Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomohou dluhopisy snížit ztráty z akcií?

  10:40aktualizováno  10:40
Pokračující pokles akciových trhů nutí stále více investorů hledat bezpečí v instrumentech s pevným výnosem – státních pokladničních poukázek, dluhopisů, hypotečních zástavních listů, či z těchto instrumentů odvozených podílových fondů...
Pokračující pokles akciových trhů nutí stále více investorů hledat bezpečí v instrumentech s pevným výnosem – státních pokladničních poukázek, dluhopisů, hypotečních zástavních listů, či z těchto instrumentů odvozených podílových fondů. Psychologickou roli hraje i historická výkonnost těchto instrumentů v minulém roce, kdy bylo možné dosáhnout velice slušných výnosů.

Zatímco akciový index PX-50 v od začátku roku 2000 do dnešního dne ztratil 2,6%, výkonnostní index dluhopisového trhu CoreActiveCZ za totéž období získal 11,8%. Kdo tedy před rokem investoval do cenných papírů s pevným výnosem, určitě neprodělal. Za vysokou výkonností českých dluhopisů do dnešní doby stojí především déletrvající nízkoinflační prostředí v české ekonomice a s tím související neutrální až pozitivní výhled na uvolňování měnové politiky. Pokud chce ČNB uvolnit měnovou politiku, musí sáhnout ke snížení úrokových sazeb. Jelikož mezi cenou pevně úročených instrumentů a výší úrokových sazeb existuje nepřímá úměra, ceny dluhopisů rostou při snížení sazeb a naopak. Například při posledním snížení repo sazby o 0,25%, k němuž došlo 22. února, vzrostl CoreActiveCZ index o 0.4%. Není bez zajímavosti, že podobný vývoj cen dluhopisů jako v České republice lze v posledním roce sledovat i v největší ekonomice světa – USA.

Při rozhodování, zda dnes investovat raději do instrumentu s pevným výnosem (resp. do dluhopisového fondu) nebo do akcií (resp. do akciového fondu), by ale minulá výkonnost neměla hrát velkou roli. Spíše stojí za to se zamyslet nad tím, jak se bude česká ekonomika vyvíjet v budoucnu a jak asi bude v budoucnu nastavena měnová politika.

Řekněme, že investor zvažuje investici do pevně úročených instrumentů na dobu jednoho roku. Porostou ceny pevně úročených instrumentů i ve zbytku letošního roku, nebo budou stagnovat, či dokonce poklesnou? Pro další růst cen dluhopisů hovoří následující hypotézy:

  1. Inflace se po celý letošní rok pravděpodobně udrží okolo své současné úrovně nebo dokonce poklesne někam ke třem procentům. Pro toto tvrzení hovoří pokračující pokles cen potravin a zastavení růstu cen pohonných hmot. Tyto dva faktory, které v posledních dvou letech dominovaly při určování výše čisté inflace, tak budou hrát ve prospěch nižší inflace. ČNB by tak mohla znovu podstřelit inflační cíl. Proto přistoupí k dalšímu snížení sazeb.
  2. Pomalý růst české ekonomiky, který již sice tři čtvrtletí za sebou nedosahuje záporných hodnot, ale stále je hluboko pod úrovní růstu evropských ekonomik, a ještě hlouběji pod úrovní potencionálního růstu, donutí ČNB k dalšímu uvolnění měnové politiky.
  3. Pokračující posilování kurzu koruny vůči euru donutí ČNB k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tím se sníží úrokový diferenciál mezi korunou a eurem a zvýší se tak odliv portfoliových investic, které jsou na úrokový diferenciál citlivé. Dojde k oslabení kurzu koruny nebo k jeho zachování na „rozumné“ úrovni.
Pro pokles cen dluhopisů lze použít následujících hypotéz:
  1. Vzhledem k zvyšujícímu se schodku veřejných financí a růstu reálných mezd nenadále vzroste domácí agregátní poptávka, zatímco agregátní nabídka bude z důvodu strukturálních nedostatků české ekonomiky stagnovat. Inflace začíná nebezpečně stoupat a stejně tak narůstá i schodek zahraničního obchodu. ČNB je nucena přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb aby schladila domácí poptávku.
  2. Vysoký a rostoucí schodek veřejných rozpočtů vyvolá potřebu dalších a dalších emisí státních dluhopisů a pokladničních poukázek. Na trhu dluhopisů začne nabídka výrazně převyšovat poptávku a ceny dluhopisů se vydají směrem dolů.
Z dnešního úhlu pohledu se zdá, že ani jedna z těchto extrémních hypotéz se nenaplní a že ČNB v letošním roce již nesáhne ke změnám v měnové politice. Ceny pevně úročených cenných papírů by tak mohly v letošním roce stagnovat nebo mírně růst v případě instrumentů s delší durací. Doba, kdy bylo možné na dluhopisech získat dvouciferný výnos, již minula a v dohledné době se bude opakovat jen stěží. Pokud se tedy rozhodnete letos investovat do dluhopisů, očekávejte výnos okolo 5-6%.

Máte zájem o investování do dluhopisů a přitom si myslíte, že tyto instrumenty jsou pro Vás nedostupné? Opak je pravdou. Možností, jak investovat do pevně úročených cenných papírů „menší“ částku, řekněme 100 000Kč, je hned několik: Nejjednodušší je nakoupit podílové listy dluhopisového fondu. V současné době jsou na trhu tyto fondy, které investují především do českých dluhopisů: SIS Sporobond, SIS Bondinvest, ČSOB český dluhopisový, NEWTON Investment Kosíř, Citicorp OPF dluhopisů a ING český fond obligací. Nákup hypotečních zástavních listů představuje druhou, neméně jednoduchou alternativu. V současné době na českém trhu nabízí hypoteční zástavní listy Českomoravská hypoteční banka a Bank Austria Creditanstalt. Třetí alternativou je nákup dluhopisů v RM-Systému. Dostatečná likvidita na tomto trhu je udržována díky tzv. tvůrcům trhu u těchto titulů: KOMERČNÍ BANKA 8,0/04 CZ0003700528, STÁTNÍ DLUHOPIS 7,3/04 CZ0001000632, ČESKOMORAVSKÁ HYPOTEČNÍ BANKA 8,9/04 CZ0002000094. Je tak zajištěno, že dluhopisy nejen koupíte, ale i prodáte. Tato poslední alternativa je sice nejlevnější, má ale ve srovnání s předchozími dvěmi jednu výraznou nevýhodu – kupónové platby podléhají dani z příjmu.

Srovnání způsobů investování do pevně úročených cenných papírů (investice 100 000 na jeden rok)

 

Vstupní náklady

Výstupní náklady

Celkové náklady**

Výnosy se daní

Ostatní výhody a nevýhody

Dluhopisový fond*

700

0

2100

Ne

Diverzifikace rizika mezi více titulů.

HZL ČMHB

400

300

700

Ne

Nutno mít účet u SCP, HZL oceňovány nepravidelně podle vývoje úrok. sazeb.

HZL BA-CA

1320

1320

2640

Ne

Nutno mít účet u SCP, HZL oceňovány jednou týdně.

RM-Systém

230***

150

380

Ano

 Nutno mít účet u SCP, cena stanovena poptávkou a nabídkou.

* v průměru
** bez daní, včetně poplatku za správu
*** včetně poplatku za registraci 80 Kč, bez poplatku za založení účtu v SCP

Aktuální srovnání dluhopisových fondů naleznete zde.

Pokud chcete vědět více o hypotečních zástavních listech, přečtěte si článek Hypoteční zástavní listy nesou mnohem více než termínované vklady.

Myslíte si, že lze dopředu odhadnout chování České národní banky? Máte zkušenosti s investováním do dluhopisů? Myslíte si, že letos dluhopisy dále porostou nebo naopak poklesnou? Napište nám svůj názor.

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Co pošle bitcoin do stratosféry?
Co pošle bitcoin do stratosféry?

Kdo dnes neinvestuje do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, jako kdyby nebyl. Ne každý chce investovat do něčeho, čemu neroz... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.