Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Portugalsko a Španělsko: jak se jim daří v Evropské unii

aktualizováno 
Česká republika se chystá na členství v Evropské unii, vstup se připravuje na rok 2004. Ze všech stran slyšíme, kolik výhod nám tento krok přinese. Známe už dopředu konkrétní vlivy? Zkušenosti nám podobných zemí mohou alespoň naznačit.

Španělsko a Portugalsko byly při svém vstupu do Evropské unie v podobné situaci, jako je nyní většina kandidátských zemí. Hrubý domácí produkt pod evropským průměrem, ekonomika bojující s inflací a nezaměstnaností. Členství v unii přineslo obyvatelům těchto zemí zvýšení životní úrovně a prosperitu, avšak změny neproběhly ze dne na den, ale během poměrně dlouhého období. Proto ani my nemůžeme očekávat, že se z nás přes noc stanou bohatí Evropané.

Zkušenosti z Pyrenejského poloostrova jasně ukazují, že účast v evropském společenství má i pro relativně chudé státy velký ekonomický přínos. To, co může přinést vstup, je dobře vidět na výkonnosti portugalské ekonomiky - v roce 1986 byl hrubý domácí produkt na obyvatele necelé dva tisíce amerických dolarů. Za deset let už to však bylo téměř jedenáct tisíc.

Obě země měly na začátku obdobné problémy - velkou inflaci a vysokou míru nezaměstnanosti. Například v Portugalsku byla ještě v roce 1990 inflace 13,4 procenta, během deseti let se snížila na necelá čtyři procenta. Španělsku se podařilo vyřešit své problémy s inflací, ale míra nezaměstnanosti zůstává závažným problémem. Sice se oproti začátku devadesátých let snížila o čtyři procenta, přesto je Španělské království s třináctiprocentní mírou nezaměstnanosti na „prvním“ místě v Evropské unii.

Ne všechny obtíže však byly překonány - i když hrubý domácí produkt vykazuje jednoznačný růst, přesto ještě šest ze sedmi regionů v Portugalsku nedosahuje 75 procent průměrného hrubého domácího produktu v unii. Pro porovnání - v České republice mají všechny regiony kromě Prahy průměrný výkon okolo padesáti procent průměru Evropské unie. Přesto však oba státy dosáhly, i díky výrazné finanční pomoci ze strukturálních fondů, nemalých úspěchů. 

Před svým vstupem do unie byly jak v Portugalsku, tak ve Španělsku úrokové sazby vyšší než v evropském společenství. Po prvním lednu 1986, kdy se staly právoplatnými členy, se postupně úrokové míry přibližovaly evropské úrovni. Snížení úrokových sazeb tak přispělo k tomu, že množství úspor, které bylo uloženo v bankách, se zmenšuje. Optimistická očekávání drobných střadatelů se projevila v tom, že i celková míra úspor se postupně snižovala a lidé začali více utrácet. Tato situace nastala zejména ve Španělsku, zatímco v Portugalsku nebyl tento trend natolik zřejmý. Odborníci většinou předpovídají, že otevření domácího finančního trhu spolu se svobodným pohybem kapitálu vede k podstatnému zmenšení úspor domácností - Portugalsko však bylo výjimkou.

Co se však změnilo, bylo rozložení peněz mezi jednotlivé varianty investování. Nízké výnosy bankovních vkladů a otevřený kapitálový trh způsobily, že peníze byly z bank přesunovány do lépe zhodnocovaných aktiv. Těmi se ukázaly především investiční společnosti. Například v Portugalsku bylo v roce 1990 v investičních fondech uloženo necelých 400 miliard escudo a v roce 1995 už to bylo 1959 miliard escudo. Podíl úspor domácností vložených do podílových fondů se zvýšil z patnácti procent na necelých dvacet šest procent během pěti let.

Ve Španělsku ještě na začátku devadesátých let měli drobní střadatelé uloženo v hotovosti na bankovních vkladech téměř tři čtvrtiny všech úspor, v roce 1998 to již bylo necelých 45 procent. Naopak se za toto období zvýšil podíl prostředků investovaných do podílových fondů, a to ze šesti na dvacet čtyři procent. Dlouhodobě se snížilo množství peněz, které byly uloženy v dluhopisových fondech díky snižování úrokových sazeb, a tedy i výnosů. Necelých patnáct procent z rodinných úspor bylo použito na životní pojištění a penzijní připojištění.

Jak ukazují finanční studie, jsou systémy spoření na stáří stále populárnější především díky státní podpoře a daňovým zvýhodněním, a to i v ostatních státech unie.

Trendy ve vývoji úspor a investic nejen na Pyrenejském poloostrově, ale i v celé Evropské unii ukazují, že ač existují určité národní rozdíly, směřují evropské domácnosti k obdobnému rozložení svých finančních prostředků. Klasické bankovní produkty, jako například termínované a spořicí účty či dluhopisy, postupně přestávají být hlavním nástrojem pro zhodnocování finančních prostředků, naopak domácnosti přesunují peníze do akciových podílových fondů a pojistných produktů - zejména životní pojištění a penzijní fondy. 

Zajímavostí je, že Portugalsko prošlo v letech 1989 až 1996 také privatizací velkých státních podniků a bank, a jak se zdá úspěšněji než Česká republika, i když například největší portugalská banka stále zůstává ve státních rukou.

Výrazným úspěchem členství byl pro oba státy boj s inflací. Zatímco se v roce 1986 potýkaly téměř s šestnáctiprocentní inflací, dokázaly ji během deseti let srazit na čtyři procenta. Díky tvrdým konvergenčním kritériím Evropské měnové unie dosáhly - v posledním období před spuštěním eura - inflace okolo tří procent. Cenou za společnou měnovou politiku však bylo vyrovnání úrokových sazeb, a tedy pokles výnosnosti vkladů v bankách.

Jak se jim vedlo před vstupem do Evropské unie a nyní

Portugalsko

 • počet obyvatel: 10 milionů
 • celková rozloha: 91,98 tisíce kilometrů čtverečních
 • Před vstupem

  Nyní

  míra nezaměstnanosti: 8 procent

  míra nezaměstnanosti: 4,3 procenta

  inflace: 19,6 procenta

  inflace: 3,9 procenta

  HDP na obyvatele: 1970 amerických dolarů

  HDP na obyvatele: 10 613 amerických dolarů

  HDP: 20,14 miliardy amerických dolarů

  HDP: 131,7 miliardy amerických dolarů

  Španělsko

 • počet obyvatel: 39,4 milionů
 • celková rozloha: 506 tisíc kilometrů čtverečních
 • Před vstupem

  Nyní

  míra nezaměstnanosti: 12 procent

  míra nezaměstnanosti: 14,1 procenta

  inflace: 8,8 procenta

  inflace: 3,4 procenta

  HDP na obyvatele: 4360 amerických dolarů

  HDP na obyvatele: 14 048 amerických dolarů

  HDP: 168,82 miliard dolarů HDP: 723,3 miliardy amerických dolarů

  Česká republika

 • počet obyvatel: 10,3 milionu
 • celková rozloha: 78,86 tisíc kilometrů čtverečních
 • Před vstupem = nyní

  míra nezaměstnanosti: 8,75 procenta

  inflace: 4,6 procenta

  HDP na obyvatele: 4 942 amerických dolarů

  HDP: 56,2 miliardy amerických dolarů

  Pramen: OECD, Světová banka a Český statistický úřad
  Poznámka: údaje jsou za rok 2000 a 2001

   

  Autor:  Nejčtenější

  Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

  Zdražování aut

  Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

  Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

  Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

  Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...  Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

  Ilustrační snímek

  Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

  Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

  Ilustrační snímek

  Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

  Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

  Jan Hájek

  Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...  Další z rubriky

  Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

  Ilustrační snímek

  Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

  Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

  Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

  Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

  Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

  Ilustrační snímek

  Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

  Další nabídka

  Kurzy.cz

  Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
  Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

  Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článek  Najdete na iDNES.cz