Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Pokud voda váš dům nevratně poškodila, demolici uhradí stát

  • 6
Poškození povodněmi mají šanci získat od státu peníze na obnovu svého bydlení. Samozřejmě musí dodržet předem dané podmínky. Tou hlavní je, že byl na území obce vyhlášen krizový stav nebo 3. stupeň povodňové aktivity.

Některé typy pomoci jsou skutečným darem od státu, takhle můžete získat 30 nebo 150 tisíc korun a náklady na demolici stavby, případně i dávky v hmotné nouzi určené pro mimořádnou situaci. Nebo si lze půjčit za výhodný úrok.

Na obnovu domácnosti dostanete 30 tisíc korun

Částka 30 tisíc korun je určena pro lidi, jejichž domácnost byla povodněmi vážně poškozena a musí pořídit třeba nový nábytek, kotel, elektrospotřebiče nebo podlahy. Na elektroniku (televize, DVD) se tato pomoc nevztahuje.

do kdy žádat

Žádosti podávejte do 31.8. Více informací naleznete na www.mmr.cz

Postižení vyplní formulář, na kterém jim starosta obce potvrdí, že v době povodně v obci bydleli, pak starosta formulář předá ministerstvu pro místní rozvoj.

"Není třeba čekat, až požádají všichni postižení v obci, není problém podávat žádosti postupně," vysvětluje Renáta Veisová. Ministerstvo pak okamžitě posílá peníze na účet obce, která proti dokladům (paragony, faktury) peníze rozděluje jednotlivým žadatelům. Paragony nesmějí být z doby před povodněmi.

Těm, kdo přišli o bydlení, dá stát 150 tisíc korun

Tato pomoc a pomoc uvedená výše (30 tisíc korun), nemohou být poskytnuty najednou. Peníze jsou určené lidem, kteří trvale bydleli v domě, jenž se po povodni musí zdemolovat. Mohou to být majitelé rodinného domu, ale i nájemníci. Částka 150 tisíc je pro celou rodinu.

K žádosti je třeba výpis z katastru nemovitostí (stačí z internetu), demoliční výměr ze stavebního úřadu (či potvrzení o odstranění stavby) a potvrzení o vlastnictví nebo nájemní smlouva (lze nahradit čestným prohlášením).

Trvalé bydlení opět potvrzuje starosta, jehož prostřednictvím se žádosti postupují dál. Ministerstvo tentokrát na základě žádostí posílá peníze kraji, který je obcím přerozděluje. Celý proces je proto o něco delší, je třeba počítat s měsícem až dvěma.

Stát zaplatí náklady na demolici

Pokud je váš dům či byt v souvislosti s povodněmi třeba demolovat, náklady proplatí stát. Podmínkou je, aby na území byl vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav a aby stavba byla ve vlastnictví fyzické osoby či obce.

Budete potřebovat internetový výpis z katastru, doklad o odstranění stavby a doklady o tom, kolik demolice stála (faktury). Výše nákladů musí odpovídat ceně obvyklé v místě, demolici malého rodinného domku za pět milionů nikdo před úřady neobhájí. Žádost se opět podává prostřednictvím obce.

odložte si daně

Pokud jste byli postiženi povodněmi a máte do 30. června odevzdat daňové přiznání, obraťte se na svůj finanční úřad s žádostí o posunutí termínu. Stejně tak kontaktujte úřad, pokud víte, že se zpozdíte s placením daně. Úřady odpustí případné správní poplatky.

Půjčka až 150 tisíc korun je na modernizaci domácnosti

Úvěr je účelový, na opravu bytů a rodinných domů postižených povodní. Splatnost je deset let a úroková sazba dvě procenta. Kdo si půjčí celých
150 tisíc korun, splácí tak 1 380 korun měsíčně.

kde žádat

Zájemci musí být mladší než 55 let a budou potřebovat ručitele s příjmem alespoň 10 tisíc korun měsíčně.

Půjčka až 850 tisíc korun určená na pořízení bydlení

Pokud jste trvale bydleli v nemovitosti, která byla kvůli povodním odstraněna, a současně jste byli jejím vlastníkem, můžete žádat o půjčku 850 tisíc korun. Úroková sazba je opět dvě procenta, splatnost 20 let.

Úvěr musí být zajištěn zástavou. Nová stavba by neměla být na pozemku s vysokou mírou rizika povodňových škod, výjimka je možná, když obec není schopna nabídnout ke stavbě jiný pozemek.

Mimořádná okamžitá pomoc lidem v nouzi

Dávky v hmotné nouzi je možné vyplatit i lidem postiženým povodněmi. Může to být až 46 890 korun pro rodinu postiženou mimořádnou událostí, dalších až 31 260 korun na základní vybavení domácnosti a jednorázová dávka třeba na přechodné ubytování či vyřízení nových dokladů.

Dávky se vzájemně nevylučují, ale jejich přiznání závisí na posouzení individuální situace žadatele. Žádosti můžete podávat na pověřeném obecním úřadě.