Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomůže prodejům fondů dobrá výkonnost?

aktualizováno 
Optimizmus na akciových trzích pokračuje a v růstu je nedokážou zastavit ani dočasné výkyvy ceny ropy. Pražská burza si i přes nezájem investorů rovněž připsala mírný nárůst. Radost investorům dělají také fondy, které ve vzácné shodě až na pár výjimek posilovaly.

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Americké akcie pokračovaly v růstu z předešlého týdne. Nezastavila je ani cena ropy, která v úterý výrazně posílila a opět se přiblížila k hranici 60 dolarů za barel. Mnohem větší vliv na obchodování a náladu investorů mělo prohlášení FEDu o uvažovaném pozastavení zvyšování úrokových sazeb. Investoři tuto zprávu hodnotí velmi pozitivně a není tedy důvod k pesimizmu.

Kromě této zprávy byly trhy zásobovány dalšími pozitivními makroekonomickými údaji a každodenní mírný nárůst tak dostal indexy až na čtyř a půlletá maxima. Nic na tom nezměnil ani čtvrteční svátek a páteční zkrácené obchodování (DJIA +1,6 %, Nasdaq +1,6 %, S&P 500 +1,6 %).

Po dvou týdnech mírných ztrát se Pražská burza dostala do černých čísel, v průběhu celého týdne však byla aktivita investorů velmi malá. V zajímavém růstu z minulého týdne pokračovaly akcie společnosti CME, majitele TV Nova (+2,2 %). I přes počáteční pokles si nárůst připsaly také akcie společnosti Erste bank (+1,6 %), jimž pomohlo zvýšené investiční doporučení.

Neztratil se ani energetický koncern ČEZ a po velmi volatilním průběhu uzavřel nakonec týden v plusu (+1,4 %). Ostatní tituly při minimálních objemech nezaznamenaly výraznější změny, za zmínku stojí jen pokles u akcií společnosti ORCO (-1,7 %), a to i přes oznámení dobrých výsledků. Celkově však nakonec oba hlavní indexy skončily s mírným týdenním přírůstkem (PX-D +1,1 %, PX 50 +0,8 %).

Optimizmus z kapitálových trhů se pravděpodobně přenáší také na investory ve fondech, kteří svou spokojenost s výkonností dávají najevo nákupy podílových listů. Jedinou výjimku tvoří již delší dobu fondy dluhopisové. Ty sice v posledních týdnech opět výkonnostně zabraly, ztracenou přízeň investorů ovšem tak brzy zpět nezískají.

Pouze pět fondů, obhospodařovaných společnostmi AKRO a J&T si ve statistice Unie investičních společností (UNIS) připsalo za týden zápornou výkonnost. Tyto fondy se

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

nevyznačují ani žádnou velkou aktivitou za strany investorů. Fond J&T IFN (-0,18 %) navíc v průběhu prosince zanikne a sloučí se s fondem J&T Perspektiva.

U fondů AKRO globální akciový (-0,03 %), AKRO balancovaný (-0,02 %) a AKRO progresivních společností (-0,01 %) zase došlo ve středu 23.11. k pozastavení prodeje a odkupu podílových listů na dobu dvou měsíců, vzhledem ke změně rozsudku ve věci náhrady škody v bývalých C.S. fondech, když žaloba na náhradu škody vůči ČR byla zamítnuta.

U smíšených fondů se dařilo především zástupcům dynamických fondů s převahou akciových nástrojů, a to J&T Opportunity CZK (+1,46 %), Pioneer dynamický (+1,42 %) a AIG zahraničný rastový (+1,09 %). Úspěch fondů zaměřených na akcie potvrzuje výkonnost samotných akciových fondů, zejména ČPI Ropného a energetického průmyslu (+2,50 %), Pioneer akciový (+2,11 %) a ČPI Globálních značek (+2,08 %). Do akciových fondů míří také převážná část majetku fondů fondů ISČS Global stocks (+1,49 %), IKS Fond fondů (+1,49 %) a ISČS Dynamický mix (+0,75 %).

Po dlouhé době jsme se dočkali také růstu u všech fondů peněžního trhu, mezi nimiž se tento týden nejvíce dařilo fondům ČPI Peněžního trhu (+0,06 %) a ISČS Sporoinvest (+0,05 %). Také zmiňované dluhopisové fondy se nemusí za svou týdenní výkonnost stydět, horší je to už ale s čistými prodeji.

I když v porovnání s předešlým týdnem není bilance až tak tragická, přeci jen ztráta přes 17 a půl milionů nenaznačuje, že by se investoři do dluhopisů nějak moc hrnuli. Nejvíce ztrácel fond Pioneer obligační (-10,5 mil. Kč).

Nejlepší čisté prodeje si naopak v uplynulém týdnu připsaly fondy peněžního trhu (+168,4 mil. Kč). Tady se činil především fond ISČS Sporoinvest, který svými čistými prodeji 140,6 mil. Kč zanechal druhý fond v celkovém pořadí za sebou o více než 80 milionů. Tím druhým byl fond fondů, zajištěný IKS MAX 5 (+57,0 mil. Kč) a i díky němu jsou tento týden fondy fondů celkově druhé (+128,3 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Rop. a enrget. průmyslu 2,50% AKRO nových ekonomik 0,71%
Pioneer - akciový 2,11% ISČS-EUROTREND 1,10%
ČPI Globálních značek 2,08% ČPI Farm. a biotechnologie 1,12%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,52% ČPI Státních dluhopisů 0,16%
AIG FCE stredoeurópsky 0,43% IKS Plus bondový 0,19%
ISČS-TRENDBOND 0,40% ČPI Korporátních dluhopisů 0,21%
Fondy fondů ISČS-Global Stocks 1,49% IKS MAX 5 0,01%
IKS Fond fondů 1,46% ISČS-Opatrný mix 0,07%
ISČS-Dynamický mix 0,75% IKS-Fénix konzervativní 0,17%
Peněžního trhu ČPI-Peněžního trhu 0,06% IKS Peněžní trh 0,03%
ISČS-SPOROINVEST 0,05% ČSOB Výnosový 0,04%
Pioneer-Sporokonto 0,04%    
Smíšené J&T Opportunity CZK 1,46% J&T IFN -0,18%
Pioneer-dynamický 1,43% AKRO globální akciový -0,03%
AIG FCE zahraničný rastový 1,09% AKRO balancovaný -0,02%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 140,6 Pioneer-růstový -14,6
IKS MAX 5 57,0 Pioneer-Sporokonto -12,4
ISČS-SPOROTREND 55,6 Pioneer-obligační -10,5

Zdroj: UNIS

Mezi akciovými fondy (+60,3 mil. Kč) jednoznačně vyčnívá ISČS Sporotrend (+55,6 mil. Kč), u smíšených fondů (+48,7 mil. Kč) zase nejvíce lákaly tři fondy, IKS Balancovaný (+21,5 mil. Kč), Pioneer dynamický (+18,8 mil. Kč) a IKS Global konzervativní (+18,2 mil. Kč).

Mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady za týden +78,9 mil. Kč) budily největší pozornost nejnovější zajištěné fondy na čele s fondem ČSOB Světového růstu+ 7 (+45,0 mil. Kč). Převahu konzervativních fondů dokazují také čisté prodeje profilového fondu KBC MF ČSOB Konzervativní Fond (+30,8 mil. Kč).

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz