Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie obvinila dalšího z šéfů KTP

  18:40aktualizováno  18:40
Policie začala stíhat dalšího představitele zkrachované náchodské společnosti KTP Quantum, která obchodovala s cennými papíry. Po obvinění někdejšího předsedy představenstva Karla Takáče už musí obvinění z účasti na podvodu čelit i pozdější šéf představenstva Oldřich Bakus. Ten je mimo jiné také exředitelem jihlavské pobočky Pragobanky, která skončila v konkursu.

Bakus je podle Lidových novin podezřelý, že loni pomohl Takáčovi za 408 miliónů korun ze zákaznického účtu klientů nakoupit akcie od spřízněných společností. Šlo údajně o akcie, které nejsou veřejně obchodovatelné, takže je nelze obratem prodat a vyplatit klienty. Penězi se podle deníku obohatila společnost Quantum Praha a Swiss Asset Management.

Prvním obviněným byl Takáč
Šéf zkrachovalého KTP Quantum Karel Takáč čelí obvinění z podvodu. Policie ho stíhá kvůli tomu, že jeho společnost obchodující s cennými papíry vylákala sliby vysokého zúročení od 28 tisíc klientů přes dvě miliardy korun. Takáčovo obvinění následovalo po několika týdnech důkladných příprav a sběru důkazů.

Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové zajistila policie od 48 emitentů zaknihované cenné papíry v nominální hodnotě téměř 1,3 miliardy korun, od tří emitentů listinné cenné papíry v nominální hodnotě 343 milionů korun a skoro 60 milionů korun na účtě.

Na počátku trestné činnosti byl podle mluvčí plán, podle něhož obviněný nabízel v celé republice takzvaný spořitelní účet správy akcií. Je podezřelý, že klientům záměrně zamlčoval podstatné informace, které mohly ovlivnit jejich rozhodnutí svěřit peníze právě KTP Quantum. Ke škodě klientů obviněný údajně obohatil firmy působící kolem této společnosti, vysvětlila Zelenáková.

Krach KTP Quantum je největším tuzemským úpadkem makléřské firmy, která je od 22. března v konkursu. Podezření z podvodu začala policie prověřovat mimo jiné kvůli řadě trestních oznámení a výsledkům kontroly Komise pro cenné papíry.

Souhrn článků o kauze KTP najdete ZDE

Největší část majetku KTP Quantum tvořil lázeňský holding Médeia Bohemia, který je v konkursu od 26. dubna. Podle tisku chce správce zahrnout zákaznické akcie do konkursu, poněvadž jako jejich majitel je ve Středisku cenných papírů evidován obchodník.

Klienti s tím nesouhlasí a nakonec zřejmě rozhodne až soud.

Klienti obdrží účetní výpisy
Klienti zkrachovalého obchodníka s cennými papíry KTP Quantum budou zhruba do deseti dnů vědět, kolik prostředků pádem firmy ztratili. Konkursní správce totiž příští týden zahájí rozesílání výpisů se stavem klientského majetku. Poslední účty by měly být předány poště v pátek 17. května. Spolu s výpisem bude rozesílán i vzor přihlášky do konkursního řízení.

V případě, že někteří věřitelé již přihlášku ke konkursu podali a pohledávka nebude souhlasit s výší závazku KTP Quantum na výpise, doporučil správce podat doplnění přihlášky, jehož vzor bude rovněž rozeslán.

Zpoždění v rozesílání výpisů zdůvodnil Sehnal pozdním předáním účetnictví úpadcem, zkoumáním účetnictví policií a složitostí klientského systému KTP Quantum. Sehnal navrhl soudu prodloužit o měsíc lhůtu pro podávání konkursních přihlášek. Nynější lhůta by měla vypršet 20. června.

Autoři: ,


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Kvíz: Víte, jak bezpečně používat platební kartu v zahraničí?

Ilustrační snímek

Destinací, kde se bez hotovosti neobejdete, je jen minimum a přijímání platebních karet v zahraničí je dnes už na...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz