Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici, zastupitelé, manažeři: ukažte peněženky

aktualizováno 
Ovlivňují život obyvatel České republiky. Ti je platí ze svých daní. Proto mají právo znát jejich majetkové poměry. O kom je řeč? O členech vlády, poslancích, senátorech, manažerech, kteří vedou ústřední správní úřady, v jejichž čele není člen vlády, o členech zastupitelstev krajů, zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstev obcí s rozšířenou působností.

Na jejich příjmy a majetek se podle zákona o střetu zájmů a zákona o svobodném přístupu k informacím může zeptat každý. Stejně by mělo být možné získat údaje o příjmech manažerů firem, jejichž akcie jsou kotované na burze. Budoucí investor má právo zjistit, jak hospodaří společnost, do které chce vložit své peníze. Zda například svým vedoucím pracovníkům nevyplácí až příliš vysoké odměny...

Od března platí zákon, ale...

Jenže celá záležitost má několik ale. Od 1. března platí novelizovaný zákon o střetu zájmů. A o něj se vede spor, který se dostal až k Ústavnímu soudu. Námitky mají kromě jiných členové zastupitelstev krajů a velkých obcí, kteří jsou nováčky ve skupině lidí povinných zveřejňovat majetek.

„Dokud Ústavní soud nerozhodne, platí zákon v současném znění,“ vysvětluje Michal Štička ze společnosti Transparency International, která se zaměřuje na problematiku korupce a vytváření protikorupčních programů. Zároveň dodává, že podle Transparency International je zákon nedokonalý. Například sankce za to, že veřejný funkcionář nepodá majetkové přiznání, je pouze třicet tisíc korun. Zároveň nepočítá s tím, že by údaje o majetku byly dostupné jednoduše na internetu, jako je to například ve Velké Británii. Pro údaje si dnes musí totiž žadatel dojít buď osobně do příslušné instituce, nebo o ně požádat písemně poštou nebo elektronicky. Na formu žádosti, tedy které údaje musí obsahovat, aby byla přijata, je dobré informovat se předem.

Jak je to se společným majetkem manželů? Ve kterých veřejně přístupných dokumentech se můžete dozvědět o finanční situaci druhých? Čtěte ZDE.

A pokud nejde o informace zveřejněné, ale instituce, například Sněmovna nebo Senát je zájemci vyhledávají, platí se za ně. Každá započatá hodina vyhledávání informací v Senátu stojí 348 korun (pokud je kratší než půl hodiny, účtuje si polovinu), v Poslanecké sněmovně je stejná služba za 100 korun na hodinu, ale cenu si napočítají až po dvouhodinové práci.

Informace o odměnách manažerů by zase měly být dostupné ve výroční zprávě, případně je lze vyžádat u společnosti. I v tomto případě však existuje nejasnost, co se vlastně bude zveřejňovat – zda odměny jednotlivce, nebo vedení firmy jako celku.
V pracovně ministra spravedlnosti Pavla Němce je už připraven návrh nového zákona, který počítá mimo jiné s pokutou až půl milionu korun  za porušení této povinnosti a zveřejněním informací na internetu. Zatím je ve stadiu vládního návrhu zákona, který čeká cesta parlamentem k prezidentovi republiky. Za předpokladu, že se do obou komor v této podobě dostane.

Co si myslíte o zveřejňování finanční situace politiků a top manažerů? Přijde vám správné? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Kurzy.cz Na konci letošních žní, zemědělci napříč Evropou sčítají škody způsobené suchem. Farmáři z Německa v některých případec...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz