Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebuji volno. Na rok!

aktualizováno 
Pracujete bez přestávky už několik let a chtěli byste pár měsíců odpočívat? Firmy to umožňují dlouhodobým zaměstnancům. Jedná se o takzvanou přestávku v kariéře, která je ve světě běžnou záležitostí.
Jestli už toho máte v práci dost, zkuste si vzít delší volno.

Jestli už toho máte v práci dost, zkuste si vzít delší volno. | foto: Profimedia.cz

Před pěti lety měl manažer Jan Soukup (40) tříletého syna, s manželkou se vídal jen po večerech a se synem skoro vůbec. Navíc si už dlouho chtěl zlepšit angličtinu. Ve společnosti Tesco v té době pracoval nepřetržitě už desátý rok. Rozhodl se požádat o neplacené volno.

I když to nikdo z jeho českých kolegů ještě nezkusil, věděl, že v britské centrále společnosti taková možnost existuje. Ukázalo se, že v úvahu přichází i v Česku - Jan Soukup dostal rok neplaceného volna. A protože jeho plánované zlepšení znalostí angličtiny bylo žádoucí i pro zaměstnavatele, uhradila mu firma dokonce náklady na intenzivní jazykový kurz.

Volno místo výpovědi
Situace, kdy se zaměstnanec rozhodne načas opustit práci, aby si odpočinul od dlouhodobého stresu, věnoval se rodině, vzdělával se nebo cestoval po světě, začínají být běžné i u českých zaměstnavatelů.

Přestávka v kariéře (používá se pro ni anglický termín "career break") je však možná jen v případě, že lze za žadatele sehnat náhradníka. Buď jeho práci převezme některý kolega v rámci téže firmy, nebo bude na jeho místo dočasně přijat jiný pracovník. Zaměstnavatelé se však většinou snaží to zařídit. "Je rozhodně výhodnější nechat osvědčeného zaměstnance pár měsíců odpočinout než si za něj hledat náhradu napořád," říká tisková mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Protože jde o neplacené volno, zaměstnanec nedostává žádnou mzdu, a musí tedy ze svého uhradit povinné odvody na zdravotní pojištění. Na otázku, zda pro něj nebylo těžké zůstat celý rok bez stálého příjmu, odpovídá, že si pro ten případ předem vytvořil dostatečnou finanční rezervu, bez níž by to samozřejmě nešlo.

Poslední slovo má šéf
Ani ve firmě, která možnost career breaku zaměstnancům nabízí, však nedostane neplacené volno automaticky každý, kdo o něj projeví zájem.

Například ve společnosti T-Mobile podle Martiny Kemrové platí, že o volno v trvání jednoho až šesti měsíců mohou žádat všichni, kteří ve společnosti působí minimálně dva roky. Konkrétní pracovní pozice není rozhodující, ve všech případech je však nutná dohoda s přímým nadřízeným žadatele. Od února, kdy T-Mobile svým zaměstnancům možnost neplaceného volna nabízí, ji zatím využilo osm lidí. Všichni museli podat žádost minimálně patnáct dní předem.

V české pobočce Microsoftu rozhoduje o schválení neplaceného volna na dobu dvanácti týdnů až jednoho roku také především šéf dotyčného žadatele. "Požadavek musí být vysloven minimálně tři týdny před plánovaným termínem odchodu," doplňuje mluvčí Markéta Kuklová. Podle ní využil možnosti přerušení kariéry z rodinných důvodů v letošním roce zatím jen jeden pracovník. Je to proto, že program career breaku nebyl dosud v Microsoftu zařazen na oficiální seznam firemních benefitů - to se však má podle slov Kuklové v následujících měsících změnit.

Pracovníkovi vracejícímu se z kariérní pauzy zaměstnavatel obvykle garantuje opětovné přijetí na pracovní pozici, ze které před časem odcházel. Může se však stát i to, že dotyčný chce náplň svojí práce po návratu změnit.

"Jeden náš manažer se po ročním volnu vrátil s tím, že nejen načerpal nové síly, ale utřídil si také myšlenky o svém dalším profesním působení. Přestoupil na vlastní žádost do jiného oddělení a začal pracovat v úplně nové roli. A protože byl plný energie a zúročil i své předcházející zkušenosti, ukázalo se to nakonec jako ideální řešení nejen pro něj, ale i pro celou firmu," říká Pavel Závitkovský, partner společnosti KPMG, zabývající se auditorskými službami, daňovým a finančním poradenstvím.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz