Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokud vám v cizině nezaplatili mzdu, domáhejte se jí hned na místě

aktualizováno 
Jestliže dostanete v Evropské unii výpověď z práce, je lepší, když si o podporu zažádáte na místě, a ne až z Česka. Jinak se její výplata může zdržet. Také nevyplacenou mzdu vymáhejte v zemi, ve které jste pracovali.
Manažer. Ilustrační foto

Manažer. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kateřina L. přijela před dvěma lety do italského Milána za prací asistentky. Byla spokojená, ovšem až do letošního června, kdy jí zaměstnavatel nezaplatil mzdu.

V červenci dostala výpověď, ale na úřad práce se nepřihlásila. Nakonec se raději rozhodla vrátit do Čech. V Itálii si zažádala o vystavení formuláře E301, tedy nutného zápočtového listu, a odjela domů. Podporu však začala dostávat až s půlročním zpožděním. Kde se stala chyba?

"Kateřina měla požádat o podporu v nezaměstnanosti už v Itálii, kde by jí byla přidělena hned. Pokud by se poté rozhodla vrátit domů, mohla žádat, ať jí dávky posílají na adresu v Česku. V případě, že se rozhodla o podporu v nezaměstnanosti zažádat v ČR, musela doložit formulář E301, jehož vystavení úřadům v řadě evropských zemí nějakou dobu trvá. Bez něj však české úřady nemohou začít podporu vyplácet. Proto jí dávky v nezaměstnanosti začaly chodit se zpožděním," vysvětluje situaci David Chlupáček, poradce Evropské služby zaměstnanosti (EURES), která funguje při úřadech práce.

Vše řešte už v cizině

Přestože vám čeští EURES poradci pomohou s mnoha problémy, ideální je řešit potíže s poradcem přímo v zemi, kde pracujete.

"Například Kateřině v Itálii mohli pomoci zkontrolovat, zda jednání zaměstnavatele a výpověď nejsou v rozporu se zákonem," říká David Chlupáček. Připomíná, že se zahraniční pracovníci kvůli své neznalosti místních podmínek stávají často terčem zneužití.

"Každému, kdo v zahraničí marně čeká na výplatu, dostane výpověď způsobem, který budí pocit nezákonného jednání, nebo se potřebuje poradit, bych doporučil kontaktovat tamní poradce EURES. Od nich dostane informace, jak dále postupovat a na co má nárok. Každá země má odlišné zákony a univerzální recept na celou Evropskou unii neexistuje," vysvětluje David Chlupáček.

Zaměstnavatele žalujte u soudu jen v zemi jeho sídla

Pokud byste se domáhali nezaplacené mzdy, neváhejte a začněte uplatňovat své právo hned na místě.

Podle Petry Sochorové, advokátky kanceláře Havel & Holásek, můžete zaměstnavatele žalovat u soudů jen v těch zemích, kde má sídlo, kde vykonáváte práci či kde jste pracovali naposledy (pokud jste působili ve více zemích) nebo kde se nacházela provozovna zaměstnavatele, ve které s vámi byla uzavřena pracovní smlouva.

Vzhledem k tomu, že Karolínu zaměstnávala italská firma a pracovala v Miláně, může se své mzdy dožadovat jen podáním žaloby u italského soudu.

Bez potvrzení se nevracejte

nejdůležitější formuláře

E301 - zápočtový list

E104 - doba zdravotního pojištění

E205 - účast na důchodovém pojištění

Poradce EURES rovněž upozorňuje, abyste se před návratem do Česka nezapomněli odhlásit z pobytu, zdravotního a sociálního pojištění a zažádat i o formuláře, bez nichž vám v ČR nebude uznána doba, po kterou jste pracovali jinde.

Nevystaví vám je hned, ale pošlou je na adresu, kterou v žádosti uvedete.

Poradce EURES současně upozorňuje na výjimku, která platí pro osoby samostatně výdělečně činné, některé sportovce, umělce i jiné pracovníky "na volné noze".

"Nyní je pro ně po návratu ze zahraničí problém získat nárok na podporu v nezaměstnanosti v Česku, protože pracují na základě specifických smluv a v důsledku toho nebývají začleněni do sociálního pojištění. Formulář E301 jim třeba i vydají, ale není v něm vyplněno sociální pojištění," vysvětluje s tím, že Unie od příštího roku připravuje pro tyto lidi změnu. "Zatím je řešení, že si budou toto pojištění hradit sami v České republice," dodává.

Formuláře nemusí nutně vystavovat jeden úřad, záleží na zemi, kde pracujete.

Důležité údaje

Klíčové je pro práci v cizině osobní identifikační číslo, bez něj by se vám nemusely odpracované roky počítat do důchodu.

Jedno pravidlo však platí všude: když žádáte o vystavení formuláře, potřebujete prokázat identitu a doklady o zaměstnání. Klíčové je osobní identifikační číslo (ID číslo), pod kterým jste u nejrůznějších úřadů v zahraničí evidováni.

"Pokud jste si nevyžádali identifikační číslo sami, doporučil bych ověřit, zda vám bylo přiděleno. Většinou bývá uvedeno na výplatní pásce a pod ním jste přihlášeni k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Osobní číslo najdete i na kartičce zdravotního pojištění. Navíc ID číslo vám zajišťuje přehled o platbách na důchodové a sociální pojištění. Bez něho by nastalo riziko, že v dlouhodobém horizontu nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a ani se vám roky strávené prací v cizině nebudou započítávat do důchodu," varuje David Chlupáček.
Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz