Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistné podvody: jak se brání pojišťovny?

aktualizováno 
Podvedli jste někdy pojišťovnu tím, že jste vědomě navýšili požadavek na pojistné plnění nebo jste si dokonce pojistnou událost zcela vymysleli? Pak patříte mezi sedm procent lidí, kteří se dopustili stejného podvodu. Jaké jsou oblíbené praktiky pojistných podvodníků?

podvod, defraudace, tunel | foto: Profimedia.cz

Jestliže nevylučujete myšlenku svou pojišťovnu někdy v budoucnu podvést, pak patříte mezi dalších 48 % populace, kteří smýšlejí stejným způsobem jako vy. Na tyto čísla upozorňuje sociologický výzkum provedený ve Velké Británii, který ovšem podle odborníků přibližně pasuje rovněž na Českou populaci.

Ano, postoj naší společnosti k pojistným podvodům je velmi tolerantní. Je potřeba si ale uvědomit, že na celou situaci pak díky principu solidarity, o který se opírá fungování pojistného trhu, doplácí právě a jen ta poctivá část z klientů pojišťoven, kteří se vůči pojišťovně ničeho nedopustili. Zvýšené náklady o neprávem vyplacená pojistná plnění se totiž zcela přirozeně projeví jen navyšováním pojistného pro další období.

Pojistný podvod způsobuje pojišťovnám a paralelně i jejich klientům obrovské finanční ztráty. Kvalifikované odhady expertů hovoří o v průměru 14% podílu neodhalených pojistných podvodů na celkovém vyplaceném pojistném plnění v ČR oproti průměrným 10% ve světě.

Nejvíce finančních ztrát způsobuje pojištění motorových vozidel

Podle statistik se na celku podílí zhruba 80 %. Napomáhá tomu především rozvoj motorismu, růst pořizovacích cen automobilů a navíc katastrofálně vysoká „automobilová“ kriminalita v České republice. Možností, jak „pumpnout“ pojišťovnu je více než dost. Nejčastějším případem bývají opakovaná hlášení škod u poškození, za které už bylo vyplaceno pojistné plnění, fingované nehody a krádeže vozidel, falešné faktury za opravu či uplatnění vzniklé škody u zaviněné havárie vozidla, které postrádalo havarijní pojištění z povinného ručení automobilu spřízněné osoby.

Další oblíbenou praktikou podvodníků jsou pokusy se zainteresováním samotného likvidátora na výši pojistného plnění. V kuloárech se hovoří o odměně likvidátorovi 10 % z pojistného plnění. Právě o takovýchto podvodech se však ve všech pojišťovnách nerado hovoří konkrétně a ve valné většině případů odhalení tak bývají v pojišťovnách celé kauzy raději zameteny pod koberec. Základem těchto činů je totiž korupční jednání jejich zaměstnanců a to při medializaci dobré jméno pojišťovně rozhodně nedělá.

Nejen pojištění vozidel je terčem podvodníků

Co všechno hraje roli při sjednávání pojištění? Proč nezískáte nejnižší pojistné? Více ZDE.

V poslední době se však pojistné podvody ze sféry majetkového pojištění šíří i do oblasti životního a úrazového pojištění. Zde se podvodníci rovněž pokoušejí navýšit výplaty pojistných plnění za škody na zdraví, ať už byly skutečně způsobeny nebo jen předstírány.

Lákadlem pro podvodníky zde navíc bývá skutečnost, že u tohoto druhu pojištění není považováno za trestný čin přijetí pojistných plnění z více pojistných smluv za jednu pojistnou událost. Nikdo totiž v minulosti nepředpokládal, že si pojištěný bude například záměrně lámat ruku za účelem vyloudit tak z několika pojišťoven více pojistných plnění. Z hlediska odhalování je u tohoto typu podvodů navíc problémem to, že se na nich často podílejí i sami lékaři.

Mají pojišťovny šanci?

Významným mezníkem v boji proti pojistným podvodům v ČR byla skutečnost, že při novelizaci trestního zákona v roce 1998 v něm byl zakotven trestný čin „pojistný podvod“ s maximální sazbou odnětí svobody až na 12 let. Uvedené datum lze považovat za významný předěl, který vedl k aktivizaci pojišťoven, ale i orgánů činných v trestním řízení. Tuto skutečnost nejvíce dokládá fakt, že v prvním roce účinnosti zmíněného zákona bylo v ČR zaznamenáno 70 trestných činů pojistného podvodu, v roce 2000 činil tento počet již 408 případů a v roce 2004 dokonce 1015 případů z nichž veřejnosti je zřejmě nejznámější případ rodinné přítelkyně bývalého premiéra Stanislava Grosse Libuše Barkové, která v souvislosti s pojistným podvodem za 8 mil.Kč při povodních v roce 2002 již stanula před soudem.

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne!
Čtěte ZDE.

Nová legislativa však dala pojišťovnám do ruky ještě jeden účinný nástroj. Totiž, pokud se prokáže, že byť jen část požadované náhrady je nárokována neoprávněně, může pojišťovna odmítnout vyplatit celé pojistné plnění. Všechny velké pojišťovny už dnes také mají specializovaná pracoviště pro boj s podvody, která využívají rozličných informačních systémů generující skupiny podezřelých škod, pojištěných předmětů i osob.

Pojišťovny prostě bojují s podvodníky, jak se dá. Důkazem je i nedávno podepsaná dohoda mezi Českou asociací pojišťoven a Policí České republiky jejímž cílem je upravení vzájemných vztahů a efektivního spolupůsobení proti páchání trestné činnosti.

Podvedli jste někdy pojišťovnu? Vymysleli jste si zcela pojistnou událost? Těšíme se na vaše názory a připomínky.

    

Autor:Nejčtenější

Výhru v loterii většina tají. Za bohatství považujeme 50 tisíc čistého

Ilustrační snímek

Bohatý člověk má podle Čechů čistý měsíční příjem minimálně 50 tisíc korun. Majetek bohatého člověka by pak měl mít...

Patnáct nejdůležitějších změn, které čekají podnikatele v příštím roce

Ilustrační snímek

Některé jsou pozitivní, jiné ale zkomplikují život malým a středním podnikům. Balíček nejdůležitějších legislativních...Nefungoval mu zvonek a přišel kvůli tomu o tisíce

Sankce za nedodržování léčebného režimu znamená krácení nebo odejmutí...

Nemocenská znamená značný propad v příjmech. Určitým řešením je sjednat si pojištění pro případ nemoci u některé z...

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...Další z rubriky

Povolání ovlivňuje cenu životního pojištění. Za riziko připlatíte

Ilustrační snímek

Povolání je jedním z faktorů, který má vliv na rizikovost klienta. Čím rizikovější povolání, tím vyšší cena pojištění....

Češi se svěřili, že vážná životní situace přijde na osm tisíc měsíčně

Ilustrační snímek

Životní pojistku nemá sjednanou polovina Čechů. Ti, kdo ji mají, ji nemusí mít dobře nastavenou. Jen pouhá desetina od...

Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Ilustrační snímek

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle...

Další nabídka

Kurzy.cz

Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech
Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech

V příštím roce si mnozí finančně polepší. Zvyšují se totiž daňová zvýhodnění na děti a také slevy na dani za umístění d... celý článekNajdete na iDNES.cz