Pokles úrokových sazeb nových hypoték se zastavil

  • 22
Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu dosáhla v srpnu 4,88 procent, a to znamená, že v porovnání s červencem poklesla pouze o 0,01 procentního bodu. Pokles úrokových sazeb u nově poskytnutých hypoték se tedy téměř zastavil, je nejnižší od začátku roku. K tomuto konečnému výsledku přispělo i to, že u některých bank se v srpnu průměrná sazba o 0,01 až 0,03 procentního bodu zvýšila.

To by mohlo znamenat, že trh dosáhl již svého minima a že další pokles může být v současné situaci již velice nepatrný a možná můžeme spíše očekávat i mírný vzrůst. Pro lepší představu o tom, jak se takovýto malý pokles projeví, stačí malý příklad. Průměrná výše měsíční splátky u hypotéky v objemu 1 mil. korun s dvacetiletou dobou splatnosti se oproti minulému snížila o sedm korun na 6 533 Kč.

Průměrná výše hypotečního úvěru, který si v srpnu nově sjednaly fyzické osoby, se také snížila, v porovnání s červencem o 100 000 korun. Lidé si v průměru od bank půjčovali 1,1 mil. korun. Opět však vzrostl počet nově sjednaných hypoték. Sedm sledovaných bank poskytlo v minulém měsíci celkově 2 191 úvěr, což je letos prozatím vůbec nejvíce. V červenci to bylo o téměř 170 úvěrů méně. Potvrzuje se tím, že lidé mají o hypotéky zvýšený zájem a banky se jim snaží vyjít vstříc ve snaze získat si co nejvíce nových klientů. 

Zdroj: Fincentrum


Proč je o hypotéky takový zájem?

Hypotéky jsou mnohem dostupnější než dříve a mohou si je dovolit i lidé ze střední příjmové skupiny. K tomu připívají jak nízké úrokové sazby, tak i růst reálných příjmů a pocit zvyšující se životní úrovně. Tím přeci jen roste ochota lidí se zadlužovat, přestože v porovnání s vyspělými zeměmi jsou lidé v ČR v tomto ohledu stále mnohem konzervativnější.
 

Rostou ceny nemovitostí příliš rychle? Splaskne bublina na trhu s nemovitostmi? Více ZDE.

Na trhu je po nemovitostech určených k bydlení vysoká poptávka, především ve velkých městech, kam se lidé stěhují za prací. Nejvyšší zájem a tím i nejvyšší ceny jsou samozřejmě v Praze, dále pak v Brně a v Plzni. Ceny novostaveb se tu pohybují kolem 20 až 40 tisíci korunami za metr čtvereční. V Praze se například ceny bytů zvýšily za poslední rok až o čtvrtinu! Jestliže v roce 1996, kdy banky začaly hypotéky poskytovat, stál určitý pražský byt o rozloze 60 metrů čtverečních kolem milionu korun, dnes to je dvojnásobek.

Ceny jsou zvedány vysokou poptávkou, lidé skupují byty v obavě, že ceny v budoucnu vzrostou tak, že si jejich nákup nebudou moci dovolit. S tímto očekáváním se byty pořizují i jako výhodná investice. V této souvislosti se často zmiňuje vstup ČR do EU. Odborníci však tvrdí, že k nějakému skokovému nárůstu cen v této souvislosti nejsou žádné důvody. Naopak říkají, že v určitém tržním segmentu může dojít i k poklesu cen. Týká se to především levnějších starších bytů v Praze.

Hledáte hypotéky bez nemovitosti? Předběžné potvrzení banky o poskytnutí hypotéky. Čtěte ZDE

Zvedl se také zájem o nákup bytů do osobního vlastnictví. Měsíční splátky milionové hypotéky jsou dnes už i nižší než tržní nájemné v některých místech, a proto si lidé chtějí platit raději své vlastní bydlení než dávat nájemné majiteli cizího bytu. Přispívá k tomu i nejistota kolem chystané deregulace nájemného. Orientace na pořízení bydlení do osobního vlastnictví také zvedá zájem o hypotéky. Družstevní byty z nich například financovat nelze.

Zdroj: Fincentrum

Souhrn za  srpen 2003 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 4,88%
 Změna oproti minulému měsíci ò 1 *.p.b
Průměrná výše hypotéky 1 091 000 Kč
  Průměrná výše hypotéky s žádostí o státní podporu 1 043 000 Kč
  Průměrná výše hypotéky bez žádosti o státní podporu 1 098 000 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 533 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 845 Kč
Podíl úvěrů se žádostí o státní podporu na počtu celkových úvěrů 12,1 %
Podíl úvěrů se žádostí o státní podporu na objemu celkových úvěrů 11,6 %
Účelovost úvěrů
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 55%
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 30%
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 15%

*1 bazický bod = 0,01 procentního bodu

Zdroj: Fincentrum

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská bankaeBanka se k projektu připojí v následujícím měsíci.

 

 

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

 

Na jakou minimální hodnotu mohou podle vašeho názoru poklesnout úrokové sazby hypotečních úvěrů? Chystáte se čerpat hypotéku? Myslíte si, že je vhodné ještě počkat na další snižování úrokových sazeb?


 

reklama
 

 

Fincentrum HYPOINDEX