Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Může žena pracovat při mateřské dovolené?

aktualizováno 
Přivydělávat si na mateřské dovolené je možné. Říká to advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff. Jen musí jít o jinou práci než tu, ze které se peněžitá pomoc v mateřství vyplácí.
Podle právníka Jana Kozubka neexistuje v žádném obecně závazném právním předpise výslovný zákaz výkonu práce v době čerpání mateřské dovolené.

Podle právníka Jana Kozubka neexistuje v žádném obecně závazném právním předpise výslovný zákaz výkonu práce v době čerpání mateřské dovolené. | foto: Profimedia.cz

Manželka je od února na mateřské dovolené a souběžně nepřetržitě jedno odpoledne týdně pracuje na dohodu o provedení práce. Mateřskou pobírá u stejného zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr, náplň práce je ovšem pokaždé jiná. Je takový postup v pořádku, nemůže přijít o mateřskou?
Ve většině právních poraden, včetně těch zveřejněných na internetu, převládá názor, že do šesti týdnů po porodu zaměstnankyně nemohou vůbec pracovat, že je tedy třeba dodržovat a "ctít" mateřskou dovolenou a účel, proč existuje.

Tento názor se opírá zejména o odstavec 5 § 195 zákoníku práce, kde se mimo jiné stanoví, že mateřská dovolená nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu a že nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů (začíná už totiž 8 týdnů před porodem).

V žádném obecně závazném právním předpise ovšem neexistuje výslovný zákaz výkonu práce v době čerpání mateřské dovolené. Takže podle mého názoru je možné pracovat i na mateřské, a to dokonce před porodem či dříve než šest týdnů po porodu.

Může se hodin

Vyberte si z nabídky volných pracovních pozic na jobDNES.cz

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

A záleží na práci, kterou žena vykonává?
Je uvedeno, že ze zdravotních důvodů je žádoucí, aby k výkonu práce nedošlo dříve než po šesti týdnech po porodu. Skutečně tedy záleží na tom, o jakou práci a v jaké délce půjde.

Například práce u počítače v rozsahu několika hodin týdně patrně nebude mít žádný dopad na zdravotní stav a zajištění řádné péče o dítě, proto ji bude možné vykonávat.

Platí tedy, že pokud jde o jinou práci než tu původní, nemusíme se ztráty výplaty mateřské obávat?
Současná úprava umožňuje pracovat u stejného zaměstnavatele (ale i u jiného), a to i během mateřské dovolené. Avšak aby zaměstnankyně neztratila nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, musí jít o jiný druh práce než ten, ze které jí tato peněžitá pomoc v mateřství díky účasti na nemocenském pojištění náleží a je vyplácena. 

Jinou pracovní činnost je možné konat na také základě další pracovní smlouvy, ale opět s jiným druhem práce, a to i na plný nebo částečný úvazek. Může být sepsána i dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti, tedy práce může být sjednána na základě jiného pracovněprávního vztahu, než je ten, ze kterého peněžitá pomoc v mateřství náleží. 

Podle mého názoru se tedy vaše manželka nemusí obávat, že by činností na dohodu o provedení práce a za podmínek popsaných ve vašem dotazu přišla o peněžitou pomoc v mateřství či jakkoliv porušovala právní předpisy. Předpokládám přitom, že při stanovení peněžité pomoci v mateřství nebylo přihlédnuto k sjednané dohodě o provedení práce.

Co kdyby se má žena chtěla vrátit do práce ještě před skončením mateřské dovolené?
Pokud by zaměstnankyně měla zájem nastoupit do práce již krátce po porodu na svou dosavadní funkci, kterou zastávala před nástupem na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel by to měl patrně odmítnout, a to právě vzhledem k zákonné úpravě, že mateřská dovolená nemůže skončit dříve než šest týdnů po porodu (§ 195, odstavec 5 zákoníku práce).

Mohla by tedy nastoupit do zaměstnání nejdříve až šest týdnů po porodu za předpokladu, že již celkově vyčerpala mateřskou dovolenou. Nástupem do práce by jí ale přestala být vyplácena peněžitá pomoc v mateřství a pobírala by mzdu (plat) podle pracovní smlouvy.

A jak je to s rodičovským příspěvkem?
Rodičovský příspěvek dostane rodič během rodičovské dovolené jen v případě, že zajistí po celý kalendářní měsíc celodenní a řádnou péči o dítě, což může učinit především osobně, ale i za pomoci jiné zletilé osoby (v době, kdy je výdělečně činný) nebo také například umístěním dítěte do předškolního zařízení.

Tato možnost se ale týká jen dítěte, které je starší dvou let; mladší lze umístit do takového zařízení maximálně na 46 hodin v měsíci. Jen upozorňuji, že takovéto podmínky u peněžité pomoci v mateřství zákonem stanoveny nejsou.

Autor:



Nejčtenější

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...

Nefungoval mu zvonek a přišel kvůli tomu o tisíce

Sankce za nedodržování léčebného režimu znamená krácení nebo odejmutí...

Nemocenská znamená značný propad v příjmech. Určitým řešením je sjednat si pojištění pro případ nemoci u některé z...



Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Platíte často kartou? A znáte úskalí těchto transakcí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Patříte k lidem, kteří vlastní více než jednu bankovní kartu? Pak jistě víte, jaký je rozdíl mezi kartou debetní a...

Novinky 2018: V čem si polepší a v čem pohorší Češi s vysokými příjmy

Ilustrační snímek

Někteří Češi mají královské příjmy. Z vysokých příjmů nad limit ovšem platí solidární daň. A není to jediný výdaj,...



Další z rubriky

Zaplaťte mi vlak. Ale moc daleko za prací nepojedu

Ilustrační snímek

Třem tisícovkám lidí přispívá na dopravu stát. Jinde ji platí svým lidem zaměstnavatelé. Kdy se vyplatí za prací...

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...

Firmy lákají zaměstnance na zábavná videa: Tak co chcete vědět, hoši?

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historickém minimu, na trhu práce nejsou téměř žádní volní kandidáti, a tak firmy cílí na ty,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech
Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech

V příštím roce si mnozí finančně polepší. Zvyšují se totiž daňová zvýhodnění na děti a také slevy na dani za umístění d... celý článek



Najdete na iDNES.cz