Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Porozumět daňovému přiznání je umění

aktualizováno 
S formulářem daňového přiznání za rok 2001 je to jako s Einsteinovou teorií relativity. Laik nechápe, odborník pochybuje a jeho autor, je-li soudný, se musí divit, co to vlastně stvořil. Toho, kdo měl s daňovým přiznáním problémy již loni, teď čekají krušné chvíle. Letošní formulář je mnohem složitější, život komplikuje především lidem, kteří vedou jednoduché účetnictví.

V přiznání přibyly nové řádky, a ne u všech je zcela zřejmé, co v nich vlastně má být. Pozor si je třeba dát i na kolonky, ze kterých se počítá sociální a zdravotní pojištění. Letos totiž některé řádky kumulují příjmy a výdaje, které zároveň podléhají a nepodléhají pojištění, a to správné číslo je z nich třeba „vyzobat“.

Ti, kteří si nevedou účetnictví, budou mít práci o něco jednodušší, ale jásat také nemohou. Čekají na ně sice podobné rubriky jako loni, ale na jiném místě. Přestože například podávají přiznání jen kvůli dvěma honorářům, od nichž si odečtou třicet procent paušálních výdajů, budou se muset prokousat různými přílohami a proškrtat mnoho řádků, než najdou ty své. Může to člověk, který přijde s daněmi do styku pouze jednou za rok, zvládnout bez chyb? Odborníci se shodují, že s velkou pravděpodobností ne. Finanční úřady očekávají značný nárůst nesprávně vyplněných formulářů. Podle Lubomíra Janouška z pražského finančního ředitelství existuje mezi finančními úřady v hlavním městě jakási tichá dohoda, že budou nad správnými čísly vyplněnými do špatných kolonek přivírat oči.  

Daňové přiznání, ať už je jakkoli komplikované, je však třeba nejpozději do 2. dubna nebo 1. července s daňovým poradcem podat a státu povinnou dávku zaplatit. Co s tím? Dobrou zprávou je, že způsob výpočtu zůstal stejný. Zjednodušeně řečeno je třeba sečíst všechny příjmy, odečíst od nich výdaje včetně pojistného a vypočítat daň. „Radil bych daň spočítat vedle na papíře a pak se čísla pokusit umístit do nějakých řádků,“ říká prezident Svazu účetních Lubomír Harna. Ku pomoci by měly být pokyny k vyplnění (k dispozici ke každému formuláři přiznání), ale ani na ty nelze stoprocentně spoléhat. Na mnoha místech totiž nedávají jasný návod, nýbrž jen odkazují na zákon. Vyznat se v něm je pro laika mnohdy velmi těžké. Kdo se nechce spoléhat na vlastní síly a toleranci pracovníků finančních úřadů, kteří nad zmatečným vyplněním snad přivřou oko, může požádat o pomoc daňového poradce nebo účetního. Za jejich služby však zaplatí několik set až tisíc korun. 

Cíl: zaplatit co nejméně

Kromě toho, jak správně vyplnit daňové přiznání a vyhnout se dohadům s finančním 

Interaktivní daňové přiznání

Stáhněte si ZDE formulář, který za vás vypočítá kromě daně i zdravotní a sociální pojištění

úřadem, řeší lidé obvykle i to, jak zaplatit státu v mezích zákona co možná nejméně. Podnikatelé nebo lidé se svobodným povoláním mají jasno - buď si odečtou z příjmů skutečné výdaje, nebo paušální částku podle zákona, podle toho, co je pro ně výhodnější. Zaměstnanec takové možnosti nemá, ale daň si může snížit, pokud si platí penzijní připojištění, životní pojistku nebo splácí hypoteční úvěr či půjčku ze stavebního spoření. Nižší daně si zajistí i díky daru na dobročinné účely - pokud si schová potvrzení od obdarovaného -, dva tisíce korun se odečítají za každé bezpříspěvkové darování krve. Podnikatel má tyto možnosti pochopitelně také.

Krátit si příjmy o nereálné výdaje tak, aby byla daň co nejnižší, se nevyplácí. Pokud kontrola „chybu“ odhalí, daň dopočítá a naúčtuje penále. Kontrola může nahlížet do účetnictví tři roky zpětně, ale teoreticky - pokud je například podnikatel ve ztrátě a úřad ho dopisem vyzve k odstranění nějakých nedostatků - se tato lhůta může prodloužit až na jedenáct let. Obávat se berní kontroly by měli zejména lidé v menších městech. Pražští úředníci přiznávají, že jich je na velký počet podnikatelů méně, než by bylo třeba.

Nechoďte do fronty na úřad

Většina lidí nechává daňové přiznání až na konec března, mnozí na úplně poslední den. Na finančních úřadech je pak čekají nekonečné fronty. Přitom existuje poměrně pohodlné řešení - najít si méně frekventovanou poštu a poslat formulář doporučeně a peníze složenkou. Letos stačí, aby bylo na podacím lístku i ústřižku ze složenky datum 2. dubna (nebo 1. července s daňovým poradcem). A není třeba se bát, že by tento postup zkomplikoval předání přehledu příjmů a výdajů sociální a zdravotní pojišťovně. Správa sociálního zabezpečení totiž potvrzení finančního úřadu o odevzdání formuláře nepotřebuje, zdravotní pojišťovně stačí kopie podacího lístku.

Měli jste problémy s daňovým přiznáním za loňský rok? Bojíte se nového, složitějšího formuláře? Podělte se s námi o váš názor.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Reuters: Americká ropa zaplavuje Evropu

Reuters: Americká ropa zaplavuje Evropu

Kurzy.cz Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce, američtí producenti se snaží...

Najdete na iDNES.cz