Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomůže manažerský titul k lepší práci?

aktualizováno 
Ve Spojených státech je MBA běžný magisterský titul, který původně neříkal nic víc, než že jeho nositel vystudoval na vysoké škole management či byznys.

Protože stále více škol vyžadovalo, aby studenti těchto oborů získali mezi bakalářským a magisterským programem praxi, typickým uchazečem se stal již protřelý manažer, který si chtěl své vědomosti upevnit. A také člověk, který získal magisterské vzdělání v úplně jiném oboru a najednou začal bez jakékoli průpravy šéfovat svým spolupracovníkům.

S americkými firmami se tento model vzdělávání rozšířil do celého světa včetně Česka.

Ještě v devadesátých letech se mnoho českých šéfů nemohlo chlubit manažerským titulem MBA. Kdo ho získal, vystoupal automaticky o patro výš.

Dnes je nabídka studia poměrně široká a absolventů přibývá. Jsou stále tři písmena za jménem konkurenční výhodou v boji o zajímavou pracovní nabídku? Dávají firmy přednost „učeným“ manažerům před těmi, kteří mají jen běžnou vysokou školu?

Titul jako bonus v kariéře
„Ve finančním, bankovním či pojišťovnickém sektoru je titul MBA určitě výhoda,“ říká Luboš Jírovský, jednatel společnosti HR Consulting, jež pro firmy vyhledává manažery. Jírovský však zná i řadu zaměstnavatelů, kteří při pohledu na tento dovětek za jménem zbystří.

Někteří šéfové mají podle Luboše Jírovského zkušenost, že titul MBA povzbuzuje absolventy k určité „drzosti“ a přílišnému sebevědomí. To rychle vzroste zejména u manažerů, kteří nemají klasický vysokoškolský titul a „embéáčkem“ si ho nahrazují.

Studují přitom na školách, jež nemají akreditaci České asociace MBA škol. Jednou z jejích podmínek totiž je alespoň bakalářský stupeň vzdělání uchazečů. Manažer, který neprošel dostatečnou praxí, nemá vysokou školu a obor MBA vystudoval u málo známé instituce, skutečně nemusí přispívat k věrohodnosti svého titulu. „Osobně znám několik naprostých zoufalců, kteří mají MBA. Jsou jakousi chodící antireklamou svých alma mater,“ říká s úsměvem Martin Vosecký, jednatel personální společnosti Catro. „Kvalitní studium MBA však má rozhodně smysl,“ dodává.

Garancí kvality je například členství školy v České asociaci MBA škol či spojení s prestižními zahraničními partnery. Jedním z ukazatelů je i seznam respektovaných top manažerů, kteří na škole již absolvovali.

MBA v Česku
Českou akreditaci mají: * Brno Business School * Brno International Business School * Masarykův ústav vyšších studií * Prague International Business School * Czech Management Institute Praha * Ekonomická fakulta VŠB-TU Ostrava * University od New York in Prague * Institut pro průmyslový a finanční management

Autoři: ,Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!

Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!

Kurzy.cz Pražská burza dnes předvedla nepřesvědčivý výkon a od samotného počátku bylo zjevné, že dnes není ve formě. Index PX v ...

Najdete na iDNES.cz