Policie se neshoduje s ministerstvem financí, kdy odhlásit vrak

- Majitelé nepojízdných aut, které nestojí na veřejných komunikacích, mohou podle ministerstva financí odhlásit své vozy z evidence až začátkem příštího roku. Ředitel dopravní policie však upozornil, že pokud se nezmění výklad zákona, mohou mít i tito majitelé problémy kvůli nezaplacení povinného ručení.
"Pokud automobil není provozován a nestojí na veřejné komunikaci, tedy například na silnicích nebo parkovištích, může jeho majitel s vyřazením z evidence počkat na příští rok," řekla mluvčí ministerstva financí Jana Vargová.

"Majitel toho vraku však nemůže s tím odhlášením z evidence otálet dejme tomu půl roku," dodala.

Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas však upozornil, že podle dosavadního výkladu zákona mohou mít po Novém roce problémy i majitelé těch neodhlášených aut, které jako vraky stojí na soukromých pozemcích. Od 1. ledna budou totiž při odhlášení vraku muset předložit doklad o jeho pojištění. "Navíc se o existenci jejich vozidla oficiální cestou dozví Česká pojišťovna, která je povinna vymáhat pojistné za uplynulé tři roky," řekl Bambas, je však podle něj možné, že se výklad zákona změní.

"Ministerstvo financí již s policií jedná," ujistila Vargová. Jednání mají umožnit, aby majitelé nepojízdných vraků nemuseli stát dlouhé fronty před dopravními inspektoráty, které nejsou schopny nápor žadatelů zvládat.

Pražská policie například již nemá kapacity na to, aby vyřídila všechny žádosti o vyřazení vozidel z evidence do konce roku. "Zatímco loni nepřesahoval počet denně vyřazených vozů stovku, nyní vyřazují pracovníci pražského inspektorátu téměř 1000 aut denně," informoval mluvčí pražské policie Jan Holub.