Pokud příjmy nestačí, může pomoci stát

  • 2
Stav nouze hlásí mnohé rodinné rozpočty při zahájení školního roku. Vítanou finanční injekcí mohou být pro rodiny s dětmi některé dávky státní sociální podpory jako například přídavky na děti, příspěvek na dopravu či sociální příplatek.

Na příspěvek na dopravu, pokud děti dojíždějí do základní školy mimo místo trvalého bydliště, mají nárok všechny rodiny bez ohledu na výši příjmu. Ta je naopak rozhodující u dojíždějících středoškoláků a vysokoškoláků a u všech rodin, které požadují přídavek na děti a sociální příplatek. Platí přitom, že o přídavek na děti, jenž je odstupňován podle výše příjmu a věku dítěte, mohou úspěšně požádat rodiny, jejichž příjem nepřesáhne trojnásobek životního minima pro rodinu, u sociálního příplatku jde o 1,6 násobek.

Když je peněz ještě méně než málo a příjmy včetně dávek státní sociální podpory na rozjezd školního roku nestačí, může se rodina obrátit na pověřený obecní úřad a požádat o jednorázovou sociální dávku. „Žádá se o ni na předepsaném formuláři a je určena nezaopatřeným dětem do 26 let,“ upřesňuje vedoucí odboru sociálních věcí města Zlín Ivana Pobořilová.

Hrozí nám krachy pojišťoven? „Vklady“ u pojišťoven nejsou na rozdíl od bank pojištěny. Co se může stát?
Více ZDE

Na poskytnutí této dávky není právní nárok, úřad proto velmi pečlivě posuzuje konkrétní situaci dané rodiny. „Hlavním kritériem je porovnání příjmů s částkami životního minima. Přihlíží se i k tomu, zda a jak rodina využívá všech možností ke zvýšení příjmů,“ vysvětluje vedoucí oddělení dávek sociální péče magistrátu v Hradci Králové Vlastimil Musil.

„Dokládá se příjem rodiny zpětně za půl roku a dělá se i místní vyšetřování v domácnosti,“ doplňuje Ivana Pobořilová. Podle jejího vyjádření může mít dávka věcnou i finanční podobu, rodina ji může využít třeba na nákup pomůcek, skript, ošacení nebo i zaplacení kroužků. Pokud dostane domácnost peníze na v hotovosti, může úřad požadovat doklady o tom, jak s penězi naložila.