Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potraviny po internetu: výhodný nákup?

aktualizováno 
Objednat si potraviny v obchodě po telefonu či internetu a nechat si je dovézt až domů? Dnes už nic nemožného. Ceny jako v diskontních prodejnách v tomto případě většinou nečekejte, ale nabídce supermarketů v mnoha případech konkurovat můžou. Pokud však uděláte jen malý nákup, zaplatíte navíc za dopravu, případně vás internetový obchodník vůbec neobslouží.

Obzvlášť v zimě existuje pro tento způsob nakupování přinejmenším jeden dobrý důvod. V období chřipek je to totiž docela dobrá možnost, jak se vyhnout přecpaným prodejnám, kde se to bacily jen hemží. A navíc po předvánočních nákupech má mnoho lidí obcházení obchodů plné zuby, takže uvítá, když třeba kvůli zásobám na víkend nemusí vytáhnout paty z domu. Nakupování z domova může usnadnit život i matkám s malými dětmi, starším lidem nebo těm, kteří žijí daleko od civilizace. Rozvážkovou službu s možností objednávek například po telefonu nabízejí i některé obchodní řetězce.
 
Připojit se k internetu a nakupovat

Mezi jednotlivými internetovými prodejnami existují značné rozdíly v cenách některého zboží. Jenže v případě nákupu potravin nelze tak jednoduše, jako například při pořizování elektrospotřebičů či knih, vybrat ten nejlevnější obchod. Internetové prodejny s potravinami nabízejí své služby zpravidla v okolí svého působiště. Pokud by si jejich zboží objednal zákazník ze vzdálené oblasti, může mu nákup prodražit doprava.

Kde hledat na síti prodejny s potravinami? Nejjednodušší je otevřít ve vyhledávači sekci „nakupování po internetu“ (či podobného názvu) a v ní vyhledat oddíl věnovaný potravinám. ¨

Kromě potravin lze obvykle nakupovat také nápoje, drogerii, tabákové výrobky, noviny či předplatní karty do mobilních telefonů. Zboží se k zákazníkovi dostane po domluvě obvykle druhý den po objednávce, některé obchody nabízejí i doručení týž den - pokud je objednáno během dopoledne. Platí se za něj hotově řidiči, někde umožňují i platby na fakturu nebo kartou.

Kniha za polovic, elektronika levnější o tisíce. Jak při vánočních nákupech ušetřit? Kde jsou největší slevy? To se dozvíte ZDE.


 
Ceny někdy odrážejí pohodlí

A jak se promítne pohodlí nákupu z domova v cenách potravin? Záleží na konkrétním obchodě. Zpravidla jsou ceny vyšší než v běžných kamenných prodejnách, o kolik, to přesně záleží na obchodní strategii konkrétního internetového prodejce.

Například v prodejně www.nakupzdomova.cz vysvětlují své ceny následovně: zboží do 50 korun je o 15 procent dražší než v supermarketech, zboží do 100 korun stojí o 14 procent více a ke zboží nad 100 korun se přičítá 13 procent (přičemž prodejna upozorňuje, že při porovnání vychází v supermarketech z nevýhodnějších cen). Za nižší ceny tu mohou nakupovat stálí zákazníci, zdravotně postižení mají slevu 5 procent. Podobné bonusy nabízejí i další internetové prodejny s potravinami. Například www.priveznakup.cz odečítá při nákupu za pět tisíc korun dvě procenta z ceny.
 
Zboží dovezou i z hypermarketu

Rozvážkovou službu zařadily do své nabídky i některé hypermarkety. Například v pražské obchodě Tesco si může objednat zboží po internetu, telefonu či faxu zaregistrovaný zákazník, kterému bylo více než osmnáct let. A to za ceny stejné jako ve zmíněném obchodním domě na Národní třídě. Minimální hodnota nákupu činí pět set korun. Pokud nakoupíte za více než dva tisíce korun, za dopravu neplatíte nic, pod tuto hranici stojí rozvážka po Praze 199 korun. Chce-li zákazník dovézt zboží v určitý čas, přijde ho to na 250 korun. Rozvoz potravin až do domu nabízí také například Carrefour Nový Smíchov.
 
Na co hledět při výběru rozvážkové služby:
- jaký je minimální nákup
- kolik činí dopravné
- jaké jsou dodací lhůty
- zda rozváží i o víkendu
- jestli doveze zboží v přesně stanovený čas
- o kolik jsou ceny zboží vyšší (nižší) než v obchodě, kam chodíte běžně nakupovat
- zda nabízí slevy či bonusy například stálým zákazníkům či seniorům
- jakým způsobem lze platit (hotově, kartou, na fakturu)
 
Ceny potravin v internetových obchodech naleznete ZDE.
 
Cenu nákupu zvedne doprava
Například prodejna www.nakupzdomova.cz obsluhuje zákazníky ve městech na severu Čech a v Ostravě. Obchod www.multimarket.cz zase působí v Praze a okolí. Jak uvádí na svých webových stránkách, takzvané místo závozu, tedy okruh, kam běžně zboží rozváží, lze rozšířit zhruba o deset kilometrů za tuto hranici, ovšem za individuálních dodacích podmínek. Když si v tomto obchodě objedná zboží zákazník ze zbytku České republiky, zaplatí za přepravu podle tarifu kurýrní služby PPL plus balné padesát korun. Například za desetikilový nákup se platí zhruba 137 korun, případně při platbě na dobírku ještě necelých padesát korun, pokud hodnota zboží činí od jednoho do pěti tisíc korun. Takže dohromady by doručení přišlo téměř na 240 korun. Dopravné tato firma odpouští, když hodnota nákupu přesáhne 2500 korun, respektive 3000 nebo 3000 korun podle váhy.

Obecně platí, že za dopravu - i v rozsahu svého působiště - si internetové prodejny účtují poplatek do určité hodnoty nákupu. Například www.multimarket.cz zajistí přepravu zdarma při nákupu nad 800 korun, v opačném případě si řekne o 150 korun. Prodejna www.priveznakup.cz si účtuje pro region Plzně 69 korun, žádný poplatek nevybírá nad 1100 korun. Prodejna www.z-market.cz nabízí zákazníkům z Prahy a okolí dopravu zdarma, aniž by stanovila hodnotu nákupu, musíte tu ale nakoupit nejméně za 699 korun. Spodní hranici hodnoty nákupu přitom stanovuje většina internetových prodejen.

Nákup mobilního telefonu jako vánočního dárku nemusí být zcela bez komplikací.
Více čtěte ZDE.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz