Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pouze 60 procent budoucích absolventů škol chce zůstat v oboru, ve kterém se vyučili

  9:11aktualizováno  9:11
Odborné školy v "soutěži o žáky" vycházejí vstříc zájmu uchazečů více než kdykoli v minulosti. Přesto se ukazuje, že zájem mladých lidí o uplatnění v oboru, který vystudovali, je ovlivněn více faktory. Výsledky dostupných průzkumů ukazují, že zaměstnání v oboru vyučení chce hledat pouze 60 procent budoucích absolventů středních škol. Zhruba dvanáct procent absolventů chce najít uplatnění alespoň v příbuzném oboru. Zbývající čtvrtina žáků středních škol dotázaných před ukončením své přípravy nehodlá navázat v praxi na obor, ve kterém se vyučili, ale odejde do jiných profesí.

Uvádí to šetření o uplatnění absolventů škol, které realizoval tým vedený Národním ústavem odborného vzdělávání (NÚOV) s cílem určit příčiny disproporce mezi nabídkou volných míst a poptávkou absolventů. Výsledky průzkumu dokazují, že nepoměr mezi nabídkou volných míst a poptávkou absolventů nevyřeší pouze navyšování počtu přijímaných žáků a studentů do oborů, ve kterých zaměstnavatelé obtížně získávají pracovníky z řad čerstvých absolventů škol. Z velké části totiž absolventi na trhu práce chybějí proto, že nezůstávají u oboru, kterému se vyučili.

Příčinami může být nejen nezájem o obor, ale i pracovní a finanční podmínky spojené s profesí. V neposlední řadě je to také perspektiva, kterou je zaměstnavatel schopen uchazeči o zaměstnání nabídnout. Podle výzkumů a rozborů Národního ústavu odborného vzdělávání a Českého statistického úřadu více než 30 % absolventů technických oborů středních odborných učilišť a 40 % absolventů technických oborů středních odborných škol do pěti let po absolvování nepracuje v zaměstnáních, která odpovídají jejich přípravě. "Právě zaměstnavatelé mohou udržet absolventy v oboru, ve kterém se vyučili, a to vhodnou motivací.

Profesní volbu absolventů totiž ovlivňuje také perspektiva, kterou je zaměstnavatel schopen uchazeči o zaměstnání nabídnout," vysvětluje Helena Úlovcová, náměstkyně ředitele z Národního ústavu odborného vzdělávání, která se na průzkumu o uplatnění absolventů podílela. Budoucí absolventi, kteří by se znovu nerozhodli pro svůj obor a vybrali by si raději jiný, uváděli řadu důvodů, které je k tomuto postoji vedou.

Odlišnou volbu velmi často vysvětlují situací na pracovním trhu. Práce v oboru, který si původně zvolili, není podle jejich názoru dostatečně finančně ohodnocena nebo v něm chybí pracovní příležitosti. Obě hlediska patří při volbě povolání k faktorům, které konečné rozhodnutí o budoucí profesi významně ovlivňují. V různých oborech existují rozdíly v zájmu setrvat v profesi. Jednou z nejstálejších skupin jsou budoucí absolventi oborů v osobních službách.

 Více než 85 % vyučených kadeřnic a 81 % kosmetiček si přeje pracovat ve stejném nebo příbuzném oboru. Z budoucích absolventů technických oborů je tento zájem nejvyšší u automechaniků ­ více než 78 % z nich chce najít uplatnění ve stejném nebo příbuzném oboru. Naopak nejmenší zájem vykazují budoucí absolventi elektrotechnických oborů. Po ukončení školy plánuje v oboru zůstat pouhých 65 % vyučených elektrikářů a elektromechaniků. Slabý zájem uplatnit se ve zvoleném oboru mají také mechanici-opraváři, prodavači nebo obráběči.

pramen: Národní ústav odborného vzdělávání (www.nuov.cz)
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

ČNB tento týden dovrší hattrick, nahoru půjdou i dolarové sazby (Týdenní zpráva ...

ČNB tento týden dovrší hattrick, nahoru půjdou i dolarové sazby (Týdenní zpráva ...

Kurzy.cz Investiční služby Komerční banky, aktuální tržní data, analýzy a komentáře.Najdete na iDNES.cz