Použití e-podpisu není složité

Víte, jak se vlastně elektronický podpis používá, jak jeho prostřednictvím žádat o sociální dávky nebo o jaké dávky to vlastně můžete elektronicky požádat? Pokud ne, určitě vám napoví následující řádky.

Na počítači vyplníte dokument a speciální program uložený v počítači nebo na čipové kartě vybere určité údaje. Spolu s osobními daty z nich pak vytvoří pomocí soukromého klíče šifru, která je následně přiložena k danému dokumentu. Vypadá to komplikovaně, ale v praxi jde o jednoduchý úkon: vypíšete dokument, zvolíte tlačítko podepsat a všechny šifrovací kroky provede sám program prostřednictvím soukromého klíče.

Zpráva je pak odeslána příjemci, který má k dispozici veřejný klíč, pomocí kterého rozluští danou šifru připojenou k dokumentu. Porovnáním se zaslaným dokumentem může posoudit, zda údaje z rozklíčovaného elektronického podpisu souhlasí s údaji uvedenými v dokumentu. Veřejný klíč může získat příjemce různými způsoby: dostane jej osobně od majitele, může ho hledat (pokud je veřejně k dispozici s uvedením, komu patří) obvykle na internetu, případně ho lze získat od poskytovatele certifikačních služeb.

O jaké dávky můžete elektronicky požádat?

* přídavek na dítě

* sociální příplatek

* příspěvek na bydlení

* porodné

* příspěvek na dopravu

* dávky pěstounské péče

* pohřebné

* rodičovský příspěvek

* zaopatřovací příspěvek
Pramen: ministerstvo práce a sociálních věcí

Jak žádat o dávky státní sociální podpory?

Každý, kdo chce elektronicky požádat o sociální dávky, musí navštívit internetové stránky ministerstva práce a sociálních věcí. Tam je umístěn odkaz na formuláře žádostí o dávky státní podpory. Vybere si formulář na požadovanou dávku a určí časové období, za které by měla být vyplacena. Po vyplnění žádosti program sám zkontroluje, zda některý údaj nechybí. Program po vyplnění všech údajů ještě informuje, které další dokumenty a potvrzení je nutné doložit, aby byla žádost úřadem přijata. Po stisknutí tlačítka „Podepsat a podat“ se otevře v počítači „okno“, kde si žadatel vybere svůj druh certifikátu a kontaktní místo, kam chce formulář doručit, případně může připojit svou e-mailovou adresu. Žádost pak stačí spolu s elektronickým podpisem odeslat.

Pro elektronickou komunikaci s úřady je třeba znát číslo sociálního pojištění. Kdo již v minulosti o nějaké dávky žádal, je v databázi ministerstva a číslo sociálního pojištění je automaticky přidáno do certifikátu. V případě prvního kontaktu s úřadem je třeba počkat, až ministerstvo tento identifikační údaj vydá. Bez něho není možné žádost zpracovat. „Máme smlouvu s I. certifikační autoritou, které předáváme tyto informace. Pokud klient spěchá na vydání certifikátu, je mu sice ihned vydán, ale během jednoho až dvou dnů dostává novější verzi, ve které je už uvedeno číslo jeho sociálního pojištění,“ vysvětluje Karel Lux.