Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomůže prodejům fondů dobrá výkonnost?

aktualizováno 
Optimizmus na akciových trzích pokračuje a v růstu je nedokážou zastavit ani dočasné výkyvy ceny ropy. Pražská burza si i přes nezájem investorů rovněž připsala mírný nárůst. Radost investorům dělají také fondy, které ve vzácné shodě až na pár výjimek posilovaly.

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Americké akcie pokračovaly v růstu z předešlého týdne. Nezastavila je ani cena ropy, která v úterý výrazně posílila a opět se přiblížila k hranici 60 dolarů za barel. Mnohem větší vliv na obchodování a náladu investorů mělo prohlášení FEDu o uvažovaném pozastavení zvyšování úrokových sazeb. Investoři tuto zprávu hodnotí velmi pozitivně a není tedy důvod k pesimizmu.

Kromě této zprávy byly trhy zásobovány dalšími pozitivními makroekonomickými údaji a každodenní mírný nárůst tak dostal indexy až na čtyř a půlletá maxima. Nic na tom nezměnil ani čtvrteční svátek a páteční zkrácené obchodování (DJIA +1,6 %, Nasdaq +1,6 %, S&P 500 +1,6 %).

Po dvou týdnech mírných ztrát se Pražská burza dostala do černých čísel, v průběhu celého týdne však byla aktivita investorů velmi malá. V zajímavém růstu z minulého týdne pokračovaly akcie společnosti CME, majitele TV Nova (+2,2 %). I přes počáteční pokles si nárůst připsaly také akcie společnosti Erste bank (+1,6 %), jimž pomohlo zvýšené investiční doporučení.

Neztratil se ani energetický koncern ČEZ a po velmi volatilním průběhu uzavřel nakonec týden v plusu (+1,4 %). Ostatní tituly při minimálních objemech nezaznamenaly výraznější změny, za zmínku stojí jen pokles u akcií společnosti ORCO (-1,7 %), a to i přes oznámení dobrých výsledků. Celkově však nakonec oba hlavní indexy skončily s mírným týdenním přírůstkem (PX-D +1,1 %, PX 50 +0,8 %).

Optimizmus z kapitálových trhů se pravděpodobně přenáší také na investory ve fondech, kteří svou spokojenost s výkonností dávají najevo nákupy podílových listů. Jedinou výjimku tvoří již delší dobu fondy dluhopisové. Ty sice v posledních týdnech opět výkonnostně zabraly, ztracenou přízeň investorů ovšem tak brzy zpět nezískají.

Pouze pět fondů, obhospodařovaných společnostmi AKRO a J&T si ve statistice Unie investičních společností (UNIS) připsalo za týden zápornou výkonnost. Tyto fondy se

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

nevyznačují ani žádnou velkou aktivitou za strany investorů. Fond J&T IFN (-0,18 %) navíc v průběhu prosince zanikne a sloučí se s fondem J&T Perspektiva.

U fondů AKRO globální akciový (-0,03 %), AKRO balancovaný (-0,02 %) a AKRO progresivních společností (-0,01 %) zase došlo ve středu 23.11. k pozastavení prodeje a odkupu podílových listů na dobu dvou měsíců, vzhledem ke změně rozsudku ve věci náhrady škody v bývalých C.S. fondech, když žaloba na náhradu škody vůči ČR byla zamítnuta.

U smíšených fondů se dařilo především zástupcům dynamických fondů s převahou akciových nástrojů, a to J&T Opportunity CZK (+1,46 %), Pioneer dynamický (+1,42 %) a AIG zahraničný rastový (+1,09 %). Úspěch fondů zaměřených na akcie potvrzuje výkonnost samotných akciových fondů, zejména ČPI Ropného a energetického průmyslu (+2,50 %), Pioneer akciový (+2,11 %) a ČPI Globálních značek (+2,08 %). Do akciových fondů míří také převážná část majetku fondů fondů ISČS Global stocks (+1,49 %), IKS Fond fondů (+1,49 %) a ISČS Dynamický mix (+0,75 %).

Po dlouhé době jsme se dočkali také růstu u všech fondů peněžního trhu, mezi nimiž se tento týden nejvíce dařilo fondům ČPI Peněžního trhu (+0,06 %) a ISČS Sporoinvest (+0,05 %). Také zmiňované dluhopisové fondy se nemusí za svou týdenní výkonnost stydět, horší je to už ale s čistými prodeji.

I když v porovnání s předešlým týdnem není bilance až tak tragická, přeci jen ztráta přes 17 a půl milionů nenaznačuje, že by se investoři do dluhopisů nějak moc hrnuli. Nejvíce ztrácel fond Pioneer obligační (-10,5 mil. Kč).

Nejlepší čisté prodeje si naopak v uplynulém týdnu připsaly fondy peněžního trhu (+168,4 mil. Kč). Tady se činil především fond ISČS Sporoinvest, který svými čistými prodeji 140,6 mil. Kč zanechal druhý fond v celkovém pořadí za sebou o více než 80 milionů. Tím druhým byl fond fondů, zajištěný IKS MAX 5 (+57,0 mil. Kč) a i díky němu jsou tento týden fondy fondů celkově druhé (+128,3 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Rop. a enrget. průmyslu 2,50% AKRO nových ekonomik 0,71%
Pioneer - akciový 2,11% ISČS-EUROTREND 1,10%
ČPI Globálních značek 2,08% ČPI Farm. a biotechnologie 1,12%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,52% ČPI Státních dluhopisů 0,16%
AIG FCE stredoeurópsky 0,43% IKS Plus bondový 0,19%
ISČS-TRENDBOND 0,40% ČPI Korporátních dluhopisů 0,21%
Fondy fondů ISČS-Global Stocks 1,49% IKS MAX 5 0,01%
IKS Fond fondů 1,46% ISČS-Opatrný mix 0,07%
ISČS-Dynamický mix 0,75% IKS-Fénix konzervativní 0,17%
Peněžního trhu ČPI-Peněžního trhu 0,06% IKS Peněžní trh 0,03%
ISČS-SPOROINVEST 0,05% ČSOB Výnosový 0,04%
Pioneer-Sporokonto 0,04%    
Smíšené J&T Opportunity CZK 1,46% J&T IFN -0,18%
Pioneer-dynamický 1,43% AKRO globální akciový -0,03%
AIG FCE zahraničný rastový 1,09% AKRO balancovaný -0,02%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 140,6 Pioneer-růstový -14,6
IKS MAX 5 57,0 Pioneer-Sporokonto -12,4
ISČS-SPOROTREND 55,6 Pioneer-obligační -10,5

Zdroj: UNIS

Mezi akciovými fondy (+60,3 mil. Kč) jednoznačně vyčnívá ISČS Sporotrend (+55,6 mil. Kč), u smíšených fondů (+48,7 mil. Kč) zase nejvíce lákaly tři fondy, IKS Balancovaný (+21,5 mil. Kč), Pioneer dynamický (+18,8 mil. Kč) a IKS Global konzervativní (+18,2 mil. Kč).

Mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady za týden +78,9 mil. Kč) budily největší pozornost nejnovější zajištěné fondy na čele s fondem ČSOB Světového růstu+ 7 (+45,0 mil. Kč). Převahu konzervativních fondů dokazují také čisté prodeje profilového fondu KBC MF ČSOB Konzervativní Fond (+30,8 mil. Kč).

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz