Pomozte šéfovi nahoru - on vás učiní svým nástupcem

Je s podivem, kolik lidí se zkouší prodrat na šéfovské místo konfrontačním způsobem. To znamená vyštípat z něj dosavadního šéfa, sesadit jej a zaujmout jeho místo. Tato cesta je ale trnitá a plná nedobrých pocitů z konfliktů, z doprovodných pomluv, podrazů, předstírání, lží, intrik a podobně. Je to zkrátka cesta "výhraprohra", kterou je leckdo nakažen z pokřivených posledních šedesáti let dvacátého století.
Kvůli této cestě jsme mnohdy nejvyspělejšími státy považováni za zemi obývanou lidmi druhé kategorie důvěryhodnosti. Ve světě blahobytu frčí a musí frčet metoda mezilidských vztahů "výhra-výhra". Uplatňujte ji tedy i vy co nejvíce. Proto by měl z vaší práce šéf cítit: "Snažím se udělat maximum proto, aby mohl být můj šéf úspěšnější, lépe zaplacený, měl více klidu, méně práce, větší pohodlí, a aby co nejdříve postoupil ve své kariéře vzhůru zase o něco výš." Pozor ovšem na vlastní naivitu. Nechť z vašeho obětavého plnění úkolů však také čiší: "Zdaleka ne každý z mých kolegů je takto obětavý. Máš ve mně, šéfe, poklad - ale já mám také své potřeby a přání, a je tedy logické, že pro tebe budu pracovat tím lépe, čím lépe je budu mít splněny." Snažte se pomoci šéfovi k lepšímu uplatnění, uvidíte, že lepších míst pro něj je mnohem více, než vám může na první pohled připadat. Nejde jen o vyšší pozici ve stupňovité řídící struktuře vašeho podniku, ale i o přechod někam do centrály, na atraktivní zahraniční pobočku, na jiný přitažlivý post úplně mimo váš podnik i mimo obor. Buďte ostražití v době, kdy se k výměně šéfů schyluje. Rozhodně si v tomto období neberte dovolenou, rozhodně si nenakládejte tak náročné odbor- ně pracovní úkoly, které by vám zabraly i pracovní čas nutný na obranu a útok. Zejména ti vaši konkurenti, kteří byli dlouhé období nepořádní, nevýkonní až líní, budou najednou působit jako živou vodou polití. Dvakrát výkonnější než dříve a desetkrát výřečnější v tom, jak oni "přece byli celou dobu nejlepší a nejvýkonnější". Taková je vlastnost oportunistických chameleonů všude na světě. Buďte zdvořilí, ale důslední ve srovnávání toho, co dlouhodobě vykonali oni a co vy.

Jak přijmout kritiku? Jak vyjít se spolupracovníky či jak se vyrovnat se stresem? Odpovědi na tyto otázky najdete v seriálu 100 rad, jak být úspěšnější v práci. Připravujeme ho s docentkou Evou Bedrnovou z pražské VŠE a Davidem Gruberem, autorem knih s touto tematikou.

Peter Urban, GŘ Tatry Kopřivnice

Pokud chcete šéfovat, musíte mít připravena řešení ožehavých problémů a respekt svých kolegů a kolegyň. Je také potřeba být viděn a slyšen těmi, kteří o mém postupu mohou rozhodovat, a hlavně být komunikativní.

Co jsme psali a co si přečtete

73. Všichni děláme všechno
74. Chci šéfovat!
75. Výhody jedné chodby
76. Absolventi a ti druzí