Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokud vám v cizině nezaplatili mzdu, domáhejte se jí hned na místě

aktualizováno 
Jestliže dostanete v Evropské unii výpověď z práce, je lepší, když si o podporu zažádáte na místě, a ne až z Česka. Jinak se její výplata může zdržet. Také nevyplacenou mzdu vymáhejte v zemi, ve které jste pracovali.
Manažer. Ilustrační foto

Manažer. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kateřina L. přijela před dvěma lety do italského Milána za prací asistentky. Byla spokojená, ovšem až do letošního června, kdy jí zaměstnavatel nezaplatil mzdu.

V červenci dostala výpověď, ale na úřad práce se nepřihlásila. Nakonec se raději rozhodla vrátit do Čech. V Itálii si zažádala o vystavení formuláře E301, tedy nutného zápočtového listu, a odjela domů. Podporu však začala dostávat až s půlročním zpožděním. Kde se stala chyba?

"Kateřina měla požádat o podporu v nezaměstnanosti už v Itálii, kde by jí byla přidělena hned. Pokud by se poté rozhodla vrátit domů, mohla žádat, ať jí dávky posílají na adresu v Česku. V případě, že se rozhodla o podporu v nezaměstnanosti zažádat v ČR, musela doložit formulář E301, jehož vystavení úřadům v řadě evropských zemí nějakou dobu trvá. Bez něj však české úřady nemohou začít podporu vyplácet. Proto jí dávky v nezaměstnanosti začaly chodit se zpožděním," vysvětluje situaci David Chlupáček, poradce Evropské služby zaměstnanosti (EURES), která funguje při úřadech práce.

Vše řešte už v cizině

Přestože vám čeští EURES poradci pomohou s mnoha problémy, ideální je řešit potíže s poradcem přímo v zemi, kde pracujete.

"Například Kateřině v Itálii mohli pomoci zkontrolovat, zda jednání zaměstnavatele a výpověď nejsou v rozporu se zákonem," říká David Chlupáček. Připomíná, že se zahraniční pracovníci kvůli své neznalosti místních podmínek stávají často terčem zneužití.

"Každému, kdo v zahraničí marně čeká na výplatu, dostane výpověď způsobem, který budí pocit nezákonného jednání, nebo se potřebuje poradit, bych doporučil kontaktovat tamní poradce EURES. Od nich dostane informace, jak dále postupovat a na co má nárok. Každá země má odlišné zákony a univerzální recept na celou Evropskou unii neexistuje," vysvětluje David Chlupáček.

Zaměstnavatele žalujte u soudu jen v zemi jeho sídla

Pokud byste se domáhali nezaplacené mzdy, neváhejte a začněte uplatňovat své právo hned na místě.

Podle Petry Sochorové, advokátky kanceláře Havel & Holásek, můžete zaměstnavatele žalovat u soudů jen v těch zemích, kde má sídlo, kde vykonáváte práci či kde jste pracovali naposledy (pokud jste působili ve více zemích) nebo kde se nacházela provozovna zaměstnavatele, ve které s vámi byla uzavřena pracovní smlouva.

Vzhledem k tomu, že Karolínu zaměstnávala italská firma a pracovala v Miláně, může se své mzdy dožadovat jen podáním žaloby u italského soudu.

Bez potvrzení se nevracejte

nejdůležitější formuláře

E301 - zápočtový list

E104 - doba zdravotního pojištění

E205 - účast na důchodovém pojištění

Poradce EURES rovněž upozorňuje, abyste se před návratem do Česka nezapomněli odhlásit z pobytu, zdravotního a sociálního pojištění a zažádat i o formuláře, bez nichž vám v ČR nebude uznána doba, po kterou jste pracovali jinde.

Nevystaví vám je hned, ale pošlou je na adresu, kterou v žádosti uvedete.

Poradce EURES současně upozorňuje na výjimku, která platí pro osoby samostatně výdělečně činné, některé sportovce, umělce i jiné pracovníky "na volné noze".

"Nyní je pro ně po návratu ze zahraničí problém získat nárok na podporu v nezaměstnanosti v Česku, protože pracují na základě specifických smluv a v důsledku toho nebývají začleněni do sociálního pojištění. Formulář E301 jim třeba i vydají, ale není v něm vyplněno sociální pojištění," vysvětluje s tím, že Unie od příštího roku připravuje pro tyto lidi změnu. "Zatím je řešení, že si budou toto pojištění hradit sami v České republice," dodává.

Formuláře nemusí nutně vystavovat jeden úřad, záleží na zemi, kde pracujete.

Důležité údaje

Klíčové je pro práci v cizině osobní identifikační číslo, bez něj by se vám nemusely odpracované roky počítat do důchodu.

Jedno pravidlo však platí všude: když žádáte o vystavení formuláře, potřebujete prokázat identitu a doklady o zaměstnání. Klíčové je osobní identifikační číslo (ID číslo), pod kterým jste u nejrůznějších úřadů v zahraničí evidováni.

"Pokud jste si nevyžádali identifikační číslo sami, doporučil bych ověřit, zda vám bylo přiděleno. Většinou bývá uvedeno na výplatní pásce a pod ním jste přihlášeni k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Osobní číslo najdete i na kartičce zdravotního pojištění. Navíc ID číslo vám zajišťuje přehled o platbách na důchodové a sociální pojištění. Bez něho by nastalo riziko, že v dlouhodobém horizontu nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a ani se vám roky strávené prací v cizině nebudou započítávat do důchodu," varuje David Chlupáček.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz