Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradci pro zdravou výživu se mají dobře. Lidé chtějí stále hubnout

aktualizováno 
Ačkoli je krize, lidé pořád chtějí hubnout a vypadat dobře. Výrazný pokles zájmu o kurzy snižování nadváhy poradkyně zdravého životního stylu Iva Málková nezaznamenala.

Poradkyně zdravého životního stylu Iva Málková | foto: MF DNES

"Lidé se na naše kurzy pořád hlásí, jsou totiž poměrně levné. Jedenáctitýdenní kurz stojí 2 200 korun. Zejména pro obyvatele Prahy to není nijak závratný výdaj," říká zakladatelka společnosti Stop obezitě (Stob). Ta vznikla v roce 1991 a sdružuje tři stovky psychologů, lékařů, nutričních terapeutů, cvičitelek a dalších odborníků.

Právě obyvatelé hlavního města, kde kurzy pořádá přímo Iva Málková, si dobře uvědomují, že se vyplatí o sebe pečovat a dbát na své zdraví. Trochu menší poptávka je po pobytových kurzech, kdy si lidé více rozmýšlejí, zda vyjdou s­ financemi, když si takový kurz zaplatí.

"Ale spíš mi přijde, že se bojí kvůli tomu, jak se o krizi pořád mluví, než že by opravdu neměli peníze," dodává Iva Málková. Velkým rozdílem oproti době před celosvětovým ekonomickým propadem je fakt, že zájemci kurzy a pobyty pomáhající jim začít se zdravějším životním stylem platí až na poslední chvíli.

Muži mají zřejmě krizi stále, na kurzy nechodí

Situace mimo Prahu se zřejmě příliš neliší, alespoň podle slov chrudimské lektorky Stob Jany Boučkové. "Jsme zvyklí, že lidé platí na poslední chvíli, to bych snad ani krizi nepřičítala," říká Jana Boučková.

Lektoři se letos, stejně jako v minulých letech, potýkají s jedním velkým zádrhelem: jak naplnit kurzy pro muže. "To dá vždycky nejvíce práce, krize nekrize. A přitom se nemají čeho bát. Mužům, kteří se přihlásí na naše kurzy, jde shazování kil v podstatě samo," směje se Iva Málková.

Zda se ekonomická situace přece jen na poptávce neodrazí, se teprve ukáže. "Když se na pobytové kurzy přihlásí dvacet lidí místo třiceti, můžeme snížit kapacitu," říká Iva Málková. Jít s cenou dolů však podle jejích slov není možné.

"Naše kurzy jsou oblíbené i proto, že jsou levné a kvalitní," dodává. Oproti jiným metodám hubnutí se v kurzech společnosti Stob neřeší pouze to, co si lidé dávají na talíř. "Chceme také docílit toho, aby naši klienti splnili svá předsevzetí a nacvičili si svoji vůli. Učíme je, jak řešit stresy jinak než jídlem a­ jak ovládat nevhodné myšlenky a­ emoce," popisuje rozdíl mezi kurzy Stob a jinými Iva Málková.

Nabídněte služby i na úřadu práce

Podle Jiřího Štefka z oddělení komunikace Hospodářské komory ČR se ekonomická krize tohoto odvětví nedotkne. "Je to dáno především tím, že služeb těchto úzce specializovaných poradců využívají vzdělanější lidé a osoby s vyššími příjmy, kteří touto péčí o své zdraví a­ svůj jídelníček vyvažují své smrtící pracovní tempo a stres," míní Jiří Štefek.

Ostatní lidé mohou vnímat tuto službu jako zbytečný luxus, což nemusí být až zas až tak pravda. Protože tu platí jeden paradox: chudí lidé nebo lidé, kteří ztratí práci, nehubnou, ale právě naopak. Je to dáno tím, že většinu svých příjmů vydávají za jídlo, čímž si podvědomě pojišťují nejnutnější věc ke svému přežití. Takové lidi přivede k ­poradcům až kombinace více problémů, které už se projevují ve zdraví nebo rodinných vztazích.

Forma, jak dostat služby výživových poradců i mezi tyto lidi, je v přednáškové a osvětové činnosti nebo prezentací svých materiálů v­podnicích, ale i na úřadech práce.

příště čtěte v mf dnes

27. 3. Máte zvolit podporu v nezaměstnanosti, nebo předčasný důchod?Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Kurzy.cz V loňském roce pobíralo od států nějakou formu důchodu tři a půl milionu lidí. Na starobní, invalidní, vdovské a sirotč...

Najdete na iDNES.cz