Manažer. Ilustrační foto

Manažer. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud vám v cizině nezaplatili mzdu, domáhejte se jí hned na místě

  • 0
Jestliže dostanete v Evropské unii výpověď z práce, je lepší, když si o podporu zažádáte na místě, a ne až z Česka. Jinak se její výplata může zdržet. Také nevyplacenou mzdu vymáhejte v zemi, ve které jste pracovali.

Kateřina L. přijela před dvěma lety do italského Milána za prací asistentky. Byla spokojená, ovšem až do letošního června, kdy jí zaměstnavatel nezaplatil mzdu.

V červenci dostala výpověď, ale na úřad práce se nepřihlásila. Nakonec se raději rozhodla vrátit do Čech. V Itálii si zažádala o vystavení formuláře E301, tedy nutného zápočtového listu, a odjela domů. Podporu však začala dostávat až s půlročním zpožděním. Kde se stala chyba?

"Kateřina měla požádat o podporu v nezaměstnanosti už v Itálii, kde by jí byla přidělena hned. Pokud by se poté rozhodla vrátit domů, mohla žádat, ať jí dávky posílají na adresu v Česku. V případě, že se rozhodla o podporu v nezaměstnanosti zažádat v ČR, musela doložit formulář E301, jehož vystavení úřadům v řadě evropských zemí nějakou dobu trvá. Bez něj však české úřady nemohou začít podporu vyplácet. Proto jí dávky v nezaměstnanosti začaly chodit se zpožděním," vysvětluje situaci David Chlupáček, poradce Evropské služby zaměstnanosti (EURES), která funguje při úřadech práce.

Vše řešte už v cizině

Přestože vám čeští EURES poradci pomohou s mnoha problémy, ideální je řešit potíže s poradcem přímo v zemi, kde pracujete.

"Například Kateřině v Itálii mohli pomoci zkontrolovat, zda jednání zaměstnavatele a výpověď nejsou v rozporu se zákonem," říká David Chlupáček. Připomíná, že se zahraniční pracovníci kvůli své neznalosti místních podmínek stávají často terčem zneužití.

"Každému, kdo v zahraničí marně čeká na výplatu, dostane výpověď způsobem, který budí pocit nezákonného jednání, nebo se potřebuje poradit, bych doporučil kontaktovat tamní poradce EURES. Od nich dostane informace, jak dále postupovat a na co má nárok. Každá země má odlišné zákony a univerzální recept na celou Evropskou unii neexistuje," vysvětluje David Chlupáček.

Zaměstnavatele žalujte u soudu jen v zemi jeho sídla

Pokud byste se domáhali nezaplacené mzdy, neváhejte a začněte uplatňovat své právo hned na místě.

Podle Petry Sochorové, advokátky kanceláře Havel & Holásek, můžete zaměstnavatele žalovat u soudů jen v těch zemích, kde má sídlo, kde vykonáváte práci či kde jste pracovali naposledy (pokud jste působili ve více zemích) nebo kde se nacházela provozovna zaměstnavatele, ve které s vámi byla uzavřena pracovní smlouva.

Vzhledem k tomu, že Karolínu zaměstnávala italská firma a pracovala v Miláně, může se své mzdy dožadovat jen podáním žaloby u italského soudu.

Bez potvrzení se nevracejte

nejdůležitější formuláře

E301 - zápočtový list

E104 - doba zdravotního pojištění

E205 - účast na důchodovém pojištění

Poradce EURES rovněž upozorňuje, abyste se před návratem do Česka nezapomněli odhlásit z pobytu, zdravotního a sociálního pojištění a zažádat i o formuláře, bez nichž vám v ČR nebude uznána doba, po kterou jste pracovali jinde.

Nevystaví vám je hned, ale pošlou je na adresu, kterou v žádosti uvedete.

Poradce EURES současně upozorňuje na výjimku, která platí pro osoby samostatně výdělečně činné, některé sportovce, umělce i jiné pracovníky "na volné noze".

"Nyní je pro ně po návratu ze zahraničí problém získat nárok na podporu v nezaměstnanosti v Česku, protože pracují na základě specifických smluv a v důsledku toho nebývají začleněni do sociálního pojištění. Formulář E301 jim třeba i vydají, ale není v něm vyplněno sociální pojištění," vysvětluje s tím, že Unie od příštího roku připravuje pro tyto lidi změnu. "Zatím je řešení, že si budou toto pojištění hradit sami v České republice," dodává.

Formuláře nemusí nutně vystavovat jeden úřad, záleží na zemi, kde pracujete.

Důležité údaje

Klíčové je pro práci v cizině osobní identifikační číslo, bez něj by se vám nemusely odpracované roky počítat do důchodu.

Jedno pravidlo však platí všude: když žádáte o vystavení formuláře, potřebujete prokázat identitu a doklady o zaměstnání. Klíčové je osobní identifikační číslo (ID číslo), pod kterým jste u nejrůznějších úřadů v zahraničí evidováni.

"Pokud jste si nevyžádali identifikační číslo sami, doporučil bych ověřit, zda vám bylo přiděleno. Většinou bývá uvedeno na výplatní pásce a pod ním jste přihlášeni k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Osobní číslo najdete i na kartičce zdravotního pojištění. Navíc ID číslo vám zajišťuje přehled o platbách na důchodové a sociální pojištění. Bez něho by nastalo riziko, že v dlouhodobém horizontu nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a ani se vám roky strávené prací v cizině nebudou započítávat do důchodu," varuje David Chlupáček.