Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povinné ručení není havarijní pojištění

aktualizováno 
Zaplacené povinné ručení - nutnost, kterou musí mít každý motorista pro svého miláčka - ať už na dvou nebo čtyřech kolech. Ještě pro letošní rok byly minimální sazby pojistného stanovené Českou kanceláří pojistitelů, od července však dochází k uvolnění regulace a cenová politika bude záviset na každé pojišťovně zvlášť.

Povinné ručení - od července bez regulace

Povinným ručením získáváte jistotu, že v případě dopravní nehody, kterou způsobíte, zaplatí pojišťovna poškozeným účastníkům nehody škody na jejich majetku, případně zdraví. Finanční prostředky tak dostávají pouze poškození, nikoliv viník. Peníze od pojišťovny obdržíte vy jen v případě, že máte sjednané havarijní pojištění.

Ceny pojistného ručení se každý rok o něco zvyšují. Minimální sazby platné pro dané období vyhlašuje kancelář pojistitelů. I přes přiznávané bonusy tak motoristé zaplatí každý rok vyšší částku. Změnu v dosavadních postupech by měla přinést až ukončení centrálního stanovování pojistného. Pro řidiče jezdící bez nehod to znamená postupné snížení pojistného. Zatímco neopatrní řidiči díky systému malusů pravděpodobně zaplatí více.

Myslíte si, že po uvolnění regulace nějak dramaticky vzrostou ceny povinného ručení?

 Odpověděl nám Jakub Hradec, ředitel České kanceláře pojistitelů

U některých kategorií vozidel by byl výrazný nárůst sazeb pojistného naprosto žádoucí, ale je otázka, zda k němu pojišťovny ve stoupajícím konkurenčním tlaku naleznou dostatek odvahy. Lze se spíše obávat, že některé pojišťovny ve snaze získat další podíl na trhu sazby pojistného nastaví neadekvátně nízko, tím pak ovlivní výši sazeb i u ostatních pojišťoven, které se ve snaze nepřijít o svůj podíl na trhu budou přizpůsobovat. 

Při sjednávání povinného ručení máte na výběr dvě až tři varianty podle rozsahu pojistného plnění. Tarify jsou většinou charakterizovány dvěma čísly například 10/50. První číslo platí pro náhradu škody na majetku poškozeným a druhé číslo pro škody na zdraví účastníků nehody. Jak se ukazuje, nadstandardní tarify se vyplatí zejména pro řidiče, kteří jezdí často. Zejména při cestách do ciziny se může stát, že v případě způsobené nehody, nemusí limity plnění základního tarifu stačit.

Havarijní pojištění je volitelná služba

Motorista nemá povinnost si jej platit. Jedná se o volitelnou službu, kdy chce člověk získat od pojišťovny finanční prostředky, jestliže dojde k dopravní nehodě. V nabídce jsou většinou různé varianty pojištění pro automobily. Nejčastěji lze pojistit vozidlo pro případ havárie, proti krádeži nebo živelné události. Cena závisí především na rozsahu rizik, proti kterým se pojišťujte. Čím větší je rozsah, tím více zaplatíte. K základnímu pojištění lze většinou sjednat i doplňkové služby jako pojištění skel či zavazadel ve vozidel.

V případě bezeškodného průběhu pojištění máte nárok na slevu na pojistném. Důležité je, zda jsou v rozsahu pojištění zahrnuty také asistenční služby. Stejně jako v jiných případech je podstatné i to, zda svůj vůz pojišťujete na novou nebo časovou cenu. V prvním případě, tak při úplném zničení vozidla máte šanci získat částku, za kterou byste pořídili nový automobil. Pro druhou variantu tak získáte částku jako za nové vozidlo mínus jeho opotřebení, roli zde hraje především věk auta.

Bojíte se,  že ceny povinného ručení vzrostou? Máte sjednané havarijní pojištění nebo rádi riskujete? Těšíme se na váš názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR | AUTOMOTIVE | ŽEBRÁK

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz