Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno: milujeme hotovost

  1:07aktualizováno  1:07
Peněženka či matrace naditá bankovkami Čechům imponuje. Každý pátý člověk přiznává, že úspory pečlivě ukládá doma. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro MF DNES. Láska k hotovosti je zřejmě ještě větší, třetina ze vzorku 703 lidí raději tuto citlivou otázku přešla mlčením.
peníze, mince

peníze, mince

Výsledek však potvrzuje, že Češi zůstávají v nakládání s penězi extrémně opatrným národem. Akcie? Dluhopisy? Nic pro nás.

"Třeba v sousedním Polsku investuje do akcií mnohem více lidí než u nás," říká analytik Jan Procházka z Cyrrusu.

Jedním z hlavních důvodů je větší výběr místních akcií a hlavně méně vyrabovaných firem za posledních sedmnáct let. Naopak nedáme dopustit na vkladní knížky a termínované vklady.

"Klienti vkladním knížkám rozumějí, mají doklad o tom, kde leží jejich peníze, velkou roli hraje i tradice," potvrdila Klára Gajdúšková z České spořitelny. Přitom výnosy z nich nedokážou pokrýt ani inflaci.

Roční úročení vkladních knížek se pohybuje mezi 0,3 a 1,8 procenta, ceny loni stouply v průměru o dvě a půl procenta. Dokonce i na anonymních knížkách s heslem, které se už přes tři roky neúročí, drží klienti Spořitelny přes čtyři miliardy korun.

Výplata v sáčku? Běžná věc
Kolik přesně mají Češi schováno ve slamníku a pod kobercem nelze nijak spolehlivě zjistit. Podle údajů České národní banky jsou nyní v oběhu bankovky a mince v hodnotě 321 miliard korun.

Každý člověk by tak mohl teoreticky disponovat hotovostí necelých 32 tisíc. Od této částky je však nutné odečíst peníze, které jsou třeba na kasách v obchodech.

Ekonom David Marek z Patria Finance odhaduje, že na člověka vychází reálně 22 a půl tisíce korun. Významná část se stále dostává do oběhu v době výplat. Převod peněz na účet totiž není všude pravidlem.

Bankovní poplatky jsou důležité
"Můžu si vybrat, zda si nechám peníze poslat na účet, nebo je dostanu hotově. V bance je ale nechávám jenom proto, že se mi z účtu odečítá inkaso," říká Rostislav Snopek, který pracuje v malé firmě v Uherském Brodě.

Sáčky se rozdávají třeba i zaměstnancům na ministerstvu financí, tedy pokud mají zájem. Výplatu v hotovosti dostává každý osmý zaměstnanec, vyplývá z průzkumu agentury Median.

Při volbě mezi hotovostí či posláním peněz na účet hraje důležitou roli také výše bankovních poplatků.

"Peníze za správu účtu se třeba v zahraničí vůbec neplatí. Na českém trhu zatím banky nic nenutí k tomu, aby se něco změnilo," tvrdí Jan Procházka z Cyrrusu.

Platí se i za výběr z bankomatu, přesto je před nimi nabito. Na jednoho klienta České spořitelny vycházejí necelé dva výběry měsíčně, průměrná výše každého je 3207 Kč.

S kufříkem pro nové auto
I díky tomu u sebe nosí lidé částky, které přitahují nenechavce. Pro 37 procent Čechů je běžné, že mají v peněžence trvale minimálně pětistovku, vyplývá z průzkumu.

A více než čtvrtina lidí už má zkušenost s krádeží hotovosti. "U kapesních krádeží lidé nejčastěji přicházejí o tisícovku, dvě," říká pražský kriminalista Adolf Týc, specialista na kapsářské gangy. "Zahraniční turisté u sebe nosí ještě výrazně vyšší částky než Češi," dodává.

Ze své praxe však pamatuje i případ, kdy z bundy pověšené v restauraci zmizelo sedm set tisíc korun.

Vysoké částky u sebe mají Češi nejčastěji při nákupu auta. V průzkumu odpověděl každý sedmý, že právě při této příležitost držel v rukou nejvyšší částku v životě.

Podle oslovených zástupců autobazarů přitom nehraje roli, zda si kupují auto za desítky či stovky tisíc. Obliba hotovosti při velkých nákupech má však svůj původ také v limitech a několikaprocentních poplatcích, které banky uplatňují při platbách kartou u obchodníka.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz