Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - konkurs, dluhy, firma | foto: Profimedia.cz

Pokud jste nedostali výplatu, jednejte rychle, ale ne zbrkle

  • 3
Důvody, proč vám nepřišla na účet mzda, mohou být různé. Pokud nedorazí ani čtrnáct dní po výplatním termínu, můžete si být jistí, že příčinou není nemocná účetní. Buďto váš zaměstnavatel nemá peníze, nebo se mu platit nechce.

Firma má problémy

Pokud váš podnik zasáhla krize a je patrné, že má ekonomické problémy, je lepší se dohodnout s ostatními zaměstnanci a podat insolvenční návrh. Zejména když jste kvůli nezaplaceným mzdám v problémech, vyplatí se jednat společně, protože náklady na advokáta se rozdělí. A jednejte rychle, abyste dlužnou mzdu nevysoudili jen "na papíře".

Zaměstnavatelé obvykle podávají insolvenční návrhy sami na sebe až ve chvíli, kdy ve firmě už vůbec nic není, a dlužné mzdy není tedy z čeho vyplatit.

Může se hodit

Velký přehled pracovních míst s možností vkládat inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Dříve než dáte výpověď nebo podáte insolvenční návrh, pokuste se s podnikem dohodnout. "Je ale třeba celou situaci zvážit – jestliže se firma už půl roku potýká s finančními starostmi, čekání není na místě. Naopak, pokud zatím vše bylo v pořádku, vyplatí se mít trpělivost, nejdéle však měsíc," radí advokátka Zdeňka Beranová. Jsou odvětví, kde se situace může brzy zlepšit, a naopak jsou firmy, kde se problémy mohou velmi rychle znásobit.

Dva měsíce a dost

Zejména za situace, kdy budete ve svém regionu obtížně shánět práci, je lepší zaměstnavateli vyjít vstříc. Dohodněte se na splátkovém kalendáři. Pokud ho nedodrží, začněte jednat a obraťte se na soud. Nejdéle však s výpovědí otálejte dva měsíce, protože pak už svou nezaplacenou mzdu budete těžko vymáhat.

Když peníze jsou

Najdou se i zaměstnavatelé, kteří od konce loňského roku posílají měsíčně jen 80 procent mzdy. Když má podnik nedostatek zakázek, může po dohodě s odbory nebo s úřadem práce vyhlásit částečnou nezaměstnanost, během níž budete v práci trávit méně času a také budete dostávat menší mzdu – ve výši 60 procent.

To, že vám podnik nepošle celou výplatu, aniž částečnou nezaměstnanost vyhlásil, znamená totéž, jako by vám nezaplatil vůbec.

Také se může stát, že vaše firma má dostatek financí na výplaty, ale někdy  své pracovníky nevyplácením mzdy jen vydírá – například k tomu, aby mu podepsali nové smlouvy, v nichž mají nižší platy. Lidé mají strach, že přijdou o práci, a tak se raději nebrání.

Vážně zvažte, zda se vám vyplatí u tak neseriózního zaměstnavatele zůstat. Pokud vám nepřijde mzda, určitě máte právo 15. dne po termínu splatnosti okamžitě zrušit pracovní poměr a získáváte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.