Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvstřícnější je Fio banka, říkají klienti i odborníci

aktualizováno 
Nejvstřícnější bankou za čtvrté čtvrtletí roku 2014 se stala Fio banka. Obhájila své prvenství z minulých hlasování. Druhá v pořadí se umístila Air Bank a na třetím místě mBank.

Podle odborníků i laické veřejnosti je nejvstřícnější Fio banka. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V projektu GEEN Nejvstřícnější banka hlasuje každé čtvrtletí odborná porota, server bankovnipoplatky.com a široká veřejnost, tedy klienti bank. Nejvíce bodů získala Fio banka, oproti předchozímu čtvrtletí si nejvíce polepšila Air Bank. Ta je totiž v poslední době velmi aktivní a ohlásila příchod nových produktů, jako například refinancování hypoték.

Velmi dobře se na konci loňského roku dařilo také mBank, která se během tří čtvrtletí posunula z devátého místa až na místo třetí, kdy o jeden stupínek zlepšila své hodnocení oproti třetímu čtvrtletí 2014. Další v pořadí pak následují GE Money Bank a UniCredit Bank.

Vítězné banky jsou aktivní

Na nejlépe hodnocených bankách je přímo vidět jejich zvýšená aktivita. Fio banka je velmi aktivní na poli nabídky běžných účtů. Na rozdíl od části konkurence poskytuje bezplatný účet s poměrně širokou nabídkou služeb, a to bez jakýchkoliv podmínek. Výběr mohou mít klienti v určitém limitu bez poplatku, a to i při výběru z cizích bankomatů.

Jak se hodnotí?

V projektu klientského ratingu Vstřícná banka se hodnocení skládá ze tří částí.

  • Největší váhu má názor odborné poroty. Ta je složená s pedagogů vysokých škol, finančních novinářů a expertů. Sleduje kvalitu produktů, jejich úroveň, šíři nabízených služeb i společenskou odpovědnost.
  • Druhou část hodnocení zajišťuje server bankovnipoplatky.com, který hodnotí výši poplatků.
  • Třetím hodnotitelem je veřejnosti, která banku „známkuje“ z pohledu klienta, takže sleduje ochotu zaměstnanců, rychlost a kvalitu vyřízené žádosti, nabídky banky.

Zdarma nabízí i účty vedené v cizích měnách. Další silnou doménou banky je celková poplatková politika. Fio je spolu s mBank ústavem s absolutně nejnižšími poplatky na tuzemském trhu, a to dlouhodobě.

Air Bank se posunula na druhé místo

Air Bank se ze třetí pozice ve třetím čtvrtletí vrátila na své oblíbené druhé místo. Vytlačila Equa Bank, která ve čtvrtém čtvrtletí vypadla ze skupiny nejlépe hodnocených bank. Současně se Air Bank stala největším skokanem, když si oproti třetímu čtvrtletí roku 2014 polepšila o vysokých 5,75 procentního bodu. Navíc lze v prvním čtvrtletí roku 2015 očekávat další posílení hodnocení, protože banka už v plném rozsahu spustila své nové produkty a vylepšila stávající.

První medaile pro mBank

Třetí místo se podařilo obsadit mBank, která se tak poprvé dostala na medailovou pozici. Je navíc patrné, že se banka poučila ze svého horšího hodnocení v letech 2012 a 2013 a vrátila se opět na výsluní. Rozdíl v aktivitě a viditelnosti této banky je velmi výrazný.

„V poplatkové politice u řady produktů nemá mBank konkurenci, navíc garantuje vedení účtu zdarma. Její hypoteční úvěry patří mezi nejvýhodnější na trhu, u spotřebitelských úvěrů si vede též dobře a zaznamenává významný podíl na trhu. Modernizací prošlo i mobilní bankovnictví. Stále tedy patří ke klientsky příznivým bankám, a proto je také z hlediska počtu klientů mezi malými retailovými elektronickými bankami tou největší,“ říká Olga Šeflová, pedagog Bankovního institutu.

Celkové výsledky hodnocení bank
BankaCelkové hodnoceníCelkové pořadí
Air Bank78,172.
Citibank 44,2215.
Česká spořitelna 67,1810.
ČSOB63,6911.
Equa bank 69,268.
Fio banka80,301.
GE Money bank 72,664.
Komerční banka71,036.
ExpobankCZ 58,0414.
mBank72,873.
Poštovní spořitelna 61,2813.
Raiffeisenbank68,559.
UniCredit Bank 71,145.
Sberbank70,627.
Zuno62,7912.
Zdroj: vstricnabanka.cz
Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz