Úvěrové podvody se objevují už i v rodinách. Ilustrační foto

Úvěrové podvody se objevují už i v rodinách. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policie řeší stále víc úvěrových podvodů mezi členy rodiny

  • 36
I zkušení kriminalisté nad tím kroutí hlavou. Mezi těmi "klasickými" přibývá úvěrových podvodů, ve kterých v roli oběti a pachatele figurují blízcí i vzdálení příbuzní. Otřesným případem z poslední doby je bezohledné počínání pětatřicetileté ženy, která zneužila důvěry šestašedesátileté matky.

"V pěti případech ji postupně přesvědčila, aby podepsala žádosti o poskytnutí úvěru. Na bedrech staré paní tak zůstalo splácení celkem 515 tisíc korun. Žena s minimálním příjmem se tak rázem ocitla v neřešitelné situaci," uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental. Povedená dcera matce namluvila, že splátky uhradí za ni. Slib nesplnila, naopak více než půl milionu utratila. Důchodkyni zůstaly jen dluhy, výzvy k uhrazení splátek a oči pro pláč.

"Pachatelka navíc zneužila matku za situace, kdy se rozhodovalo o zbavení šestašedesátileté ženy způsobilosti k právním úkonům," dodal policejní mluvčí.

Kriminalistům nedalo mnoho práce mladší z obou žen podvod prokázat. V případě čtyř podvodně uzavřených úvěrových smluv ale nakonec případ odložili. "Pachatelka byla už dříve za stejný trestný čin odsouzena k ročnímu vězení s podmíněným odkladem," podotkl mluvčí.

Podvody i mezi sourozenci

Také v dalším případě úvěrového podvodu figurují příbuzní. Žena z Uherskohradišťska na smlouvách zfalšovala podpisy synů. Zlínská kriminálka se loni pro změnu zabývala vykutáleným bratrem.

"Tento muž bez vědomí sourozence uzavřel na jeho doklady smlouvu o spotřebitelském úvěru na nákup počítače," upozornila krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Tuzemské banky popírají, že by podobných případů v souvislosti s jejich úvěrovou politikou vůči domácnostem a běžným spotřebitelům přibývalo. Odkazují, že je to praxe společností, které klientům nabízejí snadno dostupné půjčky a úvěry.

"Žadatele o úvěr standardně prověřujeme, bereme v potaz řadu informací o jeho situaci či schopnosti splácet. Pochopitelně nikdy nelze zaručit, že kontrola bude stoprocentní," uvedla mluvčí České spořitelny Pavla Langová. Psycholog Jiří Brančík tvrdí, že podobné podvody mezi příbuznými jsou známkou devastace vztahů v rodině.

"Můžeme na tyto situace pohlížet jako na známku obecného uvolnění morálky. Zároveň k podvodům mezi blízkými příbuznými nedochází jen tak. Vždy mezi nimi delší dobu existují výrazně narušené vztahy. Podvést či zneužít rodiče či prarodiče bylo před sto lety nemyslitelné. Dnes je to běžná realita," poznamenal psycholog.