Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradci pro zdravou výživu se mají dobře. Lidé chtějí stále hubnout

aktualizováno 
Ačkoli je krize, lidé pořád chtějí hubnout a vypadat dobře. Výrazný pokles zájmu o kurzy snižování nadváhy poradkyně zdravého životního stylu Iva Málková nezaznamenala.

Poradkyně zdravého životního stylu Iva Málková | foto: MF DNES

"Lidé se na naše kurzy pořád hlásí, jsou totiž poměrně levné. Jedenáctitýdenní kurz stojí 2 200 korun. Zejména pro obyvatele Prahy to není nijak závratný výdaj," říká zakladatelka společnosti Stop obezitě (Stob). Ta vznikla v roce 1991 a sdružuje tři stovky psychologů, lékařů, nutričních terapeutů, cvičitelek a dalších odborníků.

Právě obyvatelé hlavního města, kde kurzy pořádá přímo Iva Málková, si dobře uvědomují, že se vyplatí o sebe pečovat a dbát na své zdraví. Trochu menší poptávka je po pobytových kurzech, kdy si lidé více rozmýšlejí, zda vyjdou s­ financemi, když si takový kurz zaplatí.

"Ale spíš mi přijde, že se bojí kvůli tomu, jak se o krizi pořád mluví, než že by opravdu neměli peníze," dodává Iva Málková. Velkým rozdílem oproti době před celosvětovým ekonomickým propadem je fakt, že zájemci kurzy a pobyty pomáhající jim začít se zdravějším životním stylem platí až na poslední chvíli.

Muži mají zřejmě krizi stále, na kurzy nechodí

Situace mimo Prahu se zřejmě příliš neliší, alespoň podle slov chrudimské lektorky Stob Jany Boučkové. "Jsme zvyklí, že lidé platí na poslední chvíli, to bych snad ani krizi nepřičítala," říká Jana Boučková.

Lektoři se letos, stejně jako v minulých letech, potýkají s jedním velkým zádrhelem: jak naplnit kurzy pro muže. "To dá vždycky nejvíce práce, krize nekrize. A přitom se nemají čeho bát. Mužům, kteří se přihlásí na naše kurzy, jde shazování kil v podstatě samo," směje se Iva Málková.

Zda se ekonomická situace přece jen na poptávce neodrazí, se teprve ukáže. "Když se na pobytové kurzy přihlásí dvacet lidí místo třiceti, můžeme snížit kapacitu," říká Iva Málková. Jít s cenou dolů však podle jejích slov není možné.

"Naše kurzy jsou oblíbené i proto, že jsou levné a kvalitní," dodává. Oproti jiným metodám hubnutí se v kurzech společnosti Stob neřeší pouze to, co si lidé dávají na talíř. "Chceme také docílit toho, aby naši klienti splnili svá předsevzetí a nacvičili si svoji vůli. Učíme je, jak řešit stresy jinak než jídlem a­ jak ovládat nevhodné myšlenky a­ emoce," popisuje rozdíl mezi kurzy Stob a jinými Iva Málková.

Nabídněte služby i na úřadu práce

Podle Jiřího Štefka z oddělení komunikace Hospodářské komory ČR se ekonomická krize tohoto odvětví nedotkne. "Je to dáno především tím, že služeb těchto úzce specializovaných poradců využívají vzdělanější lidé a osoby s vyššími příjmy, kteří touto péčí o své zdraví a­ svůj jídelníček vyvažují své smrtící pracovní tempo a stres," míní Jiří Štefek.

Ostatní lidé mohou vnímat tuto službu jako zbytečný luxus, což nemusí být až zas až tak pravda. Protože tu platí jeden paradox: chudí lidé nebo lidé, kteří ztratí práci, nehubnou, ale právě naopak. Je to dáno tím, že většinu svých příjmů vydávají za jídlo, čímž si podvědomě pojišťují nejnutnější věc ke svému přežití. Takové lidi přivede k ­poradcům až kombinace více problémů, které už se projevují ve zdraví nebo rodinných vztazích.

Forma, jak dostat služby výživových poradců i mezi tyto lidi, je v přednáškové a osvětové činnosti nebo prezentací svých materiálů v­podnicích, ale i na úřadech práce.

příště čtěte v mf dnes

27. 3. Máte zvolit podporu v nezaměstnanosti, nebo předčasný důchod?
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
Real Estate Controller

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 55 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz