Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslali jste peníze špatně? Připravte si nervy

aktualizováno 
Jak zaplatit složenku, odeslat dlužené peníze, nebo peníze za dovolenou, s tím si jistě snadno poradíte. Víte ovšem, co dělat, když uděláte chybu a pošlete peníze na špatný účet? Co když k částce, kterou hodláte odeslat, připíšete nulu navíc?

Neúspěch, problém | foto: Profimedia.cz

Chyba v zadání vašeho platebního příkazu může způsobit několik problémů. Banka buď transakci vůbec neprovede, nebo transakci provede, ovšem peníze přijdou na zela jiný účet a nebo transakce proběhne tak, jak má, jen příjemce bude těžko transakci identifikovat. Řešení problému vám může připravit pár nepříjemných telefonátů, ale může také skončit u soudu, kde se budete snažit získat zpět své peníze, které dorazily na účet špatnému adresátovi.

Chybička se někdy vloudí

Jak již bylo zmíněno, nikdo není neomylný a tzv. se uťuknout není vůbec žádný problém. Dost možná, že jste si jen opsali špatně číslo účtu, možná je chyba v některém symbolu platby. Zkrátka některé omyly mají zásadní vliv na převodní příkaz, jiné menší. K čemu pak může dojít?

Nejméně bolestivou chybou je převodní příkaz, v němž uvedete například špatný variabilní, či specifický symbol. Ten ve většině případů nemá za příčinu neproveditelnost příkazu, nicméně často příjemce platbu nemůže dostatečně přesně identifikovat.

S tím je poměrně snadné se vypořádat. Obvykle dobře víme, co a komu platíme. Není proto těžké příjemce informovat o našem omylu a upřesnit, pod jakými údaji může na svém výpisu z účtu naší platbu najít.

Horší variantou je už chyba zásadní – např. nesprávné číslo účtu. Na základě toho s velkou pravděpodobností nemusí být převod vůbec uskutečněn, pokud ovšem námi zadané chybné číslo účtu neexistuje.

Druhou a ještě méně příjemnou variantou pak je, že převod realizován bude (chybné číslo účtu existuje) a jeho příjemce není správným adresátem. Obdobná je i situace, kdy sice správnému příjemci poukážete bohužel však už nesprávnou (vyšší) částku, než měla být zaplacena.

V těchto případech  další jednání totiž už nezávisí na bance, která příkaz dle našich instrukcí provedla, ale na klientovi. Pomocnou ruku podává v tomto případě např. eBanka, a to ve formě čestného prohlášení sepsaného s klientem na pobočce. Banka pak na tomto základě  informuje o celé záležitosti neoprávněného příjemce platby. Jak se ten však zachová a zda peníze vrátí, či nikoliv už záleží jen a pouze na něm. Domáhat se vrácení omylem převedených peněz se lze v občansko-soudním sporu. Více naleznete zde.

Chceme-li se však vyhnout nepříjemnostem a „neplatičství“, pak jedinou možností je pokusit se chybně zadaný příkaz zastavit (resp. stornovat, odvolat, zrušit).

Jak postupovat

Postup se odvíjí od způsobu podání příkazu k úhradě, tzn. zda byl podán na pobočce v papírové podobě, či elektronickou cestou. Významným kritériem je rovněž doba splatnosti příkazu, tedy den, kdy chceme, aby byly příslušné finanční prostředky převedeny z našeho účtu na účet příjemce.

Den splatnosti je den podání příkazu

Podáme-li jednorázový příkaz k úhradě na přepážce banky, příp. vložíme do sběrného boxu, či jej podáme v tzv. samoobslužné zóně a teprve po čase svůj omyl zjistíme, setkáme se většinou s tím, že příkaz již odvolat není možné. Zda odvolání, resp. storno bude provedeno zpravidla záleží ve velké míře na příslušné pobočce banky, přesněji na pracovníkovi, který příkazy zpracovává. Pokud ještě náš chybný příkaz zpracován nebyl, odvolání je snadné. Pokud však v systému banky zadán je, odvolání již umožněno není.

Zadáme-li příkaz k převodu peněz použitím některé služby přímého bankovnictví s okamžitou splatností, pak odvolání (či storno) transakce rovněž není možné. Pouze Citibank nabízí svým klientům možnost v den zadání příkazu požádat o jeho odvolání pomocí telefonního bankéře, a to jen do 17 hodin (jedná-li se o příkaz v rámci ČR).

Odložené datum splatnosti

Všechny dotázané banky vám možnost odvolání příkazu, který čeká na další zpracování v úložišti, dávají. Rozdíl mezi jednotlivými bankami v tomto případě spočívá v komunikačních kanálech, kterými může odvolání příkazu klient uskutečnit, poplatku s touto transakcí spojeným a rovněž limitním časem, ve kterém lze storno provést.

Nejčastěji nabízeným způsobem odvolání chybného příkazu je osobní jednání na pobočce, případně využití telefonního bankéře. Méně častou možností je pak změna pomocí internetového bankovnictví (např. u ČSOB, či eBanky).

Limitním časem je zpravidla den předcházející dni splatnosti zadaného příkazu, většinou 18 hodin, některé banky dokonce až do půlnoci. Jedná se tedy o nejzazší termín, kdy lze příkaz opravit, případně zcela zrušit, či odvolat.

V následující tabulce se máte možnost přesvědčit, kolik za storno transakce, dle jednotlivých komunikačních kanálů, zaplatíte.

Banka Způsob storna příkazu Poplatek
v Kč
Poštovní spořitelna obchodní místo 40
internet zdarma
Raiffeisenbank telefonní bankéř zdarma
internet
Česká spořitelna telefonní bankéř 75
obchodní místo
ČSOB telefonní bankéř internet 6
obchodní místo 40
eBanka telefonní bankéř internet zdarma*
obchodní místo zdarma
HVB telefonní bankéř internet zdarma
obchodní místo
GE Money Bank obchodní místo 50
Komerční banka obchodní místo 60
telefonní bankéř
Citibank telefonní bankéř zdarma
Živnostenská banka obchodní místo 100
internet zdarma

Pozn.
* + příplatek 20 Kč za nepřímý kanál v případě telefonního bankéře

Zdroj: banky

Prevencí si ušetříte čas, nervy i peníze

Pokud se chcete vyhnout všem nepříjemnostem, které z chybně zadaného platebního příkazu vyplývají, vždycky si před jeho odesláním zadaná data dobře zkontrolujte. Pokud je vám toto bezpečnostní opatření málo, pak jednoduše nenechávejte placení na poslední chvíli, abyste si mohli dovolit zadat datum splatnosti s datem několik dnů dopředu a připravit si tak půdu pro možné stornování chybně zadané transakce.

Udělali jste chybu při převodu a poslali peníze jinam? Jaké zkušenosti máte s řešením? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy projeví i v cenách hypoték. Předejít...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla, z červencových 2,02 na srpnových 2,01...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.