Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Peníze a cesty do zahraničí

  • 2
Pokud vám zbyly drobné mince z dovolené a chcete je vyměnit, vyhněte se bankám a směnárnám.

Slyšel jsem, že když si v cizině koupím něco dražšího, vrátí mi na hranicích daň z přidané hodnoty. Jak to v praxi probíhá?

Je nutné, aby šlo o zboží nekomerčního charakteru (osobní spotřeba, dárkové předměty), a musíte si ho dovézt z takzvaných třetích zemí. Zjednodušeně řečeno: musí překročit hranice Evropské unie. V případě, že si přivezete něco nekomerčního z Egypta, USA, Ruska, Tuniska či Turecka, tak se vám naskýtá možnost odečíst si jejich DPH. Problémem je, že vracení amerického, ruského nebo egyptského DPH neupravuje žádný náš zákon. Je nutné znát místní zákon o DPH.

Například, když jedete ze Spojených států, požádáte o vrácení DPH přímo u obchodníka. Musíte si vzít paragon. Při opuštění celního prostoru na letišti vyplníte formulář (tiskopis o vývozu zboží) a předložíte spolu s ním doklad o prodeji. Celník na něm potvrdí, že konkrétní předmět opouští zemi. Vlastní nárok pak musíte uplatnit u prodávajícího, kterému předložíte potvrzené dokumenty. Nemusíte kvůli tomu jezdit zpátky do Států. Můžete písemně pověřit někoho jiného nebo využít služeb specializovaných firem.

Když si ze zahraničí zpátky přivezu drobné, mám šanci je vyměnit zase za koruny?

Asi nejlepší je s blížícím se koncem dovolené plánovat a postupně se mincí zbavovat. Papírové peníze mění banky nebo směnárny bez problémů na koruny, u mincí si účtují buď velmi nevýhodný kurz, nebo velké poplatky.
Zkuste nabídnout mince nějaké firmě, která posílá do takové destinace svoje obchodníky. Účetní vám snad ochotně vymění mince za výhodných podmínek a bez poplatků, neboť je nabídne svým obchodníkům jako zálohu na služební cestu.