Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovací nesmysl na obzoru?

aktualizováno 
Evropská komise připravila direktivu, která by kromě jiného zakazovala diskriminovat pohlaví v pojišťovnictví. Touto „diskriminací“ se rozumí používání pohlaví jako jednoho z parametrů určujících výši pojistného. Jde o krok správným směrem? Jaký dopad by tento záměr měl na jednotlivé pojistné produkty?

Český právní řád převzal řadu užitečných ustanovení z právních norem EU pro oblast pojišťovnictví. V současnosti se připravuje právní úprava, kterou však z hlediska odvětví pojišťovnictví nelze považovat za smysluplnou. Co by tato direktiva znamenala a jaký dopad by měla na klienty pojišťoven?

 

Pro evropské pojišťovny by připravovaná legislativa znamenala zákaz odlišování pojistných sazeb v závislosti na pohlaví pojištěného. To je jedním z řady faktorů, které ovlivňuje pravděpodobnost či rozsah pojistné události. Proto výši pojistného ovlivňuje i pohlaví zájemce o pojištění. Důvodem je princip soukromého pojištění, které je založeno na principu ekvivalence. Účastníci pojištění se podílejí na financování škod ostatních účastníků pojištění. Vybrané pojistné musí ve svém souhrnu pokrýt škody pojištěných, přičemž podíl každého pojištěného na financování „poškozených“ je dán na základě individuálního rizika. Způsob ocenění tohoto rizika je ponechán na pojišťovnách.

 

Například u pojištění pro případ smrti se výše sazby odvíjí od očekávané délky života konkrétního jedince. Pojišťovny tak mohou různou délku života mužů a žen zohlednit použitím oddělených úmrtnostních tabulek či posunutím sazeb pro muže (obvykle se používá 5letý věkový posun, lze se setkat i s 10letým věkovým posunem). Tedy ženy v případě rizikového životního pojištění platí méně než stejně staří muži. Naopak v případě důchodového pojištění obdrží ženy za jinak stejných podmínek nižší důchod než muži, což je spravedlivé z důvodu delší délky života a tedy i výplaty důchodu.

 

 

Vstupní věk   Roční pojistné na     1 000 000 Kč pojistné částky, pojistná doba 10 let
Muži ženy  
20 30 2200
30 40 3680

Vstupní věk Pohlaví Výše zakoupeného doživotního důchodu z naspořené částky ve výši 1 000 000 Kč
60 muž 6500
60 žena 5500

 

Zdroj: finanční instituce

 

Hledáte další informace o životním pojištění? Pak neváhejte a navštivte naši speciální sekci.

Pokud by připravovaná směrnice byla přijata, znamenalo by to naprostý odklon od základních logických postupů. Ženy by v případě rizikového životního pojištění platily více než odpovídá jejich riziku a muži naopak méně. K vyhlazení rozdílů mezi sazbami pro muže i ženy by však došlo v celé řadě jiných pojištění, kde rozdíly jsou mnohem zásadnější. V  řadě zemí jsou rozdílné sazby v havarijním i odpovědnostním pojištění vozidel. 18-letý muž ve srovnání s 18-letou ženou zaplatí ve Velké Británii za tzv. povinné ručení za jinak stejných podmínek zhruba 3krát dražší pojistné. Změnou ceny pojištění by pak mohlo dojít k výrazné změně v chování pojištěných a tím k deformaci standardního škodního průběhu („antiselekce rizik“), což by mohlo mít negativní dopad na chod jednotlivých pojišťoven a posléze na celý pojistný trh.

 

                                                                                                      

Důvěra pojistného trhu klesá. Ani seriózním pojišťovnám se nedá věřit. Čtěte ZDE

Přestože se v některých zemích u vybraných produktů používají úmrtnostní tabulky bez rozlišení pohlaví, tak prakticky všechny evropské pojišťovny s tímto návrhem nesouhlasí. Například Asociace britských pojišťoven je přesvědčena o tom, že pokud bude směrnice přijata, tak bude pojišťovnám udělena výjimka a bude i nadále umožněno odlišovat sazby dle pohlaví, aniž by ženy byly při koupi pojištění byly „diskriminovány“. Pohlaví je totiž pouze jedním z mnoha faktorů určující výši pojistného, jehož opodstatněnost je dána aktuárskými daty a ze strany pojišťoven se rozhodně nejedná o žádný předsudek vůči ženám. Z toho důvodu nepovažujeme tento záměr Evropské komise pro oblast pojištění za žádoucí.

 

Považujete odlišování sazeb pro muže a ženy za diskriminaci? Jaký dopad by pro pojišťovnictví mělo schválení této změny? Těšíme se na názory.

 

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
IT CONSULTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.