Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povládnou opět dluhopisové fondy?

aktualizováno 
Úspěchy u dluhopisových fondů vymazaly minulý týden špatné zprávy o prodejích fondů. Týdenní, měsíční i čtvrtletní data vypovídají o ochabnutí zájmu o kolektivní investování. Co může tento trend obrátit? Bude to návrat výkonnosti dluhopisových fondů do černých čísel?

Týdenní statistika o čistých prodejích přinesla velmi nelichotivé výsledky. Z domácích fondů odteklo za týden 530 mil. Kč. Největší odliv opět zaznamenaly smíšené fondy (-523 mil. Kč) a fondy dluhopisové (-181 mil. Kč).

Za poslední měsíc poklesl majetek v otevřených podílových fondech ze statistiky UNIS ze 110,2 mld. Kč na konci května na 108,8 mld. Kč ke konci června. Čisté prodeje za červen  totiž skončily na rekordní záporné hodnotě -1,7 mld. Kč. Podíl na tomto výsledku mají opět smíšené fondy (-1,8 mld. Kč), kde stále dochází k odčerpávání prostředků vázaných ve fondech od dob kupónové privatizace a dluhopisové fondy (-664 mil. Kč), které ztratily přízeň investorů po poklesu jejich krátkodobé výkonnosti.

Celé druhé čtvrtletí díky těmto špatným výsledkům skončilo s pouze mírným nárůstem celkového majetku ve fondech ze 108,5 mld. Kč na 108,8 mld. Kč. Konec minulého roku byl ve znamení vysokých odlivů kvůli změnám u dividendových fondů (minimálně roční horizont vyplácení dividend, změna krácení DPH), takže téměř dvoumiliardové čisté prodeje z prvního čtvrtletí 2004 byly vítanou změnou. Ta s sebou přinesla naděje, že sektor kolektivního investování vykáže za tento rok dynamiku podobnou roku 2002 (nárůst majetku v domácích fondech o 55 %). Čisté prodeje za druhé čtvrtletí (-750 mil. Kč) však přinesly zklamání. Po třech velmi úspěšných čtvrtletí nejvíce poklesla dynamika akciových fondů, u kterých poklesly čisté prodeje o 80 %. Je to dáno pravděpodobně slabší výkonnosti akciových trhů (a především domácího) ve druhém čtvrtletí.

Masivní odliv prostředků z fondů by mohly zvrátit výsledky dluhopisových fondů. V posledních týdnech se jim daří lépe než za poslední rok a půl. Na konci uplynulého týdne vykázaly kladnou roční výkonnost kromě více rizikových fondů IKS Plus bondový (+2,41 %), ČPI korporátních dluhopisů (+1,97 %) a ISČS Trendbond (+0,90 %) i fondy konzervativnější: ISČS Sporobond (+0,55 %) a ČSOB Bond mix (+0,06 %). Výsledky to nejsou nijak oslnivé, nesmíme však zapomínat na to, že dluhopisové fondy mají investiční horizont tři roky, kde tyto fondy dosahují kladných, příznivých výsledků.

Z poslední týden skončily v červených číslech pouze dva retailové dluhopisové fondy. Výrazně si v minulém týdnu polepšily i fondy peněžního trhu. Všechny již skončily s klasickou mírně kladnou výkonností. Nejvíce si připsal ISČS Sporoinvest (+0,19 %) a pro tento týden dosáhl dokonce na první příčku mezi fondy fixně úročených aktiv v žebříčku roční výkonnosti. ISČS Sporoinvest s +2,42 % tak překonává i nejlepší dluhopisový fond IKS Plus bondový, který má roční výkonnost +2,40 %. Srovnávat tyto dva fondy však není příliš korektní, neboť mají diametrálně odlišný rizikový profil. Relativně vysoká volatilita u zmíněného dluhopisové fondu IKS Plus bondový totiž není porovnatelná s konzervatizmem fondu peněžního trhu. Srovnání je tak pouze ukázkou neúspěšného období u dluhopisových fondů a doplňuje jej například fakt, že pouze dva dluhopisové fondy mají vyšší roční výkonnost než nejhorší fond peněžního trhu.

Relativně dobrých výsledků dosáhly tentokrát i smíšené fondy, nejúspěšnější byl IKS Balancovaný (+0,88 %). Naopak neúspěch potkal fondy akciové. Pouze dva sektorové fondy ze skupiny ČP Invest zůstaly v kladném teritoriu. Ostatní akciové

Další články o fondech naleznete ve
specializované sekci
ZDE

nebo v příloze
FONDY
2004

fondy kopírovaly špatné výsledky akciových trhů v USA, západní i střední Evropě i v České republice. Trhy vyspělých evropských států ztrácely relativně nejvíce, což je i důvod umístnění ISČS Eurotrendu (-2,37 %) na spodní příčce týdenního žebříčku.

Obchodování podle UNISu

Špatný výsledek u prodejnosti domácích fondů mírně vylepšují údaje ze skupin ING a KBC. Čisté prodeje za fondy ING dosáhly celkem 30 mil. Kč, u fondů KBC 173 mil. Kč. Celková suma čistých prodejů za týden tak byla záporná pouze ve výši -327 mil. Kč. Celkový trend na trhu může být vychýlen prodeji zajištěných produktů. V současné době se totiž sešla velmi široká nabídka z vícero společností. O úspěchu zajištěných produktů svědčí 95 mil. Kč čistých prodejů za týden u dvou zajištěných fondů KBC. Kromě KBC však úpis zajištěných fondů probíhá i v České spořitelně a HSBC. Navíc ještě HVB Bank nabízí již třetí tranši strukturovaných dluhopisů, což je v podstatě zajištěný fond v trochu jiném kabátě. Velmi zajímavé tak budou statistiky za druhé a třetí čtvrtletí z Asociace pro kapitálový trh, která poskytuje data za zahraniční fondy. Zajištěné fondy pravděpodobně dosáhnou další nárůstu tržního podílu. Nyní mají 3 % na celkových investicích do domácích i zahraničních fondů (pro srovnání akciové fondy mají pouze 7% tržní podíl).

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI F. ropného a energ. pr. 0,65% ISČS EUROTREND -2,37%
ČPI F farmacie a biotech. 0,09% ČPI Fond nové ekonomiky -1,62%
ISČS SPOROTREND -0,30% ČSOB Akciový Mix -1,55%
Dluhopisové ISČS ČS korp. dluhopisový 0,64% Živnobanka NADAČNÍ -0,42%
ISČS TRENDBOND 0,37% IKS Dluhopisový -0,39%
IKS Plus bondový 0,26% ISČS BONDINVEST -0,08%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND -0,87%    
IKS Fond fondů -1,03%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,19% IKS Peněžní trh 0,01%
Živnobanka Sporokonto 0,12% ČSOB výnosový 0,04%
ČPI Peněžní 0,05%    
Smíšené IKS Balancovaný 0,88% ISČS SPOROMIX 5 -1,08%
ISČS Výnosový 0,31% Živnobanka dynamický -1,02%
IKS Global konzervativní 0,26% ISČS SPOROMIX 3 -0,64%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 190,5 ČSOB Fond bohatství -172,6
ČPI korp. dluhopisů 13,8 IKS Global konzervativní -163,2
ISČS SPOROTREND 6,4 ČSOB Křišťálový fond -96,5
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Grafton Recruitment Praha
STROJNÍK

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.