Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední naděje na výnos mizí v nenávratnu

aktualizováno 
Naděje dluhopisových fondů dostává poslední týdny tvrdé rány. I přesto, že výsledky dluhopisových fondů v posledních měsících ukazují na výrazný pokles dluhopisových trhů, jsou dluhopisové a peněžní fondy pro investory stále nejatraktivnější. Ani spása dluhopisových fondů v podobě středoevropského trhu není v současnosti zárukou loňských výnosů dluhopisových fondů nad 6 – 8 %. Co se děje ve střední Evropě? Máme se obávat, že vyšší výnosy nalezneme už jedině u rizikových akcií?

Statistika Unie investičních společností udává objemy čistých prodejů za květen 2003: Majetek ve fondech stoupl ze 113,1 mld. Kč na konci dubna na 116,3 mld. Kč ke konci května. To představuje 2,8% nárůst. Nejvíce vzrostl majetek ve fondech peněžního trhu (+1,2 mld. Kč) a v dluhopisových fondech (+1,2 mld. Kč). Naopak ostatní fondy – akciové, smíšené a fondy fondů – vykázaly v květnu záporné čisté prodeje (nejvíce smíšené fondy: -51 mil. Kč).

 

Fondy investující na dluhopisových a peněžních trzích jsou v současnosti oblíbené jak v České republice a Evropě, tak také (trochu proti obvyklému trendu) v USA. I v USA se tak přesunují prostředky z depozit (zahrnujících hotové peníze, vklady a fondy peněžního trhu) do dluhopisových fondů. V USA jsou však v důsledku nízkých úrokových sazeb více než fondy investující do vládních dluhopisů oblíbené výnosnější korporátní dluhopisové fondy.

 

Zatímco ještě na začátku roku 2000 dosahovaly čisté prodeje záporných hodnot okolo 4 miliard USD měsíčně, od poloviny roku 2001 stouply čisté prodeje na kladné 4 mld. USD. Opravdový boom zažívají dluhopisové fondy v USA od počátku letošního roku, kdy vzrostly měsíční čisté prodeje nad 9 mld. USD (zdroj: BCA Research).

 

V České republice investiční společnosti spoléhají na potenciál dluhopisových trhů ve střední Evropě. Fondy specializované především na tento region mají ISČS a IKS-KB. Situaci v Polsku, Maďarsku a Slovensku však v posledních týdnech charakterizují výrazné turbulence, což posunulo ISČS Trendbond a IKS Plus bondový na poslední místo jak v měsíčním srovnání, tak v žebříčku výkonností od začátku roku. Ta dosahuje u všech dluhopisových fondů (z UNIS) průměrné hodnoty +2,74 %, zatímco u zmíněných dvou fondů –2,23 %.

 

K turbulencím na těchto trzích přispělo především zvýšení sazeb (o 1 procentní bod na 7,5 %) v Maďarsku, jehož příčinou byla snaha maďarských monetárních autorit pomoci forintu na úroveň 250 forintů za euro. Ceny dluhopisů tak v Maďarsku poklesly jak u delších, tak u kratších splatností. Paradoxně největší neznámou v Maďarsku je v současnosti centrální banka, která rovněž úzce spolupracuje s ministerstvem financí.

 

Polsko se sice rovněž velkou většinou vyjádřilo pro vstup do EU, nicméně je z přistupujících zemí nejpomalejší v harmonizaci s právem unie. To a nutná reforma veřejných financí bude mít velké nároky na současnou vládu, která se potýká s nedostatkem důvěry. Minulý týden dokonce rezignoval ministr financí (za roční období již druhý) kvůli zklamání ve zlepšení ekonomické sféry. Nový ministr by měl více pokročit ve fiskální reformě a v současnosti přispět k uklidnění trhů. Rovněž polské dluhopisy reagovaly poklesem cen. V dalším týdnu se však očekává korekce a tedy pokles výnosů polských vládních dluhopisů.

 

Obchodování podle UNISu

 

Čisté prodeje za poslední týden dosáhly rekordních 3,36 mld. Kč v záporném teritoriu. Nicméně jako každý týden je toto číslo vychýleno hodnotami za fondy určené pro institucionální investory. Bez těchto fondů činily čisté prodeje retailových fondů rovněž záporných 105 mil. Kč. Na První příčce se umístnil ISČS Sporobond, který získal dodatečných 187 mil. korun. Prvních sedm příček patří fondům investujících do trhů fixně úročených instrumentů, což potvrzuje výše zmíněný trend. Z těchto sedmi fondů je jeden peněží a další dluhopisové fondy.

 

Nejlépe si vedly akciové fondy, které přes korekce na trzích získaly v průměru 1 %, avšak nejlepší ISČS Eurotrend 3,4 %. V následujícím týdnu však může dojít k dalším poklesům na akciových trzích (tento týden zakončily hlavní světové indexy na hodnotách přibližně +1 %), což pramení ze zhoršeného sentimentu investorů. V minulém týdnu zveřejněné nejnovější údaje indexu spotřebitelského sentimentu michiganské univerzity analytiky negativně překvapily. Očekávaly se

Více o podílových fondech se dozvíte v naší specializované sekci
ZDE 
Srovnat si fondy - české i zahraniční - podle různých kritérií můžete
ZDE

hodnoty okolo 93,4, skutečná hodnota však byla mnohem nižší: 87,2. K poklesu nejvíce přispěla složka očekávání, která poklesla až na 84,2. To vypovídá o tom, že investory masivně opouští optimismus získaný po skončení války v Iráku. Pokles tohoto důležitého předstihového ukazatele by mohl být signálem pro otočení růstu. 

 

Potěšující zprávou pro podílníky fondu Pioneer Trust je jistě jeho umístění na čele žebříčku smíšených fondů s 1,8 %. I v tříměsíčním horizontu dosahuje „slušných“ výsledků 11,5 %. Nicméně ztráty z minulých let bude dohánět mnohem déle. Profil fondu naleznete ZDE.

 

K novinkám z Unie investičních společností patří ještě nové předsednictvo UNIS (předsedou představenstva zůstává Petr Zapletal z ISČS) a noví přidružení členové. Těmi jsou UNIVYC (vypořádací centrum, které by se mělo spojit se Střediskem pro cenné papíry) a ARIZ (o kterém si můžete přečíst v dřívějším článku ZDE).

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Eurotrend 3,39% ISČS Sporotrend -0,38%
ČSOB evropský akciový 3,08% ČPI F. nové ekonomiky -0,28%
AKRO mezinárodní akciový 2,87% AKRO SVĚT 0,00%
Dluhopisové 1.IN Dluhopisový fond 0,58% IKS Plus bondový 0,01%
ISČS Bondinvest 0,52% IKS dluhopisový 0,10%
ISČS Sporobond 0,38% ČPI korp. dluhopisů 0,13%
Fondy fondů IKS fond fondů 1,85%    
ISČS Globaltrend 1,32%    
1.IN Fond fondů 0,58%    
Peněžního trhu 1.IN Fond pen. trhu 0,15% AKRO OBLIGACE -0,64%
ISČS Sporoinvest 0,09% ČPI Peněžní 0,02%
ISČS MERKUR 0,08% ČSOB instit. CZK peněžní 0,03%
Smíšené Pioneer Trust 1,86% AKRO Český -0,45%
ISČS Sporomix 5 1,54% 1.IN Středoevrop. fond -0,42%
ČPI  Moravskoslezský 1,24% J&T AM Perspektiva S -0,12%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS Sporobond 187,7 ČSOB výnosový -3 242,7
IKS dluhopisový 67,9 ČSOB KVANTO Kombinovaný -298,8
IKS peněžní trh 38,7 IKS globální -55,2

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.