Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistné podvody: jak se brání pojišťovny?

aktualizováno 
Podvedli jste někdy pojišťovnu tím, že jste vědomě navýšili požadavek na pojistné plnění nebo jste si dokonce pojistnou událost zcela vymysleli? Pak patříte mezi sedm procent lidí, kteří se dopustili stejného podvodu. Jaké jsou oblíbené praktiky pojistných podvodníků?

podvod, defraudace, tunel | foto: Profimedia.cz

Jestliže nevylučujete myšlenku svou pojišťovnu někdy v budoucnu podvést, pak patříte mezi dalších 48 % populace, kteří smýšlejí stejným způsobem jako vy. Na tyto čísla upozorňuje sociologický výzkum provedený ve Velké Británii, který ovšem podle odborníků přibližně pasuje rovněž na Českou populaci.

Ano, postoj naší společnosti k pojistným podvodům je velmi tolerantní. Je potřeba si ale uvědomit, že na celou situaci pak díky principu solidarity, o který se opírá fungování pojistného trhu, doplácí právě a jen ta poctivá část z klientů pojišťoven, kteří se vůči pojišťovně ničeho nedopustili. Zvýšené náklady o neprávem vyplacená pojistná plnění se totiž zcela přirozeně projeví jen navyšováním pojistného pro další období.

Pojistný podvod způsobuje pojišťovnám a paralelně i jejich klientům obrovské finanční ztráty. Kvalifikované odhady expertů hovoří o v průměru 14% podílu neodhalených pojistných podvodů na celkovém vyplaceném pojistném plnění v ČR oproti průměrným 10% ve světě.

Nejvíce finančních ztrát způsobuje pojištění motorových vozidel

Podle statistik se na celku podílí zhruba 80 %. Napomáhá tomu především rozvoj motorismu, růst pořizovacích cen automobilů a navíc katastrofálně vysoká „automobilová“ kriminalita v České republice. Možností, jak „pumpnout“ pojišťovnu je více než dost. Nejčastějším případem bývají opakovaná hlášení škod u poškození, za které už bylo vyplaceno pojistné plnění, fingované nehody a krádeže vozidel, falešné faktury za opravu či uplatnění vzniklé škody u zaviněné havárie vozidla, které postrádalo havarijní pojištění z povinného ručení automobilu spřízněné osoby.

Další oblíbenou praktikou podvodníků jsou pokusy se zainteresováním samotného likvidátora na výši pojistného plnění. V kuloárech se hovoří o odměně likvidátorovi 10 % z pojistného plnění. Právě o takovýchto podvodech se však ve všech pojišťovnách nerado hovoří konkrétně a ve valné většině případů odhalení tak bývají v pojišťovnách celé kauzy raději zameteny pod koberec. Základem těchto činů je totiž korupční jednání jejich zaměstnanců a to při medializaci dobré jméno pojišťovně rozhodně nedělá.

Nejen pojištění vozidel je terčem podvodníků

Co všechno hraje roli při sjednávání pojištění? Proč nezískáte nejnižší pojistné? Více ZDE.

V poslední době se však pojistné podvody ze sféry majetkového pojištění šíří i do oblasti životního a úrazového pojištění. Zde se podvodníci rovněž pokoušejí navýšit výplaty pojistných plnění za škody na zdraví, ať už byly skutečně způsobeny nebo jen předstírány.

Lákadlem pro podvodníky zde navíc bývá skutečnost, že u tohoto druhu pojištění není považováno za trestný čin přijetí pojistných plnění z více pojistných smluv za jednu pojistnou událost. Nikdo totiž v minulosti nepředpokládal, že si pojištěný bude například záměrně lámat ruku za účelem vyloudit tak z několika pojišťoven více pojistných plnění. Z hlediska odhalování je u tohoto typu podvodů navíc problémem to, že se na nich často podílejí i sami lékaři.

Mají pojišťovny šanci?

Významným mezníkem v boji proti pojistným podvodům v ČR byla skutečnost, že při novelizaci trestního zákona v roce 1998 v něm byl zakotven trestný čin „pojistný podvod“ s maximální sazbou odnětí svobody až na 12 let. Uvedené datum lze považovat za významný předěl, který vedl k aktivizaci pojišťoven, ale i orgánů činných v trestním řízení. Tuto skutečnost nejvíce dokládá fakt, že v prvním roce účinnosti zmíněného zákona bylo v ČR zaznamenáno 70 trestných činů pojistného podvodu, v roce 2000 činil tento počet již 408 případů a v roce 2004 dokonce 1015 případů z nichž veřejnosti je zřejmě nejznámější případ rodinné přítelkyně bývalého premiéra Stanislava Grosse Libuše Barkové, která v souvislosti s pojistným podvodem za 8 mil.Kč při povodních v roce 2002 již stanula před soudem.

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne!
Čtěte ZDE.

Nová legislativa však dala pojišťovnám do ruky ještě jeden účinný nástroj. Totiž, pokud se prokáže, že byť jen část požadované náhrady je nárokována neoprávněně, může pojišťovna odmítnout vyplatit celé pojistné plnění. Všechny velké pojišťovny už dnes také mají specializovaná pracoviště pro boj s podvody, která využívají rozličných informačních systémů generující skupiny podezřelých škod, pojištěných předmětů i osob.

Pojišťovny prostě bojují s podvodníky, jak se dá. Důkazem je i nedávno podepsaná dohoda mezi Českou asociací pojišťoven a Policí České republiky jejímž cílem je upravení vzájemných vztahů a efektivního spolupůsobení proti páchání trestné činnosti.

Podvedli jste někdy pojišťovnu? Vymysleli jste si zcela pojistnou událost? Těšíme se na vaše názory a připomínky.

    

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.