Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povodňová vlna zřejmě spláchne i české akcie

aktualizováno 
V úterý, krátce po poledni ukončila pražská Burza dočasně obchodování za naprostého nezájmu investorů. Všichni se zajímali především o dění v oblastech postižených povodněmi a na obchodování neměli příliš náladu. Na Burze se neobchoduje ani dnes a také většina makléřských firem přerušila svou činnost.

V pondělí, před uzavřením Burzy, jsme sice byli svědky mírně rostoucích cen nejdůležitějších akcií, co se však stane po opětovném zahájení obchodování? Analytici se shodují, že další pokles nás nemine. Stojí za tím jak sentimentální tak i ryze fundamentální příčiny.

Je jasné, že Česká republika utrpí výrazné ztráty, které se bezesporu negativně promítnou do její ekonomiky. Škody, které napáchala velká voda (jejich prozatímní odhad je 20 mld Kč) budou investoři vnímat jako ohrožení jejich budoucích výnosů, což může znamenat impuls pro snížení jejich angažovanosti na tuzemském akciovém trhu.

Z největších akciových titulů to budou především Unipetrol a Český telecom, kterým povodeň způsobila největší újmy. Mateřské společnosti holdingu Unipetrol (Kaučuk, Spolana, Česká rafinérská) musely přerušit výrobu a Českému telecomu vzniknou mimořádné náklady při znovupřipojování nefungujících stanic. Podobně i u ČEZu a v menší míře u Komerční banky lze očekávat, že návrat k normálu bude pro ně spjat s vynaložením nezbytných nákladů. 

Pokud hledáte informace o akciích, naleznete je v naší speciální sekci - ZDE.

Na druhé straně na povodních mohou vydělat (a zřejmě také vydělají) mobilní operátoři (pozitivní zpráva pro Telecom a České radiokomunikace). Několikanásobné intenzivnější využívání jejich služeb jim s vysokou pravděpodobností dostatečně vykompenzuje případné poškození jejich sítě.

I vzhledem k vývoji situace na zahraničních trzích (poklesy na všech významných burzách) můžeme počítat s tím, že vlastníkům českých akcií opětovné otevření Burzy příliš radosti neudělá. Nálada k obchodování dosáhne bodu mrazu, prodejní pokyny budou převažovat nad nákupními a ceny českých akcií tak čeká pád. Otázkou pouze zůstává, jak hluboký bude.

Obáváte se poklesu cen českých akcií? Jaké investiční cíle hodláte v současné době využít pro rozmnožení svých peněz? Těšíme se na vaše názory. 

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz