Posíláte-li novoroční přání obchodním partnerům, zapomeňte na vtipy

  13:16aktualizováno  13:16
Začátkem roku jsou e-mailové schránky zavaleny hromadou přání. Najdou se mezi nimi vkusná, infantilní i naprosto nevhodná. Abyste u příjemce zabodovali, vyhněte se například dopisům štěstí a vtipným přáním. Ne každý má smysl pro humor.

Ilustrační foto

I když někteří považují rozesílání novoročenek po e-mailu za ekologické a praktické, ne vždy je vhodné. Často v nich není znatelný osobní přístup, a tak se doporučují jen pro méně důležité klienty. Podle etikety si je může dovolit jen ten, kdo se svými klienty a partnery po celý rok komunikuje prostřednictvím e-mailů. Rozhodně není namístě, aby ředitel firmy posílal významným obchodním partnerům novoročenku jen e-mailem.

Raději bez humoru

Jsou lidé, kterým elektronické přání vadit nikdy nebude, pokud bude osobní a vkusné. Na vtip raději nesázejte, nemusí být vždy pochopen, každý má jiný smysl pro humor. Sarkasmus, který napíšete, může v e-mailu vyznít jinak, neboť ve zprávě není tón hlasu ani obličejová mimika.

"Málokteré novoročenky jsou vtipné, některé dokonce překračují hranici trapnosti. Vadí mi, pokud mi od téměř neznámých lidí přicházejí unifikované, rádoby vtipné, ‘lechtivé‘ e-maily. Nepotěší mne ani nejrůznější velkoobjemové aplikace obsahující notoricky známé odrhovačky a soby," říká Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobilu. Většina ostatních jí dává za pravdu.

"Obvykle tento druh přání neřeším a okamžitě je mažu. Je jich takové množství, že člověk nestíhá jejich obsah ani číst," svěřuje se Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ. To, že si rádoby vtipný e-mail nikdo nepřečte, je pro odesílatele často lepší. Někteří lidé se totiž po obdržení takových e-mailů pozastavují nad tím, jak se mohlo stát, že o vás dosud měli tak dobré mínění.

Co je zakázáno

Naprosto se vyhněte přeposílání takzvaných dopisů štěstí, kterých během svátků bývá v síti víc než dost. "Naštvou mne snad jedině e-maily typu ‘pokud nepošlete dál, něco špatného se vám přihodí‘, kterým ani v době svátků, ani jindy během roku opravdu nevěřím," Peter Weiss, jednatel Expert Elektro.

Podobně působí i rádoby vtipné řetězové e-maily. Některé sice mohou příjemce rozesmát, ale pokud jsou rozesílány hromadně, zbytečně zvyšujete riziko zneužití e-mailů ve vašem adresáři a ohrožení počítače spamem či viry.

"V podstatě stačí, abyste ze svého e-mailu poslali novoročenku a do kopie dali adresy všech 500 příjemců. Může se stát, že jeden z příjemců využije ostatní adresy k rozeslání nevyžádaných mailů," varuje Petr Čaník, který na Vysoké škole ekonomické v Praze vyučuje podnikatelskou etiku. "Pravidlem je, že každý hromadný e-mail, i když je určen více lidem, má mít jen jednoho adresáta,“ zdůrazňuje.

Zapomeňte na roztomilá videa

Vyhněte se také raději rozesílání roztomilých videí a powerpointových prezentací se zasněženými horami. "Coby individuálním uživatelům nám to mnohdy ani nepřijde, ale veškeré takové nevyžádané zprávy (ať již v podobě ‘přátelských zábavných zpráv‘ či klasického spamu nebo hoaxu) zvyšují zatížení serverů a v konečném důsledku tak zvyšují náklady na provoz sítě. Dokonce se hovoří o tom, že až 90 procent e-mailů kolujících po světě jsou spamy," upozorňuje Petr Čaník.

Stejný problém může způsobit i příliš velká fotografie, ze které své přání vyrobíte. Před odesláním je tedy vhodné vždy kontrolovat velikost zasílaných fotografií. Pro běžné užití by měla dostačovat příloha o velikosti do 100 KB.

Nebezpečný Facebook

Podle Petra Čaníka se však "duch Vánoc a Nového roku" ve velké míře přenáší i na sociální sítě, především na Facebook. "Tato sociální síť zažila letos v České republice obrovský vzrůst. Pokud v říjnu 2008 bylo na Facebooku kolem 100 000, pak letos v lednu to bylo již 250 000 českých uživatelů. Na konci tohoto roku se toto číslo blíží již 1 900 000. Vzhledem k obrovskému nárůstu uživatelů na Facebooku předpokládám, že řada těchto nevyžádaných gratulací a možných hrozeb se nyní přesune právě na sociální sítě. Bohužel pokud se do takového šílenství zapojí i vaši přátelé, nevyhnete se mu ani vy," varuje.

Na Facebooku mohou být nebezpečné právě "aplikace", jako třeba různé kvízy, obrázkové motivy sněhových vloček, andělíčků apod. "Možnost zneužití vašich osobních informací zvyšujete právě bezmyšlenkovitým používáním takových aplikací," dodává. "Spam, který pak vaši přátelé dostanou, vypadá, jako byste jim osobně poslali své doporučení. Takto už například zneužíval osobní údaje seznamovací portál Badoo," upřesňuje Petr Čaník.

Ve facebookovských aplikacích také mohou být ukryty odkazy či přesměrování na virem infikované stránky. Rozkliknutí nevhodného odkazu může zavirovat počítač, což vede ke zneužití důvěrných a cenných informací. Nemusíte tedy ani otevírat e-mail, abyste do svého pracovního počítače pustili viry.

Zatímco ve větších firmách bývá IT odborník, v těch menších se spoléhají jen na antivirové programy. Ty vždy nefungují a můžete způsobit technické problémy v celé firmě. Pokud pak odborník přes IT odhalí, že firemní síť zkolabovala kvůli tomu, že jste si v pracovní době prohlíželi Facebook, nemusíte do nového roku vstupovat zrovna šťastně.Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Práce na smlouvu a dohodu. Jaké jsou rozdíly a jaká vám vzniknou práva

Ilustrační snímek

Přivýdělků existuje spousta, ale vyznat se v nich může být oříšek. Zatímco v některých inzerátech nabízejí...

Nechtěla stát frontu na sociální dávky, a tak začala podnikat

„Když mi někdo napíše, že byl z mých výrobků nadšený, to je pro mě největší...

Její profesní kariéru předčasně ukončila vážná nemoc. Nesmířila se však s tím, že by měla nečinně sedět doma a taky k...

Navrhuje šperky, které mají úspěch v zahraničí. Češku inspiruje Praha

šperkařka Daniela Komatovič

Její kolekce zlatých šperků s názvem Eye To The Soul získala v mezinárodní soutěži A’Design Award & Competition zlaté...

Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

Kurzy.cz Erste v rámci sektorového reportu na banky ponechala doporučení na akcie Monety na stupni „koupit“. Cílová cena zůstává...Najdete na iDNES.cz