Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postupujeme do vyšší ligy obchodování s deriváty

aktualizováno 
Při obchodování s deriváty lze vytvářet různé kombinace a varianty, které umožňují další zajištění nebo naopak větší příležitost vydělat na spekulaci na pohyb trhu. Existují stovky možných variant, jak vytvořit účinnější nástroj, z nichž některé mají i své názvy: motýlek, kondor, vidlička... Jak fungují spready a co je to krytá opční pozice?

Krytý prodej

Jestliže držíte podkladový futures kontrakt, například máte dlouhou pozici ve futures na stříbro a prodáte k tomu call opci na tento futures, říkáme, že vaše krátká pozice v opci je kryta. Je jasné, že futures pozici musíte dále krýt marginem, u krátké pozice v opci však již margin nepotřebujete. V případě, že budete muset dodávat, použijete totiž futures, jenž vlastníte.

Tato strategie vám umožní zvýšit zisky v dlouhodobých trendových obchodech. Trend totiž nikdy nejde nepřetržitě jedním směrem, ale tvoří korekce. Jestliže očekáváte korekci, lze nad očekávaným lokálním maximem vypsat opci. Když trh skutečně zkoriguje je opční prémie vaše, jestliže půjde dále nahoru, opce se dostane do peněz a budete muset dodat. Pokud jste již měli pozici v zisku, jen tím ukončíte spekulaci.

Opční spready

Doposud jsme mluvili jen o čisté opční pozici, kdy nakupujete nebo prodáváte opci. Opce však díky svým vlastnostem umožňují vytvářet kombinace. Mezi nejznámější a nejvyhledávanější patří opční spready. Call spread je současný nákup call opce a prodej další s vyšším strikem u stejného podkladového aktiva se shodným termínem dodání. Put spread je současný nákup put opce a prodej další s nižším strikem u stejného podkladového aktiva se shodným termínem dodání.

Opční spread je levnější, než čistá pozice, neboť za prodanou opci obdržíte prémii. Zároveň se tak ale limituje výše zisku. Opční spread tedy přináší investorovi

Pokud hledáte nejnovější zpravodajství ze světa komodit, navštivte
TUTO stránku

omezené riziko, ale zároveň omezený zisk. Tato strategie se využívá v době, kdy je na trhu vysoká volatilita. Mimo spready existují i další strategie, například strangle, condor, butterfly a další.

Call spread

Již z názvu je zřejmé, že call spread využijete především v momentě, kdy očekáváte vzestup ceny. V tomto případě nakupujete call opci s nižším strikem a prodáváte opci se strikem vyšším. Za nakoupenou opci zaplatíte opční prémii, za prodanou ji obdržíte. Rozdíl mezi opčními prémiemi, jenž zaplatíte je zároveň maximálním rizikem.

Řekněme, že jste otevřeli call spread na červencový cukr, když jste koupili červencový cukr 8,00 call a současně prodali 8,50 call. Za koupenou opci jste zaplatili prémii 0,51 centu a za prodanou obdrželi 0,26 centu. Celkově tedy spread stál 0,25 centu a zaplatili jste za něj 280 dolarů (výsledek je součinem ceny a hodnoty bodu). Tato částka je zároveň vaším maximálním rizikem. Maximální zisk je definován jako rozdíl striků, v tomto případě 0,50 centu. Od této hodnoty dále musíte odečíst náklad na pořízení, tedy 0,25 centu. Maximální zisk je pak definován jako součin ceny a hodnoty bodu, tedy 0,25 * 1120 = 280 USD. Maximálního zisku dosáhnete, jestliže se bude kurz futures kontraktu v době expirace pohybovat nad úrovní vyššího striku, tedy nad 8,50 Usc. Nejvyšší ztrátu zaznamenáte, když se bude futures v době expirace pohybovat pod hranicí 8 centů, tedy pod nižším strikem.

Put spread

Jestliže jste call spreadem spekulovali na vzestup ceny, tak put spread použijete v momentě, kdy předpokládáte pokles ceny. V tomto případě nakupujete put opci s vyšším strikem a prodáváte put opci s nižším strikem. Za nakoupenou opci zaplatíte a za prodanou obdržíte opční prémii. Rozdíl mezi opčními prémiemi, jenž zaplatíte je zároveň maximálním rizikem.

Řekněme, že očekáváte pokles hovězího masa. Chcete otevřít krátkou pozici, ale nechcete podstupovat vysoké riziko. Volatilita je vysoká. Rozhodnete se koupit červnové hovězí 72 put a prodat červnové hovězí 70 put. Za koupenou opci zaplatíte 1,25 centu a za prodanou obdržíte 0,52 centu. Celkem tedy za put spread zaplatíte 0,72 centu, což činí 292 dolarů (výsledek získáme vynásobíme-li výsledek hodnotou bodu, tj. 0,72 * 400 USD). Tato částka je zároveň vašim maximálním rizikem. Maximální zisk, jehož můžete dosáhnout je definován jako rozdíl rozdílů striků a zaplacené prémie. Tedy v našem případě 72 – 70 – 0,72 = 1,27 centu. Pro celkový dolarový zisk vynásobíme výsledek hodnotou bodu, tedy 1,27 * 400 USD = 508 USD. Tento zisk dosáhnete tehdy, jestliže se bude kurz futures kontraktu pohybovat v době expirace pod hodnotou nižšího striku, tedy pod 70 centy. Maximální ztráta naopak nastane, jestliže bude cena v době expirace nad hodnotou horního striku, tedy nad 72 centy.

Co jste si mohli přečíst v minulých dílech našeho seriálu o derivátech?

1. díl: Co jsou futures?

7.díl: Dělení futures kontraktů

2. díl: Jak vznikly futures a burzy

8.díl: Proč se mění kurz futures kontraktu?

3. díl: Derivátové burzy

9. díl: Co působí na kurz futures kontraktu

4. díl: Vypořádací centrum

10. díl: Jak spekulovat na vzestup trhu

5. díl: Co je to futures kontrakt?

11. díl: Jak probíhá spekulace na pokles?

6.díl: Co reprezentuje futures kontrakt?

12. díl: Co je to spekulace na spreadech?

13. díl: Hedging: nejistá budoucnost - zisk jistý

14. díl: Jak lze spekulovat prostřednictvím opcí?

15. díl: Jak funguje opce?

16. díl: S opcí vyděláváte s pohybem ve vašem směru

17. díl: Postupujeme do vyšší ligy obchodování s deriváty

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.