Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Porozumět daňovému přiznání je umění

aktualizováno 
S formulářem daňového přiznání za rok 2001 je to jako s Einsteinovou teorií relativity. Laik nechápe, odborník pochybuje a jeho autor, je-li soudný, se musí divit, co to vlastně stvořil. Toho, kdo měl s daňovým přiznáním problémy již loni, teď čekají krušné chvíle. Letošní formulář je mnohem složitější, život komplikuje především lidem, kteří vedou jednoduché účetnictví.

V přiznání přibyly nové řádky, a ne u všech je zcela zřejmé, co v nich vlastně má být. Pozor si je třeba dát i na kolonky, ze kterých se počítá sociální a zdravotní pojištění. Letos totiž některé řádky kumulují příjmy a výdaje, které zároveň podléhají a nepodléhají pojištění, a to správné číslo je z nich třeba „vyzobat“.

Ti, kteří si nevedou účetnictví, budou mít práci o něco jednodušší, ale jásat také nemohou. Čekají na ně sice podobné rubriky jako loni, ale na jiném místě. Přestože například podávají přiznání jen kvůli dvěma honorářům, od nichž si odečtou třicet procent paušálních výdajů, budou se muset prokousat různými přílohami a proškrtat mnoho řádků, než najdou ty své. Může to člověk, který přijde s daněmi do styku pouze jednou za rok, zvládnout bez chyb? Odborníci se shodují, že s velkou pravděpodobností ne. Finanční úřady očekávají značný nárůst nesprávně vyplněných formulářů. Podle Lubomíra Janouška z pražského finančního ředitelství existuje mezi finančními úřady v hlavním městě jakási tichá dohoda, že budou nad správnými čísly vyplněnými do špatných kolonek přivírat oči.  

Daňové přiznání, ať už je jakkoli komplikované, je však třeba nejpozději do 2. dubna nebo 1. července s daňovým poradcem podat a státu povinnou dávku zaplatit. Co s tím? Dobrou zprávou je, že způsob výpočtu zůstal stejný. Zjednodušeně řečeno je třeba sečíst všechny příjmy, odečíst od nich výdaje včetně pojistného a vypočítat daň. „Radil bych daň spočítat vedle na papíře a pak se čísla pokusit umístit do nějakých řádků,“ říká prezident Svazu účetních Lubomír Harna. Ku pomoci by měly být pokyny k vyplnění (k dispozici ke každému formuláři přiznání), ale ani na ty nelze stoprocentně spoléhat. Na mnoha místech totiž nedávají jasný návod, nýbrž jen odkazují na zákon. Vyznat se v něm je pro laika mnohdy velmi těžké. Kdo se nechce spoléhat na vlastní síly a toleranci pracovníků finančních úřadů, kteří nad zmatečným vyplněním snad přivřou oko, může požádat o pomoc daňového poradce nebo účetního. Za jejich služby však zaplatí několik set až tisíc korun. 

Cíl: zaplatit co nejméně

Kromě toho, jak správně vyplnit daňové přiznání a vyhnout se dohadům s finančním 

Interaktivní daňové přiznání

Stáhněte si ZDE formulář, který za vás vypočítá kromě daně i zdravotní a sociální pojištění

úřadem, řeší lidé obvykle i to, jak zaplatit státu v mezích zákona co možná nejméně. Podnikatelé nebo lidé se svobodným povoláním mají jasno - buď si odečtou z příjmů skutečné výdaje, nebo paušální částku podle zákona, podle toho, co je pro ně výhodnější. Zaměstnanec takové možnosti nemá, ale daň si může snížit, pokud si platí penzijní připojištění, životní pojistku nebo splácí hypoteční úvěr či půjčku ze stavebního spoření. Nižší daně si zajistí i díky daru na dobročinné účely - pokud si schová potvrzení od obdarovaného -, dva tisíce korun se odečítají za každé bezpříspěvkové darování krve. Podnikatel má tyto možnosti pochopitelně také.

Krátit si příjmy o nereálné výdaje tak, aby byla daň co nejnižší, se nevyplácí. Pokud kontrola „chybu“ odhalí, daň dopočítá a naúčtuje penále. Kontrola může nahlížet do účetnictví tři roky zpětně, ale teoreticky - pokud je například podnikatel ve ztrátě a úřad ho dopisem vyzve k odstranění nějakých nedostatků - se tato lhůta může prodloužit až na jedenáct let. Obávat se berní kontroly by měli zejména lidé v menších městech. Pražští úředníci přiznávají, že jich je na velký počet podnikatelů méně, než by bylo třeba.

Nechoďte do fronty na úřad

Většina lidí nechává daňové přiznání až na konec března, mnozí na úplně poslední den. Na finančních úřadech je pak čekají nekonečné fronty. Přitom existuje poměrně pohodlné řešení - najít si méně frekventovanou poštu a poslat formulář doporučeně a peníze složenkou. Letos stačí, aby bylo na podacím lístku i ústřižku ze složenky datum 2. dubna (nebo 1. července s daňovým poradcem). A není třeba se bát, že by tento postup zkomplikoval předání přehledu příjmů a výdajů sociální a zdravotní pojišťovně. Správa sociálního zabezpečení totiž potvrzení finančního úřadu o odevzdání formuláře nepotřebuje, zdravotní pojišťovně stačí kopie podacího lístku.

Měli jste problémy s daňovým přiznáním za loňský rok? Bojíte se nového, složitějšího formuláře? Podělte se s námi o váš názor.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak bezpečně používat platební kartu v zahraničí?

Ilustrační snímek

Destinací, kde se bez hotovosti neobejdete, je jen minimum a přijímání platebních karet v zahraničí je dnes už na...

Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

Ilustrační snímek

Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Kurzy.cz Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh h...Najdete na iDNES.cz