Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokladní budou dávat peníze jako bankomat

  0:01aktualizováno  0:01
Monopol bankomatů pro výběr hotovosti z karty by měl brzy padnout. Domácí banky, velké obchody a karetní společnosti vyjednávají o spuštění nové služby, při níž by lidé měli přístup k penězům na svém kontě skrze pokladnu v prodejně.

Novinka zvaná cash-back by spočívala v tom, že zákazník si na účtenku za nákup nechá přimarkovat ještě libovolnou sumu, kterou mu pokladní vydá z pokladny a při čtení karty strhne hotovost i nákup v rámci jedné transakce.

"K nákupu za 150 korun si vyberete tři stovky, podepíšete stvrzenku na 450 korun a už nemusíte do bankomatu. To běžně funguje v Americe, Británii i jiných evropských zemích," uvádí šéf asociace Visa Miloslav Kozler.

Anglický výraz cash-back česky doslova znamená "hotovost nazpět", ale v branži obchodníků se zatím jiný než anglický pojem nepoužívá.

Visa i konkurenční MasterCard se snaží pro tuto službu získat jednak domácí banky, jednak velké obchodníky. Otázkou je, jak se jednotliví hráči podělí o náklady. Pokud se zkopírují zahraniční vzory, zákazník za takovou službu nic nepřiplácí. Na jeho účtu se promítne bezplatně jako platba v obchodě.

Hledáte informace o platebních kartách? Navštivte naši speciální sekci.

O službě už se jednalo dříve, ale předchozí pokusy padly. Zájem spotřebitelů se podle šéfa MasterCard Jana Čarného nejevil jako dost velký. "Důvodem je zřejmě velmi hustá síť bankomatů i obchodníků akceptujících platební karty," soudí Čarný.

Banky nyní do bankomatů hodně investují a chtějí je mít vytížené, protože tak získávají poplatky přímo od držitelů karet. Kdyby cash-back fungoval a lidé k bankomatům chodili méně, banky by musely získat ušlé peníze od obchodníků.

Ti už dnes za terminály platí bankám až čtyři procenta z tržby. Nyní by si tedy musely rozmyslet, zda nová služba přitáhne dost nových zákazníků, zvedne tržby a zda se vyplatí odvádět bance další peníze.

Velké řetězce, které mají vůči bankám tvrdou vyjednávací pozici, zájem mají. Už dříve se o cash-back zajímal Ahold, který provozuje prodejny Hypernova a Albert. "Určitě bychom o tuto službu měli zájem, pokud by byla kompatibilní s naší technickou infrastrukturou," uvedla mluvčí společnosti Lucia Cavina.

Bezdotykové platby: revoluce platebních karet. Více ZDE.

Záleží však na penězích, například prodejny Kaufland dnes kvůli poplatkům karty vůbec nepřijímají ani k placení. Také ostatní jsou opatrní. "Bude-li to stát stejné peníze, jako dnes stojí akceptace karet, a budou-li to zákazníci vyžadovat, pak se tomu samozřejmě nebráníme," uvedl šéf řetězce Globus Petr Vyhnálek.

Služba cash-back je pro banky jedním z nástrojů jejich snahy dál rozvíjet služby platebních karet, lépe tak proniknout do peněženky a svézt se na boomu maloobchodu.

O cash-back se zajímala například Komerční banka či ČSOB, nyní běží další kolo jednání. "Technicky to není nijak složité, ale záleží, na jakých podmínkách bychom se dohodli," uvedl Roman Kotlán z ČSOB.

 

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz