Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťováci za svou práci ručí až tři roky, svou provizi musí vracet

aktualizováno 
Představte si, že dostanete v zaměstnání prémie a za rok je najednou musíte vrátit. Pro většinu lidí nepředstavitelná věc, se běžně stává pojišťovacím agentům. Pokud vypovíte například životní pojištění do tří let, pojišťovák musí svou provizi vrátit.
Uzavřením smlouvy pojišťováci vyhráno nemají. Provizi musí vracet i po třech letech.

Uzavřením smlouvy pojišťováci vyhráno nemají. Provizi musí vracet i po třech letech. | foto: Profimedia.cz

Vracení provizí za zrušené smlouvy se nevyhne žádnému pojišťovacímu agentovi, který tuto práci dělá delší dobu.

"Každý z nás někdy provizi vrací, včetně mě. Závisí to na tom, jak klientovi pojišťovací agent problematiku vysvětlí a jak mu smlouva vyhovuje. To, že klient pojistnou smlouvu zruší, není nic závažného, pokud se procento dlouhodobě nešplhá přes deset procent ze sjednaných smluv," vysvětluje odborník na pojištění Bohumír Vítovec.

Uzavřete-li životní pojištění, zprostředkovatel za smlouvu získá zhruba 35-80 procent z ročního pojistného. Provize se pojišťovákovi připisuje po zaplacení prvního nebo druhého pojistného. Také platí, že čím kratší doba pojištění, tím nižší provize.

Záleží také na tom, kdy klient chce smlouvu rozvázat a jak má pojišťovna nastavené podmínky . Pokud je to například po jednom roce, vrací agenti pojišťovnám 100 procent, po dvou letech 70 procent a po třech letech 30 procent. Procenta se liší také podle pojišťoven.

Ale pozor, zrušení životní pojistky po dvou letech není výhodné ani pro klienta. Ze zaplaceného pojistného totiž nedostane nic.

Vracení provizí od nového roku změnila pojišťovna Uniqa. "Pro naše nové obchodní zástupce jsme zavedli od nového roku postupnou výplatu jejich provize z uzavřeného pojištění v závislosti na průběžných úhradách pojistného klientem," upřesňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny. To znamená, že provize je vyplácena měsíčně a v případě zrušení smlouvy se nic nevrací.

Pokud by takto postupovaly všechny pojišťovny, musel by pojišťovací agent uzavřít deset až dvacet pojistných smluv měsíčně, aby se uživil.

Změna práce nepomůže

Vracení provizí pojišťováci neuniknou ani po změně zaměstnání. "V podstatě ručíme za svou práci i tři roky," říká Vítovec.

Pojišťovací agent musí mít vždy nějaké peníze v záloze, aby mohl pokrýt případné stornování uzavřených smluv. Pokud na vrácení provize nemá, pojišťovna na něm začne peníze vymáhat.

Aby se agenti nečekaně neocitli ve finanční tísni, vedou jim pojišťovny často tzv. garanční či kauční účty. Část provizí jim pak strhávají a ukládají na tyto účty, které slouží k urovnání případných pohledávek ze stornovaných pojistek.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentní propad od června. Investoři se odv...

Najdete na iDNES.cz