Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Postavit dům s hypotékou není jen tak

Koupit s pomocí hypotéky hotový a zkolaudovaný byt či rodinný dům není z procesního hlediska ve většině případů velký problém. Složitější situace ovšem nastává, pokud chcete hypoteční úvěr použít na nemovitost, která existuje v daném čase pouze na papíře v plánech architektů. Jak v takovém případě postupovat?

V případě koupě existující nemovitosti jsou všichni žadatelé o hypoteční úvěr přibližně ve stejné situaci: nemovitost kupují v jednom okamžiku společně s pozemkem a čerpání prostředků probíhá jednorázově. V porovnání s tím je situace v případě výstavby mnohem složitější. Musíme zde řešit otázku časového nesouladu mezi koupí pozemku a vlastní stavbou nemovitosti, otázku prvořadého proinvestování vlastních prostředků, otázku dostatečného zajištění úvěru a další. Velkým problémem může být například požadavek zákona, že hypoteční úvěr musí být zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Pokud totiž chceme použít hypotéku na výstavbu zcela nové nemovitosti, velmi často tato nemovitost ještě fakticky ani právně neexistuje a musíme tedy hledat jiná řešení (nejčastěji využití předhypotečního úvěru nebo zajištění jinou nemovitostí). Podívejme se tedy na několik nejčastějších situací a princip jejich řešení za pomoci hypotečního úvěru.

1. Zájemce o úvěr žádá o hypotéku na koupi pozemku a současnou výstavbu nemovitosti

Aby mohl zájemce o úvěr požádat o jeden hypoteční úvěr na koupi pozemku a následnou výstavbu nemovitosti, musí mít již k dispozici mimo jiné kupní smlouvu na stavební pozemek a smlouvu o dílo k budoucí stavbě, případně stavební povolení včetně rozpočtu stavby. Jako vždy je po zájemci o úvěr požadováno, aby nejprve proinvestoval vlastní prostředky a z hypotečního úvěru je doplacena zbylá část investičního záměru.

Pokud by zájemce o úvěr disponoval například jen doklady ke koupi pozemku, ale neměl by stavební povolení ani smlouvu o dílo, byl by poskytnut úvěr pouze na koupi pozemku a v budoucnu by mohl být poskytnut druhý úvěr na financování výstavby. Důležité ovšem vždy je, aby bylo na pozemek vydáno platné územní rozhodnutí o tom, že pozemek je určen k výstavbě.  

2. Zájemce o úvěr vlastní pozemek a žádá o hypotéku na výstavbu nemovitosti

V tomto případě má již žadatel o úvěr lepší postavení, než ve variantě první. Pokud je předpoklad, že pozemek bude i v budoucnu dobře prodejný a může sloužit jako vhodná zástava hypoteční bance, může požádat o hypotéku, aniž by začal stavět. I zde ovšem musí disponovat podklady k budoucí výstavbě (smlouvy o dílo, rozpočet). Výše možného úvěru vychází z ocenění pozemku a budoucí hodnoty stavby, kterou provede znalec dané hypoteční banky. 

Při zahájení výstavby je tedy úvěr zajištěn pouze stavebním pozemkem a první čerpání proto nebude vyšší, než je hodnota zastaveného pozemku. Na základě vlastních prostředků a první čerpané části úvěru by měl být schopen stavebník rozestavět stavbu do takové fáze, kdy je možné ji zapsat do katastru nemovitostí

Kdy je možné zapsat rozestavěnou stavbu do katastru nemovitostí a jak zápis probíhá?

Pro zápis do katastru musí být stavba rozestavěna alespoň do takové fáze, kdy je zřetelné stavebně-technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží (běžně se používá pravidlo, že zdi by měly sahat alespoň do výšky 90 cm). Stavebník musí objednat geodetickou firmu na zaměření nemovitosti a vyhotovení geometrického plánu. Pokud geometrický plán odpovídá náležitostmi a přesností právním normám a pokud jsou na něm správně očíslovány parcely, zapíše katastr rozestavěnou stavbu do listu vlastnictví.

jako rozestavěnou stavbu (viz. tabulka).  K rozestavěné stavbě je zapsáno zástavní právo ve prospěch hypoteční banky. Může tak dojít k dalšímu čerpání a nemovitost je postupně dostavěna.

3. Zájemce o úvěr vlastní pozemek s rozestavěnou stavbou

V této situaci se většinou nachází žadatelé o hypotéku, kteří použili vlastní prostředky ke koupi pozemku a rozestavění stavby do stádia, kdy je možné ji zapsat do katastru nemovitostí. Banka může proto se žadatelem bez problémů sepsat zástavní smlouvu k pozemku a rozestavěné stavbě a na jejím základě dochází k postupnému čerpání a dostavbě nemovitosti. 

Dodatečná nemovitost k zajištění je vždy výhodou

Pokud chcete stavět a máte k dispozici dodatečnou nemovitost (či nemovitosti), máte z poloviny vyhráno a ušetříte si spoustu starostí. Pokud budete chtít čerpat klasický hypoteční úvěr do výše 70% obvyklé ceny nemovitosti (či budoucí nemovitosti), stačí, když bude hodnota zastavených nemovitostí činit 143% z výše úvěru. Velkou výhodou je, že takové nemovitosti nemusí být vůbec ve vašem vlastnictví, ale může je vlastnit jakákoli jiná osoba (nejčastěji jsou to rodiče a příbuzní, ale může to být i známý apod.).

Chcete si pořídit nemovitost a uvažujete o některém z úvěrů na bydlení? Informace hledejte na těchto místech:

hypoteční úvěry

úvěry ze stavebního spoření

V souvislosti se zastavením nemovitosti třetí osoby však stojí za zmínění fakt, že přijmout takový závazek není jen tak. Pokud podlehnete nátlaku příbuzného či známého a svou nemovitost dočasně jako zástavu poskytnete, trvejte alespoň na následujících základních podmínkách. Budoucí dlužník by se měl již při podpisu smlouvy s hypoteční bankou zavázat, že jako zástava bude sloužit hned od počátku stavební pozemek a po kolaudaci i nově vzniklá stavba. Měli byste rovněž trvat na tom, že pokud bude hodnota nově vzniklé nemovitosti dostatečná k zajištění hypotečního úvěru, dá banka formou notářského zápisu svolení k výmazu zástavního práva k původní nemovitosti.


Komerční prezentace:

Blýskněte se  s novým bydlením od buřinky! Uzavřete smlouvu o stavebním spoření s buřinkou do 13.12.2002 a soutěžte o 3x 500 000 korun a 243 mobilních telefonů Nokia 7650 se zabudovaným digitálním fotoaparátem.


Jaké máte zkušenosti s výstavbou nemovitosti pomocí hypotečního úvěru? Plánujete použít k pořízení nemovitosti hypotéku, nebo zvolíte raději jiný druh úvěru?

 

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...