Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poohlédněte se po vyšších výnosech

aktualizováno 
V posledních dnech se pro domácí investory otevřely nové investiční příležitosti, jak překonat nízké výnosy odvíjející se od současných minimálních úrokových sazeb. Nové fondy se zaměřují na Slovensko, kde jsou vyšší úrokové sazby a tedy i vyšší výnosy na peněžním a dluhopisovém trhu. Vyplatí se vám doplnit portfolio o fond investující na Slovensku?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Investovat na Slovensku bylo až donedávna možné pouze prostřednictvím fondů, které část svého portfolia alokovaly na slovenském trhu. Přibližně od poloviny loňského roku se u nás objevily i fondy, které jsou primárně zaměřené na slovenský region. Tyto fondy jsou většinou z dílen zahraničních správcovských společností, které vytvořily slovenské fondy primárně pro Slovensko a posléze je registrovaly i u nás. Proto jsou také tyto fondy denominované ve slovenských korunách. Zatím se vesměs jedná o fondy fixně úročených aktiv, neboť akciový trh na Slovensku je ve srovnání s dluhopisovým ještě méně rozvinutý než u nás.

Nejdříve u nás začala nabízet slovenské fondy ČSOB, která v České republice zaregistrovala v květnu 2003 dva fondy své mateřské společnosti KBC. Dluhopisový fond s lucemburským domicilem KBC Renta SLOVAKRENTA a fond peněžního trhu KBC Multicash ČSOB SKK, který má domicil v Belgii.

V listopadu 2003 vznikl tentokrát český fond J&T Opportunity SKK investiční společnosti J&T Asset Management. Jde o smíšený fond denominovaný ve slovenských korunách, avšak zatím se s prostředky ve fondu nehospodaří a fond ani není nabízen novým podílníkům. J&T má totiž s tímto fondem jiné plány, než když jej zakládala. Bližší podrobnosti však nechává až na dobu, kdy bude známo konečné znění nového zákona o kolektivním investování a dalších předpisů týkajících se fondů.

Další možnosti přinesly až posední týdny. Před necelým měsícem oznámila skupina ING, že u nás začne distribuovat dva fondy investující na Slovensku. Oba fondy s lucemburským domicilem investují do fixně úročených instrumentů - ING Slovenský fond peněžního trhu a ING Slovenský dluhopisový fond. A konečně poslední z nabídky fondů jsou dva fondy přímo ze Slovenska.

Název Kategorie Datum založení fondu Měna Poplatek za správu Poplatek při prodeji Minimální investice
ING Slovenský fond peněžního trhu peněžní trh 31.7.2003 SKK 0,65% 0,50% 3000 SKK
ING Slovenský dluhopisový fond dluhopisový 31.7.2003 SKK 0,90% 1,90% 3000 SKK
KBC Multicash ČSOB SKK peněžní trh 28.2.2003 SKK 0,60% 0,10% ekvivalent 5000 CZK
KBC Renta SLOVAKRENTA dluhopisový 16.6.2003 SKK 0,75% 1,00% ekvivalent 5000 CZK
Zdroj: ING, ČSOB

Unie investičních společností České republiky informovala, že na své valné hromadě 26. února přijala nového člena AMSLICO AIG Funds správcovskou společnost, a.s. Tato slovenská investiční společnost spravuje tři fondy, z nichž jeden u nás zaregistrovala již více než před rokem, druhý, zbrusu nový fond až v tomto roce; nicméně distribuci obou fondů u nás rozběhne až nyní „během krátké doby“.

AAF - Zahraničný rastový fond je na Slovensku řazen mezi akciové fondy, podle klasifikace UNIS v ČR by však spadal spíše pod

- Fondy ING i KBC jsou spravovány v České republice (resp. v ING Investment Management a ČSOB Asset Management).
- Pro fondy KBC představují hlavní distribuční kanál pobočky ČSOB, u ING lze fondy nakoupit na pobočkách ING Bank a v síti finančních poradců a makléřských společností.
Fondy Amslico AIG lze nakoupit pouze ve vlastní agenturní síti (tedy především agenti pojišťovny).
- Rozdíly mezi fondy ING a KBC, např. v poplatcích, minimálních investicích apod. jsme popsali v TOMTO článku 

fondy smíšené (akciové fondy podle UNIS investují minimálně 66 % aktiv na akciovém trhu, kdežto zmíněný fond podle statutu investuje do akcií minimálně 60 %). Fond investuje do zahraničních akcií (v současnosti 71 %) a do především slovenských dluhopisů (19 %). Druhý  fond AAF - Stredoeurópsky peňažno-dlhopisový se zatím neprodává ani na Slovensku, premiéru by měl mít u nás. Jde o dluhopisový fond se zaměřením na středoevropský region, tedy Polsko, Maďarsko, ČR a Slovensko. Poměrně krátká bude u tohoto fondu durace (průměrná splatnost instrumentů v portfoliu), měla by se pohybovat mezi 1,5 a 2 roky.

Zahraničný rastový fond se vysokým podílem zahraničních akcií neliší od fondů v nabídkách domácích společností, stejně tak druhý fond se podobá domácím fondům IKS Plus bondovému a ISČS Trendbondu, a proto je pro většinu investorů zbytečné podstupovat měnové riziko.

Přinesou slovenské dluhopisy vyšší zisk?

Zajímavěji působí fondy investující do dluhopisů a na peněžním trhu, neboť úroky na Slovensku jsou na mnohem vyšší úrovni (např. základní sazba NBS je na úrovni 6 %, oproti 2% sazbě ČNB). Otázku, zda je vhodné na Slovensku investovat, však musíme rozdělit na dvě části. První je vývoj na dluhopisovém trhu, druhou pak kurz české koruny vůči slovenské.

V obou případech je výhled pozitivní, avšak ne bez výhrad. Jak uvádí analytik Daniel Kozel z Komerční banky, je dluhopisový trh na Slovensku poměrně rozsáhlý, např. poměr objemu vládních dluhopisů k HDP je na Slovensku větší než u nás, Slovensko má na rozdíl od ČR i emise eurobondů a je zde velké množství emisí. Řada emisí je však málo likvidní a pouze v nízkém objemu. Přestože jsou obchodované objemy přibližně stejné jako u nás, existují zde velké spready (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) u bank, které vytvářejí ceny dluhopisů (u nás jsou ve výši 3 bp, na Slovensku 7-10 bp).

Výnosová křivka na Slovensku má negativní sklon, a proto se nyní jako zajímavější jeví fondy s kratší durací aktiv, tedy fondy peněžního trhu. Stejně tak sklon křivky vypovídá o očekávaném snižování úrokových sazeb, které prospívá dluhopisovým fondům (viz. obdobná situace v ČR před dvěma lety, kdy dluhopisové fondy dosahovaly až 10% roční výkonnosti).

Největší neznámou a riziko pro domácího investora představuje měnový kurz. Výhled je však podle analytiků pozitivní, slovenská koruna by měla dále posilovat. Daniel Kozel vidí jako hlavní důvody optimistické předpovědi reformu daní a penzijního systému a příliv zahraničních investic. Štěpán Mikolášek z ISČS však uvádí i některé faktory, které by mohly s kurzem značně zakolísat. Jde především o oslabení pozice vládní koalice a nadcházející volby prezidenta. I tak Mikolášek očekává posilování slovenské koruny jak vůči euru, tak vůči

Chcete začít investovat do podílových fondů a nevíte, jak začít? Zkuste přílohu o podílových fondech - poradí vám!

české koruně. Slovenská koruna by však měla více posilovat (vůči euru) než česká koruna především kvůli kladně hodnocené razanci fiskální reformy na Slovensku či horší bilanci zahraničního obchodu v ČR.

K opatrnosti investory nabádají i správci čtveřice fondů, které jsou u nás nabízeny (dva fondy KBC, dva ING). Jan Barta z ČSOB Asset Management přirovnává krok od dluhopisových fondů ke slovenským fondům s kurzovým rizikem k situaci, kdy se rozhoduji, zda přesunout část portfolia z dluhopisů do akcií. Spekulativní charakter investice do slovenských dluhopisů potvrzuje i Daniel Kozel, podle kterého dodatečný výnos (u splatností 3 roky je výnos na Slovensku okolo 3-4 % oproti 2,6 % v ČR) není až tak velký v porovnání s podstupovaným kurzovým rizikem. Tyto fondy jsou patrně atraktivnější pro investory z Evropy, neboť vůči euru by mělo být posílení SKK výraznější než proti české koruně.

„Slovenské“ fondy by měly tvořit pouze doplněk portfolia zkušenějších investorů. V současnosti jsou však vnímány jako velmi zajímavá alternativa, o čemž svědčí i spokojenost ING s dosavadním zájmem o tyto fondy, který zaznamenali za necelý měsíc od jejich uvedení.

Investovali byste nyní do dluhopisů a peněžního trhu na Slovensku? Myslíte si, že slovenská koruna bude dále posilovat? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Ilustrační snímek

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit,...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny
Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny

Jeden z největších obchodních řetězců v Česku ve čtvrtek přišel s nečekaným prohlášením, že na Štědrý den nechá všech 3... celý článekNajdete na iDNES.cz