Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Použití úvěru je omezené

aktualizováno 
Zatímco peníze našetřené ve stavební spořitelně lze použít na cokoliv, z úvěru všechno zaplatit nejde. Víte, co všechno vám spořitelna proplatí a co ne? Jaké doklady jsou třeba pro získání úvěru?

Co spořitelna proplatí a co ne

Ti, kdo nečerpají úvěr a na úpravu bytu použijí jen našetřené peníze, se nemusí s žádnými omezeními potýkat. Mohou je utratit za zájezd či nové auto.  Trochu jiné je to u lidí, kteří si potřebují peníze od stavební spořitelny půjčit.

Z úvěru se dá financovat například bourání, omítky, obklady, podlahové krytiny, vnitřní instalace - rozvody elektřiny, vody, plynu, topení, dále malování, výměna dveří, oken, sanitární zařízení (sprchový kout, vana, baterie, WC). „Pokud jde o stavbu nového domu, je možné kromě výše uvedeného platit z úvěru i septik, žumpu nebo čističku odpadních vod,“ uvedla tisková mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Pavla Paseková.

Obdobné je to i u dalších pěti stavebních spořitelen, které klientům dají jako pomůcky seznamy, co vše je z úvěru možné zaplatit. Přesto je vhodné se před většími investicemi, u kterých není možnost platit je z úvěru jednoznačná, předem poradit se zástupci spořitelen. To proto, aby se nedočkali nepříjemného překvapení, že jim spořitelna odmítne nějaký doklad proplatit. Obecně přitom platí, že to, co je pevně spjato s rekonstruovaným prostorem, lze z úvěru uhradit.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Na všechno musí být doklady

Aby mohl úvěr zájemce čerpat, musí o něj správně požádat. Často se totiž stává, že právě neúplné nebo nesprávné doklady, jsou hlavním důvodem zpoždění úvěru. V případě, že úpravu bytu provádí firma, musí klient doložit smlouvu o dílo, případně smlouvu o provedené práci a následně fakturu, která musí obsahovat popis provedených prací včetně dodávky jednotlivých zařízení. Pokud se do rekonstrukce pustí nájemník sám, uhradí mu spořitelna nakoupený materiál a zařízení, což musí doložit fakturami s přesným popisem. Vlastní vloženou práci nelze z poskytnutého úvěru hradit. Vyžaduje-li charakter prací rozhodnutí stavebního úřadu, je třeba doložit spořitelně ohlášení stavby nebo stavební povolení. V případě nájemního bytu souhlas vlastníka nemovitosti.

Platí přitom, že spořitelny proplatí zpětně i dříve zaplacené faktury, musí být však vystaveny v den uzavření smlouvy o stavebním spoření a později.  

Zpět na aktuální téma: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz