V modelových příkladech jsou uvedeny ceny za pojištění s limity 35 milionů korun na způsobené majetkové škody a 35 milionů na škody na zdraví. Ilustrační snímek

V modelových příkladech jsou uvedeny ceny za pojištění s limity 35 milionů korun na způsobené majetkové škody a 35 milionů na škody na zdraví. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyšší pojistný limit obsahuje více služeb, přitom je jen o málo dražší

  • 12
Základní cena povinného ručení není právě nízká, pod pět tisíc korun se nedostanete, ale výjimkou není ani trojnásobek. Díky slevám a hlavně jízdě bez nehod však většině řidičů pojišťovny znatelně sleví.

Požádali jsme pojišťovny, aby spočítaly ceny povinného ručení pro modelové příklady. Téměř u všech je vidět proti loňskému roku zdražení. To je však zřejmé hlavně v základní sazbě, při uplatnění bonusů za bezeškodní průběh a slev je rozdíl mezi loňskými a letošními cenami nanejvýš několik desítek korun.

Pokud jezdíte bez nehod, můžete platit jen polovinu základní sazby, ale i méně. Axa, Hasičská vzájemná, Triglav a Wüstenrot poskytují maximální bonus 60 procent, Generali 55 procent. U ČSOB lze vyjezdit nejvyšší bonus 50 procent už za 96 měsíců, u ostatních pojišťoven se k nim řidič dostane až po 120 měsících.

Opakem bonusu je malus - pokuta, kterou pojišťovna přičte v případě, že způsobíte nehodu. Děje se tak obvykle formou snížení počtu bezeškodních měsíců. Kdyby naopak někdo boural opakovaně, může se „propracovat“ až k přirážce 200 procent základní sazby.

Pojišťovny však poskytují i jiné slevy než za bezpečnou jízdu. Například za to, že si u stejného ústavu uzavřete jiné pojištění, že vozíte v autě dítě (předpokládá se, že jezdíte bezpečněji), že si sjednáte smlouvu přes internet, že platíte jen jednou za rok, že máte nové auto (předpokládá se, že na ně budete opatrnější).

Velký rozdíl v zajištění, malý v platbě

V modelových příkladech jsou uvedeny ceny za pojištění s limity 35 milionů korun na způsobené majetkové škody a 35 milionů na škody na zdraví (u ČSOB 44 milionů). U škod na zdraví se přitom počítá limit pro každou poškozenou osobu zvlášť.

Modelové příklady: na kolik je přijde povinné ručení?
Modelové příklady: na kolik je přijde povinné ručení?

Když se řidič rozhodne pro vyšší limity, nemusí se bát několikanásobku ceny - třeba u limitu 35 milionů zaplatí u Generali modelová důchodkyně 1 555 korun za rok, zvolí-li však produkt Exklusiv Plus s limity 100 milionů, dá ročně jen o necelou tisícikorunu víc - 2 505 korun.

„V ceně navíc bude mít asistenční služby i pro případ poruchy, náhradní vozidlo při havárii, pojištění pro střet auta se zvířetem, ale i pro škody, které na voze způsobí hlodavci překousáním kabelů, úrazové pojištění řidiče, garanci ceny pojištění na tři roky a kartu na čerpání pohonných hmot na 500 korun,“ vyjmenovává Jiří Cívka z Generali.

Obdobně je to u všech pojišťoven. Vyšší limit poskytuje mnohem víc služeb, dvoj až trojnásobné zajištění, a přitom je ročně dražší přibližně o tisíc korun.

Nejste spokojeni, co pojišťovna zaplatila? Nevzdávejte se

Ondřej B. se v září 2013 stal účastníkem poškozeným v dopravní nehodě. Snažil se co nejvíce snížit náklady na opravu své sedmileté Kii, a tak nechal poškozené vozidlo opravit v servisu neznačkovém. Faktura byla na částku 58 172 korun.

Když mu pojišťovna zaslala oznámení o ukončení šetření pojistné události, zkrátila plnění o 11 321 korun. Odůvodnění? Snížení o 30 procent z důvodu korekce nákladů na materiál. Jenže podle občanského zákoníku se hradí skutečná škoda a ušlý zisk, a to je újma, která znamená zmenšení majetkového stavu poškozeného oproti tomu před škodnou událostí a která představuje majetkové hodnoty, jež je třeba vynaložit k uvedení věci do předešlého stavu.

Pojišťovna tedy nemohla tvrdit, že se žalobce v částce 11 321 korun obohatil, když šlo o prostředky vynaložené účelně k obnovení věci do původního stavu. Všechny argumenty uvedl právník pojišťovně v předžalobní výzvě. Ta však pouze odkázala na své předešlé vyjádření, a tak došlo k soudu. Ondřej spor vyhrál.

Kolik zaplatil za právní pomoc? „Klient u nás platí provizi z částky, kterou mu dokážeme získat. Provize se pohybuje od pěti do 25 procent a je vybírána pouze v případě vyhraného sporu,“ říká Eva Jurčíková ze společnosti Vašenároky.cz.