Jestli už toho máte v práci dost, zkuste si vzít delší volno.

Jestli už toho máte v práci dost, zkuste si vzít delší volno. | foto: Profimedia.cz

Potřebuji volno. Na rok!

Pracujete bez přestávky už několik let a chtěli byste pár měsíců odpočívat? Firmy to umožňují dlouhodobým zaměstnancům. Jedná se o takzvanou přestávku v kariéře, která je ve světě běžnou záležitostí.

Před pěti lety měl manažer Jan Soukup (40) tříletého syna, s manželkou se vídal jen po večerech a se synem skoro vůbec. Navíc si už dlouho chtěl zlepšit angličtinu. Ve společnosti Tesco v té době pracoval nepřetržitě už desátý rok. Rozhodl se požádat o neplacené volno.

I když to nikdo z jeho českých kolegů ještě nezkusil, věděl, že v britské centrále společnosti taková možnost existuje. Ukázalo se, že v úvahu přichází i v Česku - Jan Soukup dostal rok neplaceného volna. A protože jeho plánované zlepšení znalostí angličtiny bylo žádoucí i pro zaměstnavatele, uhradila mu firma dokonce náklady na intenzivní jazykový kurz.

Volno místo výpovědi
Situace, kdy se zaměstnanec rozhodne načas opustit práci, aby si odpočinul od dlouhodobého stresu, věnoval se rodině, vzdělával se nebo cestoval po světě, začínají být běžné i u českých zaměstnavatelů.

Přestávka v kariéře (používá se pro ni anglický termín "career break") je však možná jen v případě, že lze za žadatele sehnat náhradníka. Buď jeho práci převezme některý kolega v rámci téže firmy, nebo bude na jeho místo dočasně přijat jiný pracovník. Zaměstnavatelé se však většinou snaží to zařídit. "Je rozhodně výhodnější nechat osvědčeného zaměstnance pár měsíců odpočinout než si za něj hledat náhradu napořád," říká tisková mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Protože jde o neplacené volno, zaměstnanec nedostává žádnou mzdu, a musí tedy ze svého uhradit povinné odvody na zdravotní pojištění. Na otázku, zda pro něj nebylo těžké zůstat celý rok bez stálého příjmu, odpovídá, že si pro ten případ předem vytvořil dostatečnou finanční rezervu, bez níž by to samozřejmě nešlo.

Poslední slovo má šéf
Ani ve firmě, která možnost career breaku zaměstnancům nabízí, však nedostane neplacené volno automaticky každý, kdo o něj projeví zájem.

Například ve společnosti T-Mobile podle Martiny Kemrové platí, že o volno v trvání jednoho až šesti měsíců mohou žádat všichni, kteří ve společnosti působí minimálně dva roky. Konkrétní pracovní pozice není rozhodující, ve všech případech je však nutná dohoda s přímým nadřízeným žadatele. Od února, kdy T-Mobile svým zaměstnancům možnost neplaceného volna nabízí, ji zatím využilo osm lidí. Všichni museli podat žádost minimálně patnáct dní předem.

V české pobočce Microsoftu rozhoduje o schválení neplaceného volna na dobu dvanácti týdnů až jednoho roku také především šéf dotyčného žadatele. "Požadavek musí být vysloven minimálně tři týdny před plánovaným termínem odchodu," doplňuje mluvčí Markéta Kuklová. Podle ní využil možnosti přerušení kariéry z rodinných důvodů v letošním roce zatím jen jeden pracovník. Je to proto, že program career breaku nebyl dosud v Microsoftu zařazen na oficiální seznam firemních benefitů - to se však má podle slov Kuklové v následujících měsících změnit.

Pracovníkovi vracejícímu se z kariérní pauzy zaměstnavatel obvykle garantuje opětovné přijetí na pracovní pozici, ze které před časem odcházel. Může se však stát i to, že dotyčný chce náplň svojí práce po návratu změnit.

"Jeden náš manažer se po ročním volnu vrátil s tím, že nejen načerpal nové síly, ale utřídil si také myšlenky o svém dalším profesním působení. Přestoupil na vlastní žádost do jiného oddělení a začal pracovat v úplně nové roli. A protože byl plný energie a zúročil i své předcházející zkušenosti, ukázalo se to nakonec jako ideální řešení nejen pro něj, ale i pro celou firmu," říká Pavel Závitkovský, partner společnosti KPMG, zabývající se auditorskými službami, daňovým a finančním poradenstvím.