Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povinné ručení bude dál zdražovat, může za to vyšší odškodné

aktualizováno 
S novým občanským zákoníkem a vyšší pravděpodobností, že pojišťovna zaplatí vysoké odškodné, už loni stouply ceny povinného ručení. Obvykle o 10 až 20 procent. Zdražování ale ještě není konec. Pojišťovny však zatím mlží, kdy zvýší ceny a o kolik.

Pokud budete chtít změnit pojišťovnu, je užitečné se poptat, jakou lze získat slevu v případě, že jezdíte bez nehod. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdražení povinného ručení už na vlastní kůži pocítila například řidička Zuzana z Prahy, které její pojišťovna navýšila cenu o 37 procent. „Na to, že jsem nezavinila žádnou havárii, mi to přišlo dost. Pojišťovna zdražení zdůvodnila tím, že musela loni vyplácet celkové vyšší škody na zdraví. Porovnala jsem si tedy na internetu ceny i podmínky a šla jinam. Platit budu stejně jako předtím a podmínky jsou srovnatelné,“ říká klientka.

Nejvýhodnější povinné ručení?

On-line kalkulačka na Osobni.Finance.iDnes.cz vám přesně spočítá, které povinné ručení je pro vás nejvýhodnější. I po zdražení.

Jenže pojišťovny opravdu vyplácejí na odškodném víc. Česká podnikatelská pojišťovna uvádí orientační výši průměrného odškodného v posledním roce 600 tisíc korun, ČSOB Pojišťovna má případ, kdy pozůstalí po oběti dopravní nehody nárokují měsíční výživné téměř 250 000 korun.

Nejde však jen o odškodné, pojišťovny připomínají i povinný tříprocentní příspěvek do fondu zábrany škod, vysoký paušální poplatek za hodinu hasičského zásahu i to, že zrušený příspěvek nepojištěných řidičů do Garančního fondu ČKP bude třeba nahradit z pojistného.

Více či méně otevřeně tak o dalším zvyšování cen mluví většina pojišťoven. Neupřesňují výši zdražení, ale plánují účtovat víc zejména rizikovým skupinám klientů. Největší „šanci“ na to, že si připlatí, tak mají mladí lidé ve velkých městech a se silnými vozy. A to i v případě, že konkrétně oni sami jezdí bezpečně.

Kde přijít k zajímavým bonusům

Pokud budete chtít změnit pojišťovnu, je užitečné se poptat, jakou lze získat slevu v případě, že jezdíte bez nehod. Princip bonusů je takový, že za každý rok jízdy bez nehod získáte pětiprocentní slevu na pojistném. Jejich prostřednictvím lze v zásadě dojít k poloviční slevě (měli byste se k ní projezdit za 10 let).

Některé pojišťovny však nabídnou maximální slevu rychleji nebo umožní vyjezdit bonus až 60procentní. Naopak za nehodu naúčtují pojišťovny malus a pojistné zvýší. Měsíce bez nehod se evidují v databázi škod, který zřídila Česká kancelář pojistitelů. Nelze tedy například při uzavírání nové smlouvy prohlásit, že jezdíte bezpečně, když to není pravda.

  • Allianz Bonus: 50 % + 15 % za bezpečnou jízdu (těm, kdo jezdí bez nehod 13 let a více).
  • Axa Bonus: až 60 %.
  • Česká pojišťovna: Po 36 odježděných měsících sleva 5 % navíc, celkem tedy je možné získat 55 %. U prémiových variant nemá první nehoda vliv na bonus.
  • Česká podnikatelská pojišťovna: Maximální bonus 50 %. Možnost získat plný bonus rychleji sázkou na bezpečnou jízdu - když se zavážete, že nezpůsobíte po tři roky nehodu, sníží pojistné o 15 %. V případě nehody je pojistné nutno doplatit.
  • ČSOB Pojišťovna: Bonus 50 % pro řidiče už po 96 měsících.
  • Generali: Bonus až 55 % + individuální scoring (celkově se dá ušetřit 70 %), v prvních letech je bonusová stupnice nastavena hodně progresivně - sleva 37 % od 24 měsíců bezeškodního průběhu.
  • Hasičská vzájemná pojišťovna: Maximální bonus 60 % po 144 měsících.
  • Kooperativa: Maximální bonus 50 %, momentálně akce pro nové klienty (viz hlavní text). Ti, kdo se zavážou, že v následujících 3 letech nezpůsobí nehodu, dostanou slevu 15 %.
  • Uniqa: Novinky plánujeme na květen a červen, půjde o rozšíření odborného právního servisu pro řidiče nejen v rovině konzultační, ale i o asistenci a přímou podporu.
  • Slavia: Bonus 50 procent po 120 měsících.Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Pojišťovna začínala v pokoji, pak přišel úhoř Pepa a slavné osobnosti

Dobové plakáty, inzeráty a reklamy dnes vzbuzují úsměv, přesto jsou zajímavým...

Česká pojišťovna letos oslavuje 190. výročí svého založení. Její historií prošli významní státníci, výjimečné osobnosti...

Povolání ovlivňuje cenu životního pojištění. Za riziko připlatíte

Ilustrační snímek

Povolání je jedním z faktorů, který má vliv na rizikovost klienta. Čím rizikovější povolání, tím vyšší cena pojištění....

Bitcoin čeká letos možná až 50 štěpení. Časem možná vyrovná podíl ICO

Bitcoin čeká letos možná až 50 štěpení. Časem možná vyrovná podíl ICO

Kurzy.cz Bitcoin ze své podstaty není vůbec stabilní a umožňuje v podstatě neomezené možnosti štěpení hlavního vývojového kmene,...

Najdete na iDNES.cz