Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povaha uchazečů o práci je důležitá

  11:00aktualizováno  11:00
Personalisté i sami zaměstnavatelé často vybírají z kandidátů na volné místo spíše intuitivně. Obvykle prostudují životopis pracovníka, pohovoří s ním. V praxi se však potvrzuje, že je to málo. Vybraný člověk se na danou pozici nehodí. Po čase jeho působení ve firmě je to zklamání pro něho i zaměstnavatele. Oni se totiž kvalitní, inteligentní a kultivovaní uchazeči při pohovoru neumějí anebo ani nechtějí sebeprosadit a prodat.

Najděte uchazečovo pravé já

Zato méně schopní, ale společensky obratní, sebejistí mluvkové, kteří zdaleka nedosahují jejich kvalit, se prosadí. Méně zkušení manažeři či personalisté se také nechávají výrazně ovlivnit prvním dojmem či únavou. Své sehraje špatná (dobrá) kondice uchazeče. Riziko chybného výběru pomůže minimalizovat psychodiagnostika, jejíž dřívější úzké využití ve zdravotnictví, pedagogicko-psychologickém a manželském poradenství je dávno překonáno. V dnešní personalistice je psychodiagnostika využívána běžně. Co uchazeče o místo při psychodiagnostice čeká? Především osobnostní dotazníky a výkonové testy. Jde o metodu, která popisuje aktuální stav osobnosti, její vlastnosti a zdroje možností dalšího rozvoje. Obavy z testů jsou často zbytečné. Cílem psychodiagnostiky je identifikovat silné stránky kandidáta, které jsou předem definovány pro obsazovanou pozici, a vyloučit případná rizika selhání.

V tomto momentě je psychodiagnostika velmi vhodnou technikou. Ovšem pokud je v rukou odborníků, především psychologů, kteří umějí výsledky jasně a srozumitelně interpretovat kandidátovi i firmě. V psychodiagnostice jsou využívány nejčastěji celé soubory testů, které se skládají z inteligenčních testů, osobnostních dotazníků, projektivních technik.

* Inteligenční testy postihují nejen celkový intelektový potenciál (rozumovou vyspělost), ale různé typy schopností důležitých pro tu kterou pozici. Například prostorová představivost u architektů, designérů či praktické a teoretické matematické schopnosti u techniků, programátorů.

* Osobnostní dotazníky postihují osobnostní charakteristiky jedince. Jedná se například o stabilitu člověka - odolnost vůči stresu, míru extraverze a sociální dovednosti, schopnost týmové spolupráce, předpoklady vést a řídit, tvořivost, volní vlastnosti, sebejistotu, aktivitu, pečlivost. Může odhalit ale i popudlivost či agresivitu.

* Projektivní techniky bývají využívány jako doplňující, na jejichž základě lze doplnit další vlastnosti a charakteristiky kandidáta. Používána je například kresba stromu, domu či postavy, rozbor písma a podobně. I když jde o techniku doplňující, která svádí k podcenění výkladu, je zde také důležitý výklad odborníka.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
FINANČNÍ CONTROLLER, HUMPOLECKO, 35 - 45 000 KČ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz