Poplatky za používání platebních karet se liší

  • 1
Běžný či žirový účet a platební karta patří neodmyslitelně k sobě. K běžnému účtu banka klientovi nabízí takzvanou debetní kartu. Výraz debetní znamená, že její majitel může přejít na svém kontu do minusu - takzvaný kontokorent -, ale ten mu nejprve musí schválit banka. Za nepovolený minus si totiž každý finanční ústav naúčtuje vysoké úroky; obvykle 25 procent ročně z dlužné částky. Naopak povolený debet bývá úročen kolem deseti až třinácti procent za rok.

Pozor! Je třeba rozlišovat debetní a kreditní karty. Zatímco u debetní karty je celá dlužná částka ihned úročena, v případě kreditní karty může její majitel využít bezúročné období, které obvykle trvá 40 až 45 dnů. Poté je však celá částka úročena zhruba 20 až 25 procenty za rok.

 

Bylo by chybou se domnívat, že platební karta slouží jen k výběrům peněz z bankomatu. Vzhledem k tomu, že za každou návštěvu pouličního automatu na peníze si většina bank naúčtuje poplatek, je výhodnější využívat kartu u obchodníků či v restauracích, ať už doma, či v cizině. Za takovou transakci totiž klient nic neplatí.

 

Ke každému běžnému účtu dostane klient základní verzi debetní karty, přičemž vydání a její vedení po dobu roku až tří let je také zdarma. Po uplynutí této lhůty však už musí její majitel za novou kartu zaplatit. Vystavení sice bývá zdarma, výjimkou je Raiffeisenbank - 90 korun. Správa karty však za rok u karet VISA Electron nebo Maestro stojí 150 až 360 korun.

 

Pokud by majitel účtu požadoval kartu s „vyšším standardem“, musí si připravit více peněz. A to jak v případě prvního, tak i dalších vydání. Například roční vedení karty VISA Electron stojí v České spořitelně 150 korun, ale za VISA Classic už si spořitelna naúčtuje 350 korun za rok. Poplatky za karty typu Gold se pohybují ročně kolem několika tisíc korun. Za to však zákazník dostává celou řadu výhod, například zdarma cestovní pojištění.

Veškeré informace o platebních kartách - debetních i kreditních -  naleznete se specializované sekci ZDE

 

Pozor na limity výběru z bankomatu

 

Každá karta má při vydání nastaven určitý limit - to znamená částku, kterou s ní lze za den či za týden utratit. Právě u těch nejlevnějších typů karet nejsou tyto limity příliš vysoké. Například klient ČSOB má u nově vydané karty VISA Electron nastavenu hranici na 4000 korun týdně, což při větších vydáních není příliš mnoho. K tomu, aby si zákazník mohl změnit svou hranici, většinou potřebuje určitou finanční historii - což v praxi znamená po určitou dobu vedený účet se zůstatkem požadovaným bankou. Za změnu limitu karty si však banka řekne také o poplatek - v případě ČSOB je to 60 korun.