Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se začínají množit případy, kdy viník nehody, zvlášť když někoho zraní nebo usmrtí, musí hradit až milionová odškodnění ze své kapsy.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kartami totiž zamíchal nový občanský zákoník. Potvrzují to pojišťovny a soudní rozhodnutí. Na jeden takový případ se soudním verdiktem poukázal čtenář iDNES.cz Martin Koloušek. Šlo o nehodu mladé řidičky s tragickým koncem. Na přechodu srazila starší ženu a vážně ji zranila. Neočistila si totiž od námrazy část předního skla, a ženu tak přehlédla. Zajistit výhled z auta je ovšem povinností řidiče. Zraněná žena zemřela v nemocnici.

Porovnejte si ceny povinného ručení a najděte to nejvýhodnější.

Řidička byla odsouzena k podmíněnému trestu, nesmí čtyři roky řídit. Příbuzní zemřelé ženy se obrátili na soud a žádali finanční odškodnění za ztrátu blízkého člověka. Soud jim vyhověl a řidička nyní musí platit vysoké odškodnění v řádu milionů korun ze svého.

„Proč byla řidička kromě podmíněného trestu vězení ještě odsouzena k odškodnění pozůstalých? To by se mělo hradit z povinného ručení. Nebo je to jinak? K čemu takové pojištění pak je?“ napsal do redakci iDNES.cz Martin Koloušek.

Zjišťovali jsme proto, v jakých případech povinné ručení neochrání a s čím by měli řidiči počítat, aby se do takové situace nedostali.

Každý případ se řeší individuálně

Pojišťovny se shodují, že nejlepší prevencí je jezdit opatrně, ohleduplně a podle pravidel. Jenomže situace na silnicích nebývají tak ideální. Jen loni policie šetřila přes 103 tisíc dopravních nehod, při nichž bylo 502 lidí usmrceno, 2 339 osob zraněno těžce a 24 740 osob zraněno lehce. Celková hmotná škoda odhadnutá policisty na místě dopravních nehod dosáhla 6,3 miliardy korun.

Každý případ, který pojišťovny odškodňují z povinného ručení, je unikátní a vždy se jím zabývají specialisté. „Vychází se z mnoha podkladů, expertiz, z policejních protokolů. Vše se zkrátka důkladně zkoumá,“ říká Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Každopádně povinné ručení garantuje, že poškození dostanou kompenzaci nehledě na majetkovou situaci viníka.

„Asi prozatím největší škoda na zdraví je dopravní nehoda, kdy viník těžce zranil 41letého motocyklistu. Poškozený má nyní intelekt 10letého dítěte a omezenou svéprávnost. Na škodě bylo doposud vyplaceno přes 34 milionů korun. Největší položku do budoucna budou tvořit náklady na péči a na ztrátu na výdělku. Poškozený nicméně neměl před nehodou tak vysoký výdělek, ale pokud by šlo o špičkově placeného manažera či dobře vydělávajícího podnikatele, částky by mohly být mnohem vyšší,“ přibližuje mluvčí Allianz Václav Bálek.

Kdy musí viník hradit škodu ze svého

Důvodů, proč viník nehody musí hradit škodu ze své kapsy, je několik. Ve hře může být alkohol, jízda bez řidičského oprávnění, úmyslně způsobená škoda a další závažná provinění řidiče. V takových případech má podle zákona pojišťovna nárok uplatnit regresivní právo a požadovat po viníkovi, aby finanční odškodnění uhradil ze svého.

Čtěte také

Ze své kapsy musí řidič hradit škodu i v případě, že měl sjednané povinné ručení s nízkým limitem, který nepostačí na pokrytí škod.

Pozor i na to, když vás někdo požádá, abyste mu auto půjčili, a pak způsobí nehodu pod vlivem omamných látek. „Neprokáže-li provozovatel, že toto chování nemohl ovlivnit, pojišťovna může požadovat úhradu újmy po kterémkoli z nich, odpovídající rukou a nerozdílnou,“ upozorňuje advokát Petr Svoboda, který spolupracuje s internetovým projektem Vašenároky.cz. Do stejného problému se můžete podle advokáta dostat rovněž v případě, kdy s vaším autem způsobí havárii někdo, kdo nemá řidičský průkaz, nebo o něj přišel a má zákaz řízení. I zde budete muset prokázat, že jste to nemohli ovlivnit.

Vážný finanční dopad může mít i další pochybení. „Pro viníka nehody je rovněž důležité, aby bez zbytečného odkladu po vzniku škody nehodu své pojišťovně oznámil a informoval ji, že proti němu je uplatňován nárok na náhradu škody či újmy,“ radí advokát Petr Svoboda. Jenomže skutečnost bývá jiná. „Viník někdy pojišťovnu o zahájení a průběhu trestního řízení opomene vyrozumět, a to je chyba, porušuje tím zákonnou povinnost,“ říká Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Spolupracovat s pojišťovnou a informovat ji o uplatňovaných nárocích na odškodnění je totiž velmi klíčové. Pojišťovna tak může vstoupit do hry, může se celého řízení zúčastnit jako řádný účastník procesu a pohlídat si, zda soudem přiznaná újma je odůvodněná a přiměřená. „V případě, že odsouzený viník v průběhu trestního řízení řádně spolupracuje a řídí se pokyny pojistitele, tak není důvod, proč by soudem přiznanou újmu pojišťovna neuhradila,“ říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Odškodnění pozůstalých jde i do milionů

Pojišťovny přitom hlásí, že u nehod s následkem smrti nebývá odškodnění pozůstalých malé. „Ve většině případů se odškodnění nejbližších příbuzných v případě smrti pohybuje v rozmezí 250 až 500 tisíc korun. V odůvodněných případech však může být i vyšší,“ říká Nela Maťašeje, mluvčí Direct. V praxi se setkáváme s odškodněním pozůstalých ve výši, která se pohybuje řádově v milionech korun,“ potvrzuje Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny. „Odškodnění za újmu na zdraví, bolestné nebo odškodnění pozůstalým vzrostly za posledních několik let na více než dvojnásobek,“ uzavírá Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Zapamatujte si:

  • Poškození a pozůstalí po osobě, která zemřela vinou pojištěného, mají na výběr, zda uplatní nárok proti viníkovi, nebo pojišťovně. I v případě uplatnění proti viníkovi, typicky v trestním řízení, vyplatí škodu v rámci pojistných limitů pojišťovna.
  • Bez ohledu na výši vyplaceného odškodnění od pojišťovny může v současné době trestní soud rozhodnout vedle postihu řidiče-viníka (odebrání řidičského průkazu, zákaz řízení, podmíněný nebo nepodmíněný trest) i o dalším finančním odškodnění postižených nebo pozůstalých, pokud ho nárokují.
  • Je-li ve hře nějaké provinění klienta, které má za následek trestní stíhání (např. jinému účastníkovi provozu byla způsobena těžká škoda na zdraví), je povinností klienta spolupracovat s pojišťovnou a informovat ji o zahájení a průběhu trestního řízení. Pojišťovna se pak může řízení zúčastnit jako řádný účastník procesu.
  • Viník, zejména když pojišťovna byla účastníkem trestního řízení, se může obrátit i s těmito doplňkovými nároky na pojišťovnu, která se jimi bude zabývat.
  • V situacích typu úmyslně způsobené škody, neoprávněného užití vozidla, jízdě pod vlivem alkoholu a podobně, má pojišťovna právo obrátit se na viníka, aby vyplacené odškodnění pojišťovně nahradil zpět. Regresní nárok pojišťovny je založen na tom, že řidič se dopustil nějaké hrubé nedbalosti nebo dokonce úmyslného činu, za který je potrestán. Nešlo totiž o běžný dopravní přestupek nebo nedbalost, která měla případně jen bagatelní následky.
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...