Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie obvinila dalšího z šéfů KTP

  18:40aktualizováno  18:40
Policie začala stíhat dalšího představitele zkrachované náchodské společnosti KTP Quantum, která obchodovala s cennými papíry. Po obvinění někdejšího předsedy představenstva Karla Takáče už musí obvinění z účasti na podvodu čelit i pozdější šéf představenstva Oldřich Bakus. Ten je mimo jiné také exředitelem jihlavské pobočky Pragobanky, která skončila v konkursu.

Bakus je podle Lidových novin podezřelý, že loni pomohl Takáčovi za 408 miliónů korun ze zákaznického účtu klientů nakoupit akcie od spřízněných společností. Šlo údajně o akcie, které nejsou veřejně obchodovatelné, takže je nelze obratem prodat a vyplatit klienty. Penězi se podle deníku obohatila společnost Quantum Praha a Swiss Asset Management.

Prvním obviněným byl Takáč
Šéf zkrachovalého KTP Quantum Karel Takáč čelí obvinění z podvodu. Policie ho stíhá kvůli tomu, že jeho společnost obchodující s cennými papíry vylákala sliby vysokého zúročení od 28 tisíc klientů přes dvě miliardy korun. Takáčovo obvinění následovalo po několika týdnech důkladných příprav a sběru důkazů.

Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové zajistila policie od 48 emitentů zaknihované cenné papíry v nominální hodnotě téměř 1,3 miliardy korun, od tří emitentů listinné cenné papíry v nominální hodnotě 343 milionů korun a skoro 60 milionů korun na účtě.

Na počátku trestné činnosti byl podle mluvčí plán, podle něhož obviněný nabízel v celé republice takzvaný spořitelní účet správy akcií. Je podezřelý, že klientům záměrně zamlčoval podstatné informace, které mohly ovlivnit jejich rozhodnutí svěřit peníze právě KTP Quantum. Ke škodě klientů obviněný údajně obohatil firmy působící kolem této společnosti, vysvětlila Zelenáková.

Krach KTP Quantum je největším tuzemským úpadkem makléřské firmy, která je od 22. března v konkursu. Podezření z podvodu začala policie prověřovat mimo jiné kvůli řadě trestních oznámení a výsledkům kontroly Komise pro cenné papíry.

Souhrn článků o kauze KTP najdete ZDE

Největší část majetku KTP Quantum tvořil lázeňský holding Médeia Bohemia, který je v konkursu od 26. dubna. Podle tisku chce správce zahrnout zákaznické akcie do konkursu, poněvadž jako jejich majitel je ve Středisku cenných papírů evidován obchodník.

Klienti s tím nesouhlasí a nakonec zřejmě rozhodne až soud.

Klienti obdrží účetní výpisy
Klienti zkrachovalého obchodníka s cennými papíry KTP Quantum budou zhruba do deseti dnů vědět, kolik prostředků pádem firmy ztratili. Konkursní správce totiž příští týden zahájí rozesílání výpisů se stavem klientského majetku. Poslední účty by měly být předány poště v pátek 17. května. Spolu s výpisem bude rozesílán i vzor přihlášky do konkursního řízení.

V případě, že někteří věřitelé již přihlášku ke konkursu podali a pohledávka nebude souhlasit s výší závazku KTP Quantum na výpise, doporučil správce podat doplnění přihlášky, jehož vzor bude rovněž rozeslán.

Zpoždění v rozesílání výpisů zdůvodnil Sehnal pozdním předáním účetnictví úpadcem, zkoumáním účetnictví policií a složitostí klientského systému KTP Quantum. Sehnal navrhl soudu prodloužit o měsíc lhůtu pro podávání konkursních přihlášek. Nynější lhůta by měla vypršet 20. června.

Autoři: ,Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz