Pokud nemusíte, k soudu nechoďte, prodraží se to

Soudit se znamená platit peníze, proto sami právníci doporučují: pokud to jde, je lepší se dohodnout bez soudu. Platí to stoprocentně například u dělení majetku v případě rozvodových pří. Ani do soudního sporu o malé peníze se nemá cenu pouštět, pokud si nejste stoprocentně jisti úspěchem.

Náklady řízení, tedy odměna advokátovi protistrany, pokud prohrajete, totiž mohou být klidně vyšší, než je žalovaná částka. Konkrétně: pokud chcete na někom vysoudit například dluh ve výši 1000 korun, pamatujte, že náklady řízení jsou 1500 korun a soudní poplatek 600 korun. Takže v případě prohrané žaloby si můžete klidně poznamenat minus 3100 korun. A to nebude všechno, protože ještě budete muset zaplatit svému advokátovi za to, že vás u soudu zastupoval. Konečnou sumu mohou zvýšit také poplatky za znalecké posudky a takzvané svědečné, které zúčastněným svědkům nahrazuje ušlý zisk a výdaje na dopravu.

 

Kolik zaplatíte právníkovi, záleží i na vás

 

Způsobů, jak za služby právníka zaplatit, je více a orientovat se v nich není úplně snadné. Od právníka se však musíte dozvědět předem alespoň předběžný odhad nákladů, pokud mu jasně sdělíte, jak obsáhlou právní pomoc od něj očekáváte. V zásadě jsou dvě možnosti odměny právníka: tarifní a smluvní.

 

Smluvní odměna

 

Vyhláška i sami právníci upřednostňují takzvanou smluvní odměnu. „Ta může být sjednána buď podle počtu hodin či jiných časových jednotek, nebo také paušálně, například za úplné vyřízení věci. I když je zde dána smluvní volnost, měla by být sjednaná odměna přiměřená  hodnotě věci a její složitosti,“ říká právník Ivo Jahelka. Podle jeho slov by ve smlouvě mělo být jasně vymezeno, v jaké konkrétní věci advokát klientovi právní službu poskytne, zda se bude jednat například pouze

Chcete se více dozvědět o tom, jak probíhá soudní řízení, nebo o tom, jaké jsou nejnovější právní předpisy? Pak určitě navštivte naši speciální sekci zakony.idnes.cz

o činnost poradenskou, či také o zastupování před soudem nebo jiným orgánem. Pokud bude smlouva naprosto jasná, nepotřebuje klient žádný ceník, protože bude vědět, kolik ho bude právní pomoc stát. Sjednání hodinové odměny se vyplatí v případě, že soudní spor nebude trvat dlouho. Pokud se naopak potáhne, je lepší dohodnout se na paušální odměně za celkové vyřízení sporu.

 

Například za zastupování u rozvodového řízení spojeného s určením, komu z rodičů bude dítě svěřeno do péče, bez vypořádání společného jmění si může advokát říci třeba 7000 korun. Na vás je, zda s tím budete souhlasit, nebo zkusíte štěstí jinde. „Otázka smlouvy mezi klientem a advokátem je základním předpokladem dobrého vztahu mezi nimi,“ míní Ivo Jahelka.

 

Pokud si vyberete, že budete právníkovi platit smluvní odměnu za hodiny, smiřte se s tím, že se započítává nejen čas strávený konzultacemi s vámi, ale rovněž studium spisů či jednání s protistranou. Máte-li ve své smlouvě uveden odhad celkové výše odměny za poskytnuté služby, právník vás musí předem písemně informovat o tom, že se částka podstatně zvýšila. V opačném případě nárok na odměnu zaniká. Hodinová sazba se pohybuje zhruba od 300 korun až do několika tisíc u známých advokátů či právnických firem.

 

Tarifní odměna

 

Jestliže není předem mezi právníkem a klientem uzavřena písemná smlouva, může advokát po skončení sporu vyúčtovat svoji odměnu dle právního předpisu - advokátního tarifu.  U tarifní odměny záleží na hodnotě věci, o kterou ve sporu jde, a na počtu úkonů, tedy počtu písemných podání k soudu ve věci samé, počtu zastoupení při soudních jednáních apod. Za jeden úkon se například považuje první porada s klientem, převzetí zastoupení, příprava obhajoby či sepsání právního rozboru. Ceny úkonů jsou pevně stanoveny vyhláškou. Například v soudních sporech, jako je péče o nezletilé, je odměna za úkon stanovena na 250 korun, u rozvodového řízení na 500 korun. Tarifní odměna je podle právníků obecně výhodnější ve složitých a právně komplikovaných případech s nízkou tarifní hodnotou předmětu sporu. Smluvní naopak tam, kde jde o dražší předmět.