Odmítnete-li bez zřejmých vážných důvodů nabízenou veřejnou službu, přijdete jak o podporu v nezaměstnanosti, tak o dávky v hmotné nouzi.

Odmítnete-li bez zřejmých vážných důvodů nabízenou veřejnou službu, přijdete jak o podporu v nezaměstnanosti, tak o dávky v hmotné nouzi. | foto: Profimedia.cz

Pokud odmítnete práci od státu, budete muset vyžít s dvěma tisícovkami

  • 235
Internetem koluje e-mail, který si bere na paškál novinku, podle níž si od ledna musí nezaměstnaní odpracovat podporu takzvanou veřejnou službou. "Pošlete to všem známým, ať vidí, jak s námi vláda opět vydrbala!" nabádá neznámý autor.

Podle anonyma se prý věci mají stručně řečeno takto: "Veřejně prospěšné práce budou vykonávat nezaměstnaní, kteří déle než dva měsíce pobírají od úřadu práce příspěvek v nezaměstnanosti. Cikáni však příspěvek v nezaměstnanosti nepobírají, protože nikdy nepracovali. Ti dostávají sociální dávky, které nejsou vázány na vykonávání veřejně prospěšných prací." (celé znění mailu najdete pod článkem).

Pozor na rozdíly

Veřejně prospěšné práce

  • Časově omezené pracovní příležitosti, které po dohodě s úřadem práce vytváří zaměstnavatel.
  • Úřady práce poskytují zaměstnavatelům příspěvky na  mzdu pracovníkům (max. 12 měsíců), zaměstnavatelé volná místa obsazují výhradně nezaměstnanými.
  • Mzdy za veřejné práce jsou minimální.

Veřejná služba

  • Podobné práce jako u veřejně prospěšných prací.
  • Nezaměstnaní pracují zadarmo.
  • Je jim zachován nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jak už to ovšem u podobných "zaručených" zpráv bývá, pravda je jinde. "Tato elektronická zpráva je zcela smyšlená a naprosto převrací princip, pro nějž byla veřejná služba zřízena," potvrzuje mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Předně je potřeba si upřesnit pojmy. Veřejně prospěšné práce jsou něco jiného než autorem pravděpodobně míněná veřejná služba (viz boxík vlevo).

Za druhé: veřejná služba není úplná novinka. Už dřív ji museli podstoupit ti, kteří od úřadů pobírají dávky v hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. A pokud odmítli, stát jim tyto dávky okamžitě odebral.

Je ovšem nutné vědět, že veřejná služba není nic automatického a že ji nevykonává každý, kdo dávky v hmotné nouzi pobírá. Záleží, kolik takovýchto pracovních pozic mají příslušné úřady zrovna v nabídce.

V lednu se situace změnila v tom duchu, že okruh lidí spadajících do režimu "přijmi nabídku veřejné služby nebo přijdeš o dávky" se rozšířil o nezaměstnané pobírající podporu v nezaměstnanosti déle než dva měsíce.

Při diskusích o této lednové změně se často objevoval jako příklad nezaměstnaný profesor, který po dvou měsících v evidenci úřadu práce bude muset vyrazit zametat ulice. To se samozřejmě stát může. Ministerstvo práce ovšem upozorňuje, že podobné případy nepřijdou při rozdělování veřejné služby na řadu jako první.

"V první řadě ji úřady nabídnou lidem, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi a zároveň jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než rok. Následně se bude týkat uchazečů o zaměstnání, kteří jsou evidováni déle než rok, ale v hmotné nouzi nejsou. A pak lidem, kteří byli za poslední tři roky v evidenci uchazečů o zaměstnání v součtu déle než jeden rok," upřesňuje Plívová.

Příklady veřejné služby

  • Pomoc při odstraňování škod po povodních
  • Pořadatelská činnosti při sportovních akcích
  • Pomoc s pořádáním kulturních akcí pro děti
  • Práce v knihovně
  • Pomoc při pořádání charitativních sbírek
  • Pečovatelská služba – dovoz obědů pro seniory
  • Pomocné práce na recepci v azylovém domě
  • Úklid v domech s pečovatelskou službou
  • Pomocné síly v kuchyni
  • Pomoc seniorům v domácnosti
  • Výpomoc s romskou komunitou
  • Pomoc při údržbě a úklidu hřbitova
  • Výpomoc ve psím útulku
  • Hlídání přechodů pro chodce před školami
  • Úklid prostoru fary a kostela

Pomocné obslužné práce při péči o žáky

Kvůli nedostatku vhodné práce, zatím není šance potkat na ulici onoho zametajícího profesora příliš vysoká. V Česku nyní vykonává veřejnou službu asi 16 tisíc lidí. Do konce roku 2013 by do ní ministerstvo práce rádo zapojilo až 50 tisíc lidí. Úřady práce přitom v současnosti evidují přes půl milionu nezaměstnaných.

Co se stane, když veřejnou službu odmítnete?

Pokud vás úřad práce vede v evidenci uchazečů o zaměstnání a nabízenou veřejnou službu v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně bez vážného důvodu odmítnete, úřad práce vás z evidence okamžitě vyřadí. 

Čerpáte-li podporu v nezaměstnanosti, ztrácíte na ni nárok. Žádost o zařazení do evidence můžete podat opět až za šest měsíců. Zároveň si musíte sami hradit zdravotní pojištění ve výši 1 080 korun měsíčně.

Stejná situace platí i u lidí, které pobírají některou z dávek v hmotné nouzi. Odmítnou-li vykonávat veřejnou službu, přichází i o veškeré dávky.

Člověk, který odmítnutím veřejné služby přijde jak o podporu v nezaměstnanosti, tak o dávky v hmotné nouzi, bude muset vyžít s existenčním minimem ve výši 2 200 korun měsíčně.

Úřady práce by měly uchazeče o práci vždy předem upozornit, co pro ně odmítnutí nabízené veřejné služby může znamenat. Odmítnout ji můžete jen z vážných důvodů, jako je například vážný zdravotní stav či péče o děti mladší čtyř let.

V jedné věci onen kolující e-mail pravdu má. Výplata sociálních dávek, jako je třeba rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení nebo příspěvek na dítě, s přijetím či odmítnutím veřejné služby nijak nesouvisí. To ovšem platí stejně pro všechny.

Co se píše v kolujícím e-mailu

Velice chytrá, spíše hloupá vláda!!!
Veřejně prospěšné práce budou vykonávat nezaměstnaní, kteří déle než dva měsíce pobírají od úřadu práce příspěvek v nezaměstnanosti. Cikáni však příspěvek v nezaměstnanosti nepobírají, protože nikdy nepracovali. Ti dostávají sociální dávky, které nejsou vázány na vykonávání veřejně prospěšných prací.

Takže toto řešení, co vymyslela naše vládní garnitura, není zaměřeno na to, aby cikáni začali pracovat, ale proti nám ostatním, kteří jsme byli léta zaměstnaní a povinně jsme odváděli do státní kasy sociální pojištění.

Pokud přijdeme o práci a neseženeme si rychle novou, tak za pár drobných po dvou měsících na pracáku půjdeme zametat ulice a sbírat psí lejna. A cikáni, kteří nikdy nepracovali, budou nadále pobírat štědré sociální dávky.

Pěkně to pan Drábek vymyslel a celá vláda schválila. Paradoxem je, že spousta lidí tomu ještě fandí, protože si myslí, že to konečně postihne ty, kteří se práci léta vyhýbají a jen nastavují ruce. Omyl vážení, postihne to nás, ostatní slušné občany, kteří přijdou o práci! A od protější nálevny nebo herny se nám budou chechtat cikáni, kteří nikdy nepracovali a pracovat nikdy nebudou.

Prosím, pošlete to všem známým, ať vidí, jak s námi vláda opět vydrbala!