Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny nového povinného ručení stouply v průměru o 13 procent

aktualizováno 
Zatím se zdražuje jen někomu. Nejvíce zaplatí mladí řidiči a majitelé malých aut. Pojišťovny nabízejí zafixování ceny na několik let dopředu.

Zdražení o 10 až 25 procent uvádějí všechny pojišťovny. Dosud ještě nesáhly na běžící smlouvy, zdražují zejména novým zákazníkům. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přestože pojišťovny již druhým rokem upozorňují na zdražení, ceny povinného ručení jsou historicky nejnižší. Například v roce 2006 stálo průměrně 3 953 korun, zatímco v roce 2013 bylo o 1 258 korun levnější. "Oproti období před rokem stouply ceny povinného ručení o 20 procent. Ovšem nikoli plošně. Od září 2013 jsme zavedli detailnější segmentaci jak podle výkonu vozidla, tak podle věku či místa bydliště klienta," vysvětluje Helena Dušková z pojišťovny Wüstenrot.

Zdražení o 10 až 25 procent uvádějí všechny pojišťovny. Dosud ještě nesáhly na běžící smlouvy, zdražují zejména novým zákazníkům. Dražší pojistku mohou podle údajů České asociace pojišťoven čekat mladí lidé do 30 let a ti s malými auty se slabší kubaturou do 1 350 cm³.

Cenovou fixaci umí i povinné ručení

Pojišťovny na jednu stranu informují o chystaném zdražení, na stranu druhou chtějí přilákat co nejvíce klientů. Novým trendem je tedy slib zachování dnešních cen po určitou dobu.

Výhodné povinné ručení

Ušetřete na povinném ručení až tisíce. Srovnejte si nabídky on-line na FINmarket.cz.

Přečtěte si, jak podat výpověď povinného ručení.

Takzvanou fixaci znáte třeba z hypoték či cen energií. U povinného ručení ji nabízí Allianz. Podmínkou však je, že smlouvu sjednáte přímo s obchodním zástupcem (na internetu k dispozici není). Vystavujete se tak mírnému riziku, že navíc přikoupíte i nějakou další pojistku, se kterou jste původně nepočítali.

Česká pojišťovna přidává fixaci automaticky k prémiovým typům povinného ručení, to jsou ty s vyššími limity, ale samozřejmě i vyšší cenou. Uniqa má pro ty, kdo se pojistí v nejvyšším tarifu 150/150, fixaci na pojistné po celou dobu trvání smlouvy. Allianz k fixaci na tři roky přidává dokonce slevu.

Je třeba pojistit se na víc?

Ze strany pojišťoven nejde jen o plané strašení vyššími cenami, důvodů ke zdražení je několik. Kromě ztráty, kterou pojišťovny pociťují, musí od ledna odvádět povinný příspěvek tři procenta z vybraného pojistného hasičům a očekává se, že budou plnit i vyšší škody. Podle nového občanského zákoníku je totiž poškozeným přiznáváno podstatně vyšší odškodnění u škody na zdraví. Novinkou je například náhrada bezplatných prací, které poškozený vykonával pro někoho jiného.

Představitelé České kanceláře pojistitelů proto zdůrazňují, že by řidiči měli využívat vyšších pojistných limitů. Ze zákona je nejnižší možný limit pojistného plnění 35 milionů korun pro škody způsobené na majetku a 35 milionů pro škody na zdraví. Pojišťovny však nabízejí i smlouvy s limity 150/150 milionů korun.

"Jako hlavní motivace k využívání vyšších limitů bude fungovat nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, který ohodnotil cenu průměrného lidského života na 10 milionů korun. Každý by měl zvážit, zda bude riskovat a případnou větší škodu zaplatí ze svého, nebo si raději zvolí vyšší limity. Klientům doporučujeme alespoň limit 70/70," informuje Milan Káňa z Kooperativy. Doplňuje přitom, že škody nad 100 milionů zatím v Česku neřešili. Vyšší riziko hrozí, pokud tuzemští klienti způsobí škodu cizinci.

Limit pro každého zraněného

Sjednání dvojnásobných limitů vůbec nemusí znamenat zdvojnásobení ceny pojistky. U Uniqy stojí například 50letého muže z Ostravy s pět let starou octavií ročně 3 868 korun při základním limitu 35/35 milionů. Když si však pořídí pojištění s limitem 100/100 milionů, zaplatí ročně jen o 348 korun více.

"U škod na zdraví se však limity počítají zvlášť pro každou zraněnou, nebo usmrcenou osobu," dodává pro úplnost Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů. Když máte základní povinné ručení, způsobíte nehodu a v druhém autě se vážně zraní čtyři dobře vydělávající manažeři, není ještě jisté, že limit překročíte. Pojišťovna totiž bude platit až 35 milionů každému z nich.

Pokud tedy máte auto hlavně na to, aby vás přiblížilo k supermarketu v malém městě, základní limit by vám měl bez problémů stačit.

Co pojišťovny připravily na jaro

  • Allianz: Telefonické právní poradenství zdarma (třeba při prodeji, či koupi auta, odebrání řidičského průkazu). Tříletá garance ceny - fixace stávajícího pojistného na tři roky dopředu.
  • Axa: Plánují v brzké době rozšířit připojištění (střet se zvěří, živelní nebezpečí, přímá likvidace). Bonus pro dobré řidiče rozšíří až do 60 procent.
  • ČSOB: Nově zavedli úrazové pojištění řidičů Rento s možností doživotní výplaty renty v případě nehody.
  • Česká pojišťovna: Do konce května nabídka chytrého mobilního telefonu k prémiovým variantám pojištění. Možnost převodu bonusu  z povinného ručení na havarijní pojištění.
  • ČPP: K povinnému ručení přidají pojištění odpovědnosti v běžném životě. Sleva 500 korun na sjednání majetkového pojištění. Zavádějí tarify podle výkonu motoru, limit povinného ručení až 111 milionů korun (v ceně úrazové pojištění, přímá likvidace, náhradní vůz, při první pojistné události bez vlivu na bonus). Připojištění skel s volitelnými limity.
  • Generali: V květnu nabídnou fixaci na cenu povinného ručení.
  • Kooperativa: Nový limit pojistného plnění 150 milionů korun.
  • Slavia pojišťovna: K ručení přidají pojištění odpovědnosti v běžném životě. Zavedou službu interaktivního poradce při uzavírání smlouvy přes internet.
  • Triglav: Na polovinu roku připravují změnu pojistných limitů.
  • Uniqa: Chystají inovaci úrazového připojištění pro řidiče i posádku vozu.


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz