Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povládnou opět dluhopisové fondy?

aktualizováno 
Úspěchy u dluhopisových fondů vymazaly minulý týden špatné zprávy o prodejích fondů. Týdenní, měsíční i čtvrtletní data vypovídají o ochabnutí zájmu o kolektivní investování. Co může tento trend obrátit? Bude to návrat výkonnosti dluhopisových fondů do černých čísel?

Týdenní statistika o čistých prodejích přinesla velmi nelichotivé výsledky. Z domácích fondů odteklo za týden 530 mil. Kč. Největší odliv opět zaznamenaly smíšené fondy (-523 mil. Kč) a fondy dluhopisové (-181 mil. Kč).

Za poslední měsíc poklesl majetek v otevřených podílových fondech ze statistiky UNIS ze 110,2 mld. Kč na konci května na 108,8 mld. Kč ke konci června. Čisté prodeje za červen  totiž skončily na rekordní záporné hodnotě -1,7 mld. Kč. Podíl na tomto výsledku mají opět smíšené fondy (-1,8 mld. Kč), kde stále dochází k odčerpávání prostředků vázaných ve fondech od dob kupónové privatizace a dluhopisové fondy (-664 mil. Kč), které ztratily přízeň investorů po poklesu jejich krátkodobé výkonnosti.

Celé druhé čtvrtletí díky těmto špatným výsledkům skončilo s pouze mírným nárůstem celkového majetku ve fondech ze 108,5 mld. Kč na 108,8 mld. Kč. Konec minulého roku byl ve znamení vysokých odlivů kvůli změnám u dividendových fondů (minimálně roční horizont vyplácení dividend, změna krácení DPH), takže téměř dvoumiliardové čisté prodeje z prvního čtvrtletí 2004 byly vítanou změnou. Ta s sebou přinesla naděje, že sektor kolektivního investování vykáže za tento rok dynamiku podobnou roku 2002 (nárůst majetku v domácích fondech o 55 %). Čisté prodeje za druhé čtvrtletí (-750 mil. Kč) však přinesly zklamání. Po třech velmi úspěšných čtvrtletí nejvíce poklesla dynamika akciových fondů, u kterých poklesly čisté prodeje o 80 %. Je to dáno pravděpodobně slabší výkonnosti akciových trhů (a především domácího) ve druhém čtvrtletí.

Masivní odliv prostředků z fondů by mohly zvrátit výsledky dluhopisových fondů. V posledních týdnech se jim daří lépe než za poslední rok a půl. Na konci uplynulého týdne vykázaly kladnou roční výkonnost kromě více rizikových fondů IKS Plus bondový (+2,41 %), ČPI korporátních dluhopisů (+1,97 %) a ISČS Trendbond (+0,90 %) i fondy konzervativnější: ISČS Sporobond (+0,55 %) a ČSOB Bond mix (+0,06 %). Výsledky to nejsou nijak oslnivé, nesmíme však zapomínat na to, že dluhopisové fondy mají investiční horizont tři roky, kde tyto fondy dosahují kladných, příznivých výsledků.

Z poslední týden skončily v červených číslech pouze dva retailové dluhopisové fondy. Výrazně si v minulém týdnu polepšily i fondy peněžního trhu. Všechny již skončily s klasickou mírně kladnou výkonností. Nejvíce si připsal ISČS Sporoinvest (+0,19 %) a pro tento týden dosáhl dokonce na první příčku mezi fondy fixně úročených aktiv v žebříčku roční výkonnosti. ISČS Sporoinvest s +2,42 % tak překonává i nejlepší dluhopisový fond IKS Plus bondový, který má roční výkonnost +2,40 %. Srovnávat tyto dva fondy však není příliš korektní, neboť mají diametrálně odlišný rizikový profil. Relativně vysoká volatilita u zmíněného dluhopisové fondu IKS Plus bondový totiž není porovnatelná s konzervatizmem fondu peněžního trhu. Srovnání je tak pouze ukázkou neúspěšného období u dluhopisových fondů a doplňuje jej například fakt, že pouze dva dluhopisové fondy mají vyšší roční výkonnost než nejhorší fond peněžního trhu.

Relativně dobrých výsledků dosáhly tentokrát i smíšené fondy, nejúspěšnější byl IKS Balancovaný (+0,88 %). Naopak neúspěch potkal fondy akciové. Pouze dva sektorové fondy ze skupiny ČP Invest zůstaly v kladném teritoriu. Ostatní akciové

Další články o fondech naleznete ve
specializované sekci
ZDE

nebo v příloze
FONDY
2004

fondy kopírovaly špatné výsledky akciových trhů v USA, západní i střední Evropě i v České republice. Trhy vyspělých evropských států ztrácely relativně nejvíce, což je i důvod umístnění ISČS Eurotrendu (-2,37 %) na spodní příčce týdenního žebříčku.

Obchodování podle UNISu

Špatný výsledek u prodejnosti domácích fondů mírně vylepšují údaje ze skupin ING a KBC. Čisté prodeje za fondy ING dosáhly celkem 30 mil. Kč, u fondů KBC 173 mil. Kč. Celková suma čistých prodejů za týden tak byla záporná pouze ve výši -327 mil. Kč. Celkový trend na trhu může být vychýlen prodeji zajištěných produktů. V současné době se totiž sešla velmi široká nabídka z vícero společností. O úspěchu zajištěných produktů svědčí 95 mil. Kč čistých prodejů za týden u dvou zajištěných fondů KBC. Kromě KBC však úpis zajištěných fondů probíhá i v České spořitelně a HSBC. Navíc ještě HVB Bank nabízí již třetí tranši strukturovaných dluhopisů, což je v podstatě zajištěný fond v trochu jiném kabátě. Velmi zajímavé tak budou statistiky za druhé a třetí čtvrtletí z Asociace pro kapitálový trh, která poskytuje data za zahraniční fondy. Zajištěné fondy pravděpodobně dosáhnou další nárůstu tržního podílu. Nyní mají 3 % na celkových investicích do domácích i zahraničních fondů (pro srovnání akciové fondy mají pouze 7% tržní podíl).

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI F. ropného a energ. pr. 0,65% ISČS EUROTREND -2,37%
ČPI F farmacie a biotech. 0,09% ČPI Fond nové ekonomiky -1,62%
ISČS SPOROTREND -0,30% ČSOB Akciový Mix -1,55%
Dluhopisové ISČS ČS korp. dluhopisový 0,64% Živnobanka NADAČNÍ -0,42%
ISČS TRENDBOND 0,37% IKS Dluhopisový -0,39%
IKS Plus bondový 0,26% ISČS BONDINVEST -0,08%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND -0,87%    
IKS Fond fondů -1,03%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,19% IKS Peněžní trh 0,01%
Živnobanka Sporokonto 0,12% ČSOB výnosový 0,04%
ČPI Peněžní 0,05%    
Smíšené IKS Balancovaný 0,88% ISČS SPOROMIX 5 -1,08%
ISČS Výnosový 0,31% Živnobanka dynamický -1,02%
IKS Global konzervativní 0,26% ISČS SPOROMIX 3 -0,64%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 190,5 ČSOB Fond bohatství -172,6
ČPI korp. dluhopisů 13,8 IKS Global konzervativní -163,2
ISČS SPOROTREND 6,4 ČSOB Křišťálový fond -96,5
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz