Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta už nemusí být jedinou možností

aktualizováno 
Manželé Dostálovi posílají přátelům a příbuzným každoročně na třicet přání k Vánocům a novému roku. I přesto, že se cena v průběhu let několikanásobně zvýšila. Loni je jejich zvyk přišel na necelých 350 korun. Letos musí počítat s tím, že zaplatí nejméně o třicet korun více za poštovní známky.

Česká pošta totiž zdražila. A to nejen posílání dopisů a balíků, ale i peněz prostřednictvím poštovních poukázek. „Esemesky by nás vyšly mnohem levněji, téměř šestkrát. Ale zůstáváme věrni tradičním přáním. K Vánocům patří,“ říká Soňa Dostálová.

Kurýr, nebo pošta?

Česká pošta může jen doufat, že podobně bude uvažovat více klientů. I když zatím neexistuje cenově srovnatelná konkurence při posílání například papírových pohledů nebo dopisů, při převodu peněz nebo posílání balíčků už má zákazník na výběr možností více. V prvním případě může využít svůj bankovní účet, což bývá nejlevnější způsob doručení peněz na jiné konto. Pokud chce rychle poslat balík, případně nějaké dokumenty, může zase sáhnout po kurýrní službě. Ta se sice ještě v případě obyčejných balíků, které nikterak nespěchají, v porovnání s Českou poštou prodraží, ale v případě expresních zásilek už poště konkuruje.

Například společnost DPD slibuje doručit pětikilový balík do 24 hodin za 125 korun s tím, že si ho vyzvedne přímo u odesílatele a doručí na místo. Česká pošta v rámci své expresní přepravní služby vykoná stejnou službu za 133 korun plus příplatek 60 korun za vyzvednutí zásilky u odesílatele. Za obyčejný balík odnesený na poštu se platí 35 korun.

Na dopisování, ale i posílání  obrázkových pohlednic lze zase využít internet, přesněji e-mail a službu posílání internetových pohlednic, kterou nabízí řada vyhledávačů. E-mail je zdarma, uživatel platí jen telekomunikační poplatky za dobu strávenou na síti.
Proč pošta zdražila

Česká pošta vysvětluje úpravu cen především nárůstem cen základních vstupů. Hájí se také tím, že v zemích Evropské unie jsou služby pošt mnohem dražší. Cena za standardní psaní se v zemích původní evropské patnáctky pohybuje okolo 0,5 eura, podobné je to i v Polsku, na Slovensku platí 0,36 eura.

„Jakkoliv je zvýšení cen nepopulární, je v současné situaci nevyhnutelné. Česká pošta snížila v uplynulých letech své personální stavy o osm tisíc lidí při současném nárůstu objemů zásilek. V roce 2005 připravuje další snížení stavu o více než 500 zaměstnanců. Pošta funguje zcela na principu samofinancování a celou dobu své existence jako samostatná firma,“ vysvětluje nové ceny její mluvčí Ladislav Vančura.

Doplňuje, že Česká pošta zároveň zkvalitnila své služby v souladu s požadavky Evropské unie. Jak říká, zlepšil se mimo jiné přístup k uloženým poštovním zásilkám, jejichž adresát nebyl v době pokusu o dodání zastižen. Byla zavedena elektronická podatelna pro podávání žádostí a rozšířeno pracoviště bezplatné informační linky. „Česká pošta již nevybírá například poplatek za žádost o změnu ukládací pošty, zálohu na reklamaci nebo za žádost o vyloučení jiných příjemců z dodávání. Zvýšena byla odpovědnost u doporučených zásilek - pošta nyní odpovídá i za jejich poškození, paušální náhrada za ztrátu se zvýšila z 200 na 500 korun,“ dodává Vančura. Podle jeho informací se připravují nové činnosti umožňující využití sítě pošt pro kontakt občana se státní správou - například výpisy z katastru nemovitostí, žádosti o pas či o občanský průkaz.


Česká pošta:

  • obyčejné standardní psaní ze 6,50 na 7,50 koruny
  • obyčejný balík do 2 kg z 26 na 30 korun
  • poukázka typu C do 200 korun z 16 na 30 korun

Pramen: ministerstvo financí, Česká pošta

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz