Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokud nemůžete splácet, informujete co nejdřív banku

aktualizováno 
Úroky klesají a na půjčku od banky dosáhne stále více klientů. I když banky prověřují každého žadatele, zda bude schopen svou půjčku splatit, může to být někdy problém. Na případné obtíže se splácením je vhodné banku co nejdříve upozornit, protože jinak se může špatná „platební morálka“ pěkně prodražit.

Když nastane situace, která může ohrozit uhrazení dluhu, je potřeba bez otálení kontaktovat banku. Je tak možné předejít nejen sankcím ze strany banky, ale i možným soudním sporům.

Každá upomínka něco stojí

Jestliže pomineme hypoteční úvěry, může si klient půjčit od banky trojím způsobem: povoleným přechodem do minusu na běžném účtu,takzvaným debetem, spotřebitelským úvěrem a kreditní kartou. Pokud se člověk opozdí s pravidelnou splátkou, bude ho banka o jeho prohřešku co nejdříve informovat - zpravidla během jednoho až čtyř týdnů. „Klient je upozorněn zasláním první upomínky, a to do jednoho měsíce od nedodržení doby splatnosti,“ uvádí Věra Čarná z odboru externí komunikace České spořitelny.

V případě, že klient předem neinformuje banku o problémech s dodržením splátkového kalendáře, musí počítat s tím, že upomínky či výzvy jsou až na výjimky zpoplatněny. Za první upomínku si obvykle banka naúčtuje stokorunu, další výzvy k zaplacení však už mohou být dražší. Pavel Hejzlar, manažer komunikace ČSOB, k tomu říká: „První upomínka stojí 100 korun, další výzvy přijdou na 300 korun.“

Stavební spořitelny také poskytují úvěry pro klienty bez úspor. Více ZDE.  Jak si vybrat ten nejvýhodnější? Čtěte ZDE.

Pokud jde o spotřebitelský úvěr s ručitelem, je kontaktován finanční institucí také on. „Společně s druhou a třetí upomínkou zasílá banka také výzvu ručiteli,“ popisuje Markéta Dvořáčková z oddělení komunikace Komerční banky.
 
Pozor na úroky z prodlení

Kromě poplatků za jednotlivé upomínky musí dlužník počítat i s takzvanými úroky z prodlení. Ty se vztahují na nesplacenou částku a jejich výše není zanedbatelná. Průměrné sankční úročení v případě nepovoleného minusu se pohybuje kolem 25 procent za rok. Nejvíce si za dlužnou sumu řekne eBanka - 29 procent, naopak nejméně ČSOB - 15 procent.

U spotřebitelských úvěrů a kreditních karet je výše úroků z prodlení obdobná: minimální hranice je 15 procent, maximální 29 procent.
 
Snažte se s bankou dohodnout

Zástupci bankovních domů se shodují v tom, že klient udělá nejlépe, pokud se co nejdříve dostaví na pobočku, kde je možné individuálně se dohodnout například na odkladu splátek. To se však obvykle netýká kontokorentu, protože jde většinou o menší částky.

Naopak u spotřebitelských úvěrů je možné se ve většině velkých bank domluvit na odkladu splátek či prodloužení doby splatnosti. Ivo Polišenský ze Živnobanky radí: „Změna smluvních podmínek - úprava splátkového plánu - je možná. Žádost je ale nutné podat minimálně měsíc před splátkou, která má být změnou dotčena.“ Smůlu však mají klienti Raiffeisenbank. Ta podle slov Čestmíra Ondrůška z PR teamu v současné době odklad splátek standardně nenabízí, odklad je možný pouze ve výjimečných případech.
 
Co hrozí neplatičům

V případě, že klient nereaguje na upomínky, končí celá záležitost u soudu. Ten pak obvykle rozhoduje o obstavení majetku účtu klienta. Markéta Dvořáčková vysvětluje: „V případě, že klient nesplácí spotřebitelský úvěr, hrozí mu soudní řízení, exekuce, srážky ze mzdy.“ Banky také předávají nesplacenou pohledávku specializovaným vymahačským firmám.

Kromě soudní dohry hrozí nesolidním zákazníkům ještě jeden problém. Banky totiž spolupracují na takzvaném registru dlužníků, kde jsou uvedeny všechny osoby, které si od finančních institucí půjčují peníze. „Škraloup“ kvůli nesplácení se pak pochopitelně projeví i v záznamu o daném klientovi. Ten pak může mít problémy se získáním dalších úvěrů nejen ve své „domovské“ bance, ale i dalších finančních ústavech, které jsou členy registru dlužníků.
Podle zástupců jednotlivých bank však zatím počet problémových klientů není příliš velký. „Jedná se o velmi malé procento,“ uzavírá Pavel Hejzlar.
 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kurzy.cz „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnut...

Najdete na iDNES.cz